dr hab. Janina Kubka
Publications
Filters
total: 29
Catalog Publications
Year 2010
-
Axiological Dimension of Consumption in the Context of Sustainable Development and Environmental Ethics
PublicationPodjęta próba odpowidzi na pytanie, w jaki sposób krytyka konsumpcjonizmu i modelowanie wzorów eko-konsumpcji odwołują się do koncepcji zrownoważonego rozwoju i etyki środowiskowej.Przedstawiona argumentacja na rzecz tezy, że holistycznie ujęty zrownoważony rozwoj oraz wyzwania na rzecz cywilizacyjnej zmiany w kierunku paradygmatu ekologizmu mogą być zrealizowane poprzez przesunięcie ontologiczne...
Year 2009
-
Moralny aspekt niewidzialnej ręki w interpretacji Petera Koslowskiego
PublicationArtykuł zawiera analizę mechanizmów niewidzialnej ręki we współczesnej gospodarczej. Przytoczone i przeanalizowane są argumenty niemieckiego teoretyka P. Koslowskiego na rzecz konieczności reinterpretacji tradycyjnej teorii równowagi rynkowej w duchu powiązania jej ze wspólnym dobrem.
Year 2008
-
Filozofia nauki w kształceniu doktorów w uczelni technicznej
PublicationAbstrakt sygnalizuje potrzebę wprowadzenia rozwiązań instytucjonalnych związanych z kształceniem filozoficznym w uczelniach technicznych w ogólności a szczególnie rozwiązań kształcenia na poziomie doktoranckim.
-
Ontologia ekonomii i ''niewidzialna ręka''.
PublicationArtykuł przedstawia umiejscowioną w niemieckiej tradycji refleksji nad moralnym wymairem gospodarowania koncepcją ''etycznej ekonomii'' P. Koslowskiego. W zamysle analizowanego autora obejmuje ona trzy dziedziny: teorię etycznych przesłanek ekonomii, koncepcję etyki sprofilowanej pod katem potrzeb ekonomii i etyczno-ekonomiczną teorię dóbr i wartości kulturowych.
-
Problemy instytucjonalizacji etyki w dziedzinie słuzby zdrowia
PublicationW zwiazku z miejscem zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego w hierarchi wartości społecznych i indywidualnych potrzeba wprowadzenia zinstytucjonalizowanych wysokich standartów etycznych staje się coraz powszechniej odczuwalne. W artykule zaprezentowano schemat ewolucji etyki w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia oraz omówiono podstawowe problemy związane z wdrażaniem infrastruktury etycznej.
Year 2007
-
Instytucjonalizacja etyki organizacji jako technologia zarządcza.
PublicationW artykule zaprezentowano i przeanalizowane zostały techniki i programy instytucjonalizacji etyki w organizacji. Sam proces instytucjonalizacji etyki wskazany został jako wazny aspekt zarządzania organizacjami.
-
Jakość jako kategoria filozoficzna i inżynieryjna
PublicationW artykule przeprowadzono próbę porównania filozoficznego i inzynieryjnego podejścia do jakości i wyprowadzenia konsekwencji wynikajacych z tego zestawienia. W szczególnosci przeprowadzony jest przegląd ewolucji podejść projakościowych oraz nakreslona prespektywa poszukiwania nowych wzorców i nowej struktury jakosci w epoce postindrustialnej.
-
Ontology of economy as the basis of Peter Koslowsk's ''Ethical economy''
PublicationArtykuł daje prezentacje i komentarz rozdziału o ontologicznych przesłankach teorii ekonomicznych z pracy Petera Koslowskiego ''Zasady etycznej ekonomii (''Princiles''of Ethical Economy, Kluwer Academic Publishers, 2001).
Year 2006
-
Konsumpcja jako logika znaczeń a kształtowanie kultury komsumpcji
PublicationW artykule omówiono koncepcję ideologizacji konsumpcji Beudrillard'a to jest potraktowanie jej jako zjawiska w którym występują cztery porządki: - funkcjonalna logika wartości użytkowej,- ekonomiczna logika wartości wymiennej,- logika wymiany symbolicznej,- logika wartości.Omówione są problemy związane z możliwością kontynuacji etapu post modernistycznej róznorodności realizacji konsumpcjonizmu.
-
Odpowiedzialność jako podstawa etycznej kultury firmy
PublicationPodstawowym problemem jest kwestia traktowania organizacji jako instancji moralnej. Przedyskutowano kwestię traktowania odpowiedzialności organizacji jako fikcji prawnej. Dokonuje się kategoryzacji rodzaju odpowiedzialności występujących działaniach organizacyjnych. Okresla się treść uniwersalnej odpowiedzialności moralnej.
-
Spor o sušestvovanii mira : vremâ i sposób sušestvovaniâ / Roman Ingarden ; przeł. Janina Kubka, Maxim W. Lebiediew
PublicationPrzekład na język rosyjski paragrafu 27 ''Wstępne uwagi o czasie konkretnym'', paragraf 28 ''Sposób istnienia zdarzeń'' i paragrafu 29 ''Sposób istnienia procesu''. Pierwszego Tomu ''Sporu o istnienie świata'' Romana Ingardena, wydanie Warszawa 1987.
-
The balanced scorecard method applying in small and medium enterprise management
PublicationAutorzy podejmują dyskusję z poglądem, że Strategiczna Karta Wyników jako metoda zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem powinna raczej być stosowana w sektorze dużych przedsiębiorstw, niż małych i średnich. Wskazują na istotne trudności związane z wdrażaniem BSC w aspektach: kosztów, czasochłonności, nadzwyczajnego wysiłku organizacji, nowego spojrzenia na komunikację w dół struktury, dalekiego horyzontu planowania, sceptycyzmu...
-
Wewnętrzne trudności strategicznej karty wyników
PublicationAutorzy podejmują w artykule dyskusję z powszechnie wyznawanym poglądem, że Strategiczna Karta Wyników jako metoda zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem powinna raczej być stosowana w sektorze dużych przedsiębiorstw, niż małych i średnich. Aby to uczynić, w pierwszej części poniższego tekstu, wskazują na istotne trudności związane z wdrażaniem BSC w aspektach: kosztów, czasochłonności, nadzwyczajnego wysiłku organizacji,...
Year 2005
-
K voprosu ob èvolûcii podhodov k proèkologičeskomu upravlenijû predpriâtiem
PublicationW artykule jako najistotniejszy element w ewolucji podejśc do zarządzania środowiskowego wskazane jest przejście od strategii bezpośrednich norm ochrony środowiska do zarządzania zintegrowanego, wspieranego kuturowymi zmainami w organizacjach i społecznosciach.
-
Kantowska filozofia moralnosci a współczesnie etyka zawodowa
PublicationZmiana dokonuwujaca sie w obrebie etyki zawodowej i organizacyjnej, a mianowicie fakt przekształcania się jej w etykę dyskursu, odsyła, poprzez operację uniwersalizacji do kantowskiej filozofii moralności: kantowski model legitymizacji moralności jest wskutek tego nader aktualny.
-
Moralne przesilenie współczesności a dydaktyczny potencjał etyki biznesu
PublicationW artykule okreslone są warunkowania okreslające funkcjonale mozliwości dydaktyki w zakresie etyki biznesu. Przypadek Enrom potraktowany jest jako moralistyczna przypowiesc na temat niedopuszczalnosci absolutyzacji wartosci programów etycznych firm oraz potrzeby modyfikacji metodyki edukacji etycznej w kierunku silniejszej inderdyscyplinarności, powiazania z anrtopologią, ekonomią, socjologią, politologią.
Year 2004
-
Korporativnaa kul`tura i proekologiceskoe predpriatiem.
PublicationW pracy w kontekście przekształceń form zarządzania środowiskowego w USA uzasadnia sie tezę o potrzebie zmiany podejścia do spraw środowiska z menedżersko-technokratycznego na menedżersko-kulturowe.
-
Ontologia ekonomii jako podstawa koncepcji ''etycznej ekonomii'' P. Koslowskiego.
PublicationGłównym wątkiem pracy jest prześledzenie argumentacji P. Koslowskiego na rzecz odmienności i nowatorstwa jako koncepcji ''etycznej ekonomii'' w odniesieniu do tradycyjnych koncepcji etyki życia gospodarczego.
Year 2003
-
Ciągłość i przemiana idei utylitaryzmu. W: Etyczne podstawy ekonomii -teoria i praktyka. Red.nauk. J. Kubka. Gdańsk: Zakł. Nauk. Filoz. Wydz. Zarz. i Ekon. P. Gdań.**2003 s. 83-99 bibliogr.17 poz.
PublicationW artykule na tle prezentacji historii idei utylitaryzmu przeanalizowanomiejsce i rolę tej koncepcji jako filozofii moralnej dla świata biznesu.
-
Etyczne przesłanki teorii ekonomicznych w interpretacji Amartyi Sena. W:Etyczne podstawy ekonomii - teoria i praktyka. Red.nauk. J. Kubka. Gdansk:Zakł. Nauk. Filoz. Wydz. Zarz. i Ekon. P. Gdań.**2003 s. 99-104
PublicationArtykł zawiera prezentację pogladów A.Sena zawartych w pracy ''On Ethics andEconomics''(1987). Uwaga skoncentrowana na krytycznej analizie przez Sena za-łożeń A. Smitha dotyczących relacji etuki i ekonomiki.
-
Legal environment of the private entrepreneurship in Poland.
PublicationW pracy dokonano prezentacji i analizy podstawowych składowych otoczenia prawnego określającego warunki kształtowania i rozwoju prywatnej przedsiębiorczości w Polsce w okresie transformacji rynkowej.
-
Między konsumpcjonizmem a ascetyzmem ekologicznym: problem ekologicznej jakości ekologicznego stylu życia.
PublicationW pracy podjęty jest problem ekologicznej redefinicji pojęcia ''jakość życia''. Jako drogą poszukiwań wskazuje się orientację na kształtowanie nowego paradygmatu socjo-ekonomicznego i nowego socjokulturowego wzorca potrzeb budowanego na nowych, proekologicznych motywacjach.
-
Organizacijos etyika ir kultura: buti ar atrodyti
PublicationW artykule podjęta próba wyjaśnienia wpływu instytucjonalizacji etyki na in-tegrację kultury organizacyjnej oraz jakośc wykonawstwa.
-
Psychospołeczne aspekty zarządzania zmianami.
PublicationUżyteczność refleksji filozoficznej w dziedzinie zarządzania zmianami uzasadniona jest obecnością wielu systemowo powiązanych czynników poznawczych, emocjonalnych i behawiorystycznych warunkujących efektywność zmian. Celem artykułu jedst przegląd, charakterystyka oraz wskazanie sposobów i metodyk wykorzystania tych czynników w zarządzaniu zmianami.
Year 2002
-
"Etyczna firma" i odpowiedzialność korporacyjna
PublicationW artykule przeprowadzona analiza podstawowych stanowisk w kwestii odpowiedzialności firmy i ich filozoficznych uzasadnień. Naświetlone zagadnienie korporacji jako instancji moralnej.
-
Globalne dobro wspólne jako kategoria etyczna.
PublicationW tezach argumentuje się na rzecz wprowadzenia orzecznika ''globalny'' do kategorii ''dobro wspólne'' na oznaczenie nowej kategorii dóbr i dobra w sensie moralnym.
-
Interdisciplinarity as a methodological challenge
PublicationSkala i zakres zjawiska interdyscyplinarności we wszystkich jego funkcjach i przejawach jest jednym z głównych czynników reorientacji świadomości metodologicznej współczesnej nauki. W artykule dany przegląd złożonej struktury problemu interdyscyplinarności.
-
The problems of legitimisation during the period of the transformation of the political system in Poland
PublicationWielowymiarowość współczesnych modeli demokracji analizuje sprawę legitymizacji adekwatnej do tych modeli. Zmiana źródeł legitymizacji w okresie transformacji systemowej, kryzys tradycyjnie rozumianej legitymizacji stanowią główny wątek problemowy danego artykułu.
-
Utylitaryzm, tradycja a współczesność.
PublicationW pracy dyskutuje się współczesne odniesienia stanowisk konsekwencjonalistycznych (utylitarystycznych) i deontologicznych w etyce biznesu.
seen 844 times