Paweł Szymon Dąbrowski - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Zdjęcie profilowe: dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski

dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski

Biogram

Dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski w latach 2004-2009 studiował na kierunku geodezja i kartografia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera. W latach 2009-2016 pracował w wykonawstwie geodezyjnym w Iławie i Gdańsku. Doświadczenie zawodowe zdobył on podczas realizacji inwestycji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, co pomogło mu w zdobyciu w 2015 r. geodezyjnych uprawnień zawodowych w zakresie 1. - geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne. W latach 2013-2014 dr Dąbrowski odbył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie studia podyplomowe poświęcone lotniczemu i naziemnemu skaningowi laserowemu. W czasie pracy zawodowej w geodezji zdobył on doświadczenie w obsłudze i opracowaniu wyników pomiarów przeprowadzanych skanerami laserowymi, odbiornikami GNSS i tachimetrami.


W 2016 r. dr Dąbrowski rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną na Akademii Morskiej w Gdyni (od 2018 r. Uniwersytet Morski w Gdyni) w Katedrze Geodezji i Oceanografii. W latach 2018-2020 pełnił on funkcję zastępcy kierownika katedry. W 2019 r. dr Dąbrowski obronił z wyróżnieniem na Wydziale Nawigacyjnym UMG rozprawę doktorską zatytułowaną „Zastosowanie metod teorii odwzorowań kartograficznych przy opracowaniu wyników pomiarów wykonanych w technologii skaningu laserowego”. Ponadto, w latach 2017-2019 dr Dąbrowski odbył studia podyplomowe na kierunku Hydrografia na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, a w latach 2016 i 2017 pełnił on funkcję mentora w dwóch edycjach programu akceleracyjnego przedsięwzięć typu start-up Space3ac.


Dr Dąbrowski jest laureatem grantu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zatytułowanego „Charakterystyka propagacji punktowej w metodzie przestrzennych rozwinięć chmur punktów (PCSE)”, który realizował w 2022 r. w formie stażu post-doc na Politechnice w Delft (Holandia) pod kierownictwem prof. Roderika Lindenbergha. Ponadto, dr Dąbrowski był głównym wykonawcą pomiarów i opracowania danych satelitarnych w projekcie NCN i PKP PLK S.A. „Opracowanie innowacyjnej metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu szynowego” realizowanego przez konsorcjum Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Dr Dąbrowski jest laureatem nagród za działalność naukową. W 2020 r. uzyskał on wyróżnienie Oddziału PAN w Gdańsku w konkursie dla młodych naukowców za najlepszą pracę twórczą opublikowaną w zakresie nauk technicznych w 2019 r. W 2022 r. otrzymał nagrodę Ministra Infrastruktury za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej zespołu badawczego UMG. W tym samym roku dr Dąbrowski uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Ponadto, Dr Dąbrowski otrzymał trzy nagrody JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (nagrody 1. stopnia w latach 2021 i 2023 r. i nagroda 2. stopnia w 2022 r.).


W 2023 r. dr Dąbrowski dołączył do zespołu Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej. Podstawowa tematyka badań prowadzonych przez dr. Dąbrowskiego obejmuje opracowanie chmur punktów pochodzących z pomiarów laserowych. Dodatkowo, w swojej pracy badawczej zajmuje się on zagadnieniami teorii powierzchni, kartografii, teorii estymacji, rachunku wyrównawczego i pozycjonowania satelitarnego w transporcie i sporcie. Dr Dąbrowski, według stanu na październik 2023 r., jest autorem lub współautorem 55 publikacji naukowych, z czego 37 zostało wydanych w czasopismach z listy JCR. Dodatkowo, jest on recenzentem ponad 60 prac naukowych i promotorem 17 prac inżynierskich i magisterskich. Dr Dąbrowski był prelegentem na krajowych międzynarodowych konferencjach naukowych.

wyświetlono 1755 razy