dr hab. Julita Wasilczuk
Zatrudnienie
- Profesor uczelni w Katedra Przedsiębiorczości
Obszary badawcze
Biogram
Urodzona 5 kwietnia 1965 roku w Gdańsku. W latach 1987–1991 odbyła studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego (obecnie Wydział Ekonomii). Od 1993 roku zatrudniona na nowo utworzonym Wydziale Zarządzania i Ekonomii, Politechniki Gdańskiej, na stanowisku asystenta. W 1997 roku uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych na WZiE, a w 2006 doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu, na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 2009 roku, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej (obecnie profesor uczelni). W latach 2010–2012 profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku.
Kierownik projektu naukowego: EURO 2012 – szanse i zagrożenia dla Pomorza, współfinansowanego z funduszy unijnych. Od roku 2008 koordynator projektu Students Entrepreneurial Attitude Survey (SEAS), którego celem jest analiza postaw przedsiębiorczych i ich zmian, wśród studentów kolejnych roczników, rozpoczynających i kończących proces kształcenia na WZiE. Obecnie projekt ma charakter międzynarodowy - obejmuje pięć krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Rebionalny kierownik naukowy w projekcie SNOwMAN (Supporting Non-technological Innovation in Owner-managed Manufacturing Small and Medium-sized Enterprises through Increased Capacity of Business Intermediaries).
Jako główny wykonawca uczestniczyła w międzynarodowym projekcie ACE (2004–2005) oraz krajowym NCN (2010–2015), a także w czterech edycjach badań panelowych wśród pomorskich przedsiębiorstw, pod nazwą Pomorskie Obserwatorium Gospodarcze (2006–2013).
Organizatorka i współorganizatorka Międzynarodowej Konferencji: ENTIME (Entrepreneurship in Modern Economy), odbywającej się od roku 2004 na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Założycielka i redaktor naczelny czasopisma naukowego Research on Enterprise in Modern Economy – theory and practice (Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce – teoria i praktyka), jednego z czterech w Polsce zajmujących się przedsiębiorczością.
Członek redakcji naukowych czasopism krajowych i zagranicznych oraz rad i komitetów naukowych konferencji. Przewodnicząca rady naukowej międzynarodowej konferencji ENTIME organizowanej na wydziale zarządzania. Członek międzynarodowych stowarzyszeń naukowych: USASBE (2007–2008), od 2015: European Council of Small Business i International Council of Small Business. Od roku 2018 wice prezydent ECSB na Polskę.
Od 2019 roku, członek Rady ds Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.
Promotor trzech obronionych oraz trzech realizowanych prac doktorskich, głównie o tematyce związanej z zarządzaniem małymi firmami i przedsiębiorczością. Ta tematyka stanowi główny obszar zainteresowań badawczych. W ponad 100 publikacjach (w tym w siedmiu monografiach) porusza także zagadnienia związane z metodycznym aspektami badania przedsiębiorczości oraz wzrostem zatrudnienia w sektorze MSP. Ulubionym tematem badawczym jest przedsiębiorczość kobiet.
Członek założyciel ogólnopolskiego stowarzyszenia: Edukacja dla Przedsiębiorczości, w którym przez trzy kadencje zasiadała w zarządzie. Członek założyciel Fundacji Rozwoju Myśli Ekonomicznej przy Wydziale Zarządzania i Ekonomii, pełniąca funkcję przewodniczącej Rady Naukowej. Przez trzy kadencje członek zarządu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej na Pomorzu.
W latach 2009–2011 koordynatorka regionalna dwóch ogólnopolskich projektów dydaktycznych, w ramach których nieodpłatnie przeszkolono ponad 650 uczestników na studiach podyplomowych realizowanych na WZIE. Autorka specjalności: Przedsiębiorczość i marketing na drugim stopniu studiów Zarządzanie.
Od roku 2011 ekspert programowy i ekspert do spraw jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ekspert dydaktyczny i naukowy w projektach krajowych dotyczących między innymi uznawalności kształcenia, wsparcia MSP oraz ustawicznego kształcenia zawodowego. Od roku 2019 ekspert CEEMAN.
Współzałożycielka Katedry Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego, w latach: 2013 - 2020 jej kierownik.
W latach 2012-2020 dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii.
wyświetlono 4320 razy