Janina Kubka - Publications - Bridge of Knowledge

Search

Filters

total: 29

  • Category
  • Year
  • Options

clear Chosen catalog filters disabled

Catalog Publications

Year 2010
  • Axiological Dimension of Consumption in the Context of Sustainable Development and Environmental Ethics
    Publication

    - Year 2010

    Podjęta próba odpowidzi na pytanie, w jaki sposób krytyka konsumpcjonizmu i modelowanie wzorów eko-konsumpcji odwołują się do koncepcji zrownoważonego rozwoju i etyki środowiskowej.Przedstawiona argumentacja na rzecz tezy, że holistycznie ujęty zrownoważony rozwoj oraz wyzwania na rzecz cywilizacyjnej zmiany w kierunku paradygmatu ekologizmu mogą być zrealizowane poprzez przesunięcie ontologiczne...

Year 2009
Year 2008
  • Filozofia nauki w kształceniu doktorów w uczelni technicznej
    Publication

    - Year 2008

    Abstrakt sygnalizuje potrzebę wprowadzenia rozwiązań instytucjonalnych związanych z kształceniem filozoficznym w uczelniach technicznych w ogólności a szczególnie rozwiązań kształcenia na poziomie doktoranckim.

  • Ontologia ekonomii i ''niewidzialna ręka''.
    Publication

    - Year 2008

    Artykuł przedstawia umiejscowioną w niemieckiej tradycji refleksji nad moralnym wymairem gospodarowania koncepcją ''etycznej ekonomii'' P. Koslowskiego. W zamysle analizowanego autora obejmuje ona trzy dziedziny: teorię etycznych przesłanek ekonomii, koncepcję etyki sprofilowanej pod katem potrzeb ekonomii i etyczno-ekonomiczną teorię dóbr i wartości kulturowych.

  • Problemy instytucjonalizacji etyki w dziedzinie słuzby zdrowia
    Publication

    - Annales. Etyka w życiu gospodarczym - Year 2008

    W zwiazku z miejscem zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego w hierarchi wartości społecznych i indywidualnych potrzeba wprowadzenia zinstytucjonalizowanych wysokich standartów etycznych staje się coraz powszechniej odczuwalne. W artykule zaprezentowano schemat ewolucji etyki w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia oraz omówiono podstawowe problemy związane z wdrażaniem infrastruktury etycznej.

    Full text available to download

Year 2007
Year 2006
  • Konsumpcja jako logika znaczeń a kształtowanie kultury komsumpcji
    Publication

    - Year 2006

    W artykule omówiono koncepcję ideologizacji konsumpcji Beudrillard'a to jest potraktowanie jej jako zjawiska w którym występują cztery porządki: - funkcjonalna logika wartości użytkowej,- ekonomiczna logika wartości wymiennej,- logika wymiany symbolicznej,- logika wartości.Omówione są problemy związane z możliwością kontynuacji etapu post modernistycznej róznorodności realizacji konsumpcjonizmu.

  • Odpowiedzialność jako podstawa etycznej kultury firmy
    Publication

    - Year 2006

    Podstawowym problemem jest kwestia traktowania organizacji jako instancji moralnej. Przedyskutowano kwestię traktowania odpowiedzialności organizacji jako fikcji prawnej. Dokonuje się kategoryzacji rodzaju odpowiedzialności występujących działaniach organizacyjnych. Okresla się treść uniwersalnej odpowiedzialności moralnej.

  • Spor o sušestvovanii mira : vremâ i sposób sušestvovaniâ / Roman Ingarden ; przeł. Janina Kubka, Maxim W. Lebiediew
    Publication

    - VOPROSY FILOSOFII - Year 2006

    Przekład na język rosyjski paragrafu 27 ''Wstępne uwagi o czasie konkretnym'', paragraf 28 ''Sposób istnienia zdarzeń'' i paragrafu 29 ''Sposób istnienia procesu''. Pierwszego Tomu ''Sporu o istnienie świata'' Romana Ingardena, wydanie Warszawa 1987.

    Full text to download in external service

  • The balanced scorecard method applying in small and medium enterprise management
    Publication

    - Year 2006

    Autorzy podejmują dyskusję z poglądem, że Strategiczna Karta Wyników jako metoda zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem powinna raczej być stosowana w sektorze dużych przedsiębiorstw, niż małych i średnich. Wskazują na istotne trudności związane z wdrażaniem BSC w aspektach: kosztów, czasochłonności, nadzwyczajnego wysiłku organizacji, nowego spojrzenia na komunikację w dół struktury, dalekiego horyzontu planowania, sceptycyzmu...

  • Wewnętrzne trudności strategicznej karty wyników
    Publication

    Autorzy podejmują w artykule dyskusję z powszechnie wyznawanym poglądem, że Strategiczna Karta Wyników jako metoda zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem powinna raczej być stosowana w sektorze dużych przedsiębiorstw, niż małych i średnich. Aby to uczynić, w pierwszej części poniższego tekstu, wskazują na istotne trudności związane z wdrażaniem BSC w aspektach: kosztów, czasochłonności, nadzwyczajnego wysiłku organizacji,...

    Full text to download in external service

Year 2005
Year 2004
Year 2003
Year 2002

seen 422 times