Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego - Jednostki Administracyjne - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego

Filtry

wszystkich: 70

  • Kategoria
  • Rok
  • Opcje

wyczyść Filtry wybranego katalogu niedostępne

Katalog Publikacji

Rok 2005
  • Tematyzacja przestrzeni publicznej
    Publikacja

    - Rok 2005

    Artykuł dotyczy zagadenień tematyzacji przestrzeni publicznej miasta. Zawarto w nim kwestie genezy zjawiska tematyzacji a także przegląd najważniejszych rodzajów przestrzeni tematycznych.

  • Tematyzacja przestrzeni publicznej miasta
    Publikacja

    - Rok 2005

    Artykuł dotyczy zagadnienia tematyzacji przestrzeni publicznej miasta. Opisane w nim zostały zagadnienia genezy tego zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem przeobrażeń miast amerykańskich. Omówiona została także typologia przestrzeni tematycznych.

  • Urban regeneration vs. urban sprawl - is the ''compact city'' possible?
    Publikacja

    - Rok 2005

    Artykuł dotyczy zagadnień zrównoważonego rozwoju miast i konceptu ''miasta kompaktowego''. Poruszone zostały zagadnienia zasad urbanistycznych współczesnego rozwoju miasta oraz problem rewitalizacji urbanistycznej.

  • Wokół przestrzeni prywatnej i jej współczesnych funkcji
    Publikacja

    - Rok 2005

    Zamieszkiwanie w swej istocie wykracza poza instrumentalność i funkcjonalność. Jest ''zasadniczym rysem kondycji człowieka'', stwarzając mu nie tylko ramy przestrzenne, ale poczucie więzi z innymi, z otoczeniem, z rzeczami. Wraz z narodzinami układów nowoczesnych pierwotna jedność świata, jakby zamknięta w jednym miejscu, otworzyła się na inne, bardziej rozproszone przestrzenie życiowe.

  • Wstępna typologia obszarów zdegradowanych o funkcjach i potencjale metropolitalnym
    Publikacja

    - Rok 2005

    Artykul dotyczy zagadnienia możliwych rodzajów obszarów zdegradowanych w strukturach polskich metropolii. Wymieniono w nim i krótko scharakteryzowano podstawowe kategorie terenów ze szczególnym uwzględnieniem tych o potencjale i funkcjach metropolitalnych.

  • Wzmocnienie systemu ocen środowiskowych warunkiem łagodzenia krajobrazowych skutków realizacji dróg
    Publikacja

    - Rok 2005

    W artykule zaprezentowano propozycję wzmocnienia skuteczności systemu ocen środowiskowych w łagodzeniu krajobrazowych skutków realizacji i funkcjonowania systemów drogowych. Ukazano sekwencję powstawania zagrożeń krajobrazowych, aby na tym tle przedstawić system środków i działań łagodzących negatywne skutki drogownictwa. Kolejno omówiono unikanie, ograniczanie i kompensowanie strat, oraz wzbogacanie istniejących walorów, posługując...

Rok 2004
  • Analiza warunków dla realizacji projektu ciągu ulicznego ''Trasa Sucharskiego-Droga Zielona-Nowa Spacerowa'' w Gdańsku.

    W pracy dokonano analizy celowości budowy ciągu ulicznego Trasa Sucharskiego-Droga Zielona-Spacerowa w Gdańsku jako podstawowego elementu sieci ulicznej w Gdańsku i aglomeracji trójmiejskiej. Biorąc pod uwagę czynniki transportowe, ekonomiczne i środowiskowe wskazano na potrzebe kontynuacji procesu inwestycyjnego dla tego ciągu ulicznego.

  • Jakość krajobrazu wyrazem jakości systemu OOS.
    Publikacja

    - Rok 2004

    W artykule omówiono potrzebę wzmocnienia roli krajobrazu w systemie OOS. Uznano, że jakość krajobrazu jest wyznacznikiem prawidłowości przeprowadzenia procedury OOS. Oceniono, że dotychczasowe sposoby ochrony krajobrazu były mało skuteczne z powodu traktowania go w OOS jako wyizolowanego komponentu środowiska oraz bagatelizowania jego znaczenia. Stało się punktem wyjścia dla zaprezentowania koncepcji wzmocnienia roli ocen krajobrazu....

  • Łagodzenie skutków - system czy prowizorka?
    Publikacja

    - Rok 2004

    Artykuł omawia problematykę związaną z unikaniem, ograniczaniem i kompensowaniem skutków krajobrazowych i wizualnych, jakie mogą występować w związku z realizacją przedsięwzięć. Przeprowadzono analizę możliwości łagodzenia skutków tkwiących w procedurze OOS. Omówiono istotę łagodzenia skutków zarówno w odniesieniu do systemu zarządzania przestrzenią, jak i systemu ocen oddziaływania na środowisko. Zaprezentowano hierarchię łagodzenia...

  • Metoda rewitalizacji osiedli socjalnych w kontekście zakresu działań samorządów lokalnych.
    Publikacja

    Artykuł przedstawia autorską metodę rewitalizacji w kontekście możliwości realizacyjnych przez Samorządy lokalne. Problem aktualny i ważny w kontekście aktualnego zarządzania, szczególnie mniejszymi ośrodkami miejskimi.

  • Miasto i jego obywatele.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Tekst stanowi próbę włączenia się w dyskusję nad sensem rozwijania i budowania harmonijnych relacji: mieszkaniec-obywatel a jego miejskie środowisko zamieszkania. Ma to istotne znaczenie w polskich realiach, w warunkach demokratyzującego się systemu zarządzania strukturami miejskimi i często antydemokratycznymi w swej istocie praktykami koncesjonowania i zawłaszczania przestrzeni publicznych. Przestrzenie te wyznaczają ramy obywatelskiego...

  • Niepewność prognozowania skutków krajobrazowych i wizualnych - cz. 1.
    Publikacja

    - Rok 2004

    W artykule omówiono problem niepewności związanej z prognozowaniem zmian krajobrazowych i wizualnych, powstających w przestrzeni jako efekt relizacji różnorodnych przedsięwzięć. Zaprezentowano prognozowanie wielkości i znaczenia skutków krajobrazowych w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko (OOS). Rozważania w części I dotyczą dwóch podstawowych narzędzi mających związek z krajobrazem: systemu planowania przestrzennego...

  • Niepewność prognozowania skutków krajobrazowych i wizualnych -cz. 2.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Artykuł jest kontynuacją problematyki omówionej w części I. Odnosi się do niepewności prognozowania skutków krajobrazowych i wizualnych wewnątrz samego systemu ocen środowiskowych. Przedstawia czynniki wpływające na jakość prognoz: relacje pomiędzy postępowaniem w sprawie OOS a oceną zmian krajobrazowych, relacje pomiędzy wpływami krajobrazowymi a wizualnymi oraz problem doboru i stosowania metod służących do określania, oceny...

  • Polityka przestrzenna miasta. Cele, strategie, instrumenty, projekty.
    Publikacja

    - Rok 2004

    W artykule omowiono zagadnienie określania celów rozwoju miasta oraz możliwych strategii działania, służących ich realizacji. Główną cześcią artykułu jest omówienie możliwego do zastosowania w polskich warunkach instrumentów sterowania rozwojem przestrzennym miasta. Uzupełnieniem tych rozważań jest analiza mozliwości wykorzystania konceptu projektów wielkoskalarnych w planowaniu rozwoju miast w Polsce.

  • Rewitalizacja frontów wodnych jako element procesu odnowy miast.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Praca dotyczy przekształcania przestrzeni nadwodnych w miastach portowych. Omówiona w niej została m.in. geneza zajwiska transformacji miast protowych i ich stref nadbrzeżnych w ciągu ostatnich dwóch stuleci, a także zawarto w niej analizę porównawczą wybranych przykłądów światowych. Jej zakończeniem jest zestaw wniosków dotyczących programów rewitalizacji stref nadwodnych.

  • Studium kubaturowe dla Młodego Miasta - analiza rozwiązań projektowych
    Publikacja

    Artykuł dotyczy problematyki współczesnej koncepcji zabudowy obszaru Młodego Miasta, w tym analizę możliwości inwestycyjnych wynikająca z przyjętych rozwiązań planu miejscowego. Zawarto w nim m.in., sugestie dotyczące przyszłej struktury zabudowy obszaru oraz ograniczeń prawnych dla jej realizacji..

  • Studium kubaturowe dla Młodego Miasta - analiza rozwiązań projektowych
    Publikacja

    Studium Kubaturowe dla Młodego Miasta jest opracowaniem projektowym uszczegóławiającym ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, mającym za zadanie ułatwić pracę właściciela terenu - firmy Synergia '99 sp. z o.o. z przyszłymi deweloperami, władzami miasta i jego mieszkańcami. Jest trójwymiarową wizją potencjalnej zabudowy nowej części śródmieścia Gdańska, zawierającą warunki brzegowe, rozmieszczenie funkcji...

  • Świetlna przestrzeń jako fenomen miasta nocą
    Publikacja

    W artykule opisano nowy trend w oświetleniu przestrzeni publicznej i tworzeniu spektakularnych scenografii. Przytoczono przykłady realizacji festiwali i warsztatów oświetleniowych, które zmieniają nocną scenerię miast europejskich.

  • Tożsamość a autentyzm przestrzeni publicznej współczesnych wielkoskalowych założeń urbanistycznych.
    Publikacja

    - Rok 2004

    Artykuł dotyczy problematyki kształtowania przestrzeni publicznej, realizowanej jako element wielkoskalowych zamierzeń i projektów urbanistycznych. Poruszono w nim zagadnienia tożsamości tych przestrzeni oraz możliwych zagrożenb dla ich autentyzmu. Kluczowa kwestią jest przy tym zagadnienie tematyzacji przestrzeni publicznej - jej przejawów i zagrożeń, które to zjawosko niesie

Rok 2002