Analiza poziomu bezpieczeństwa i warunków ruchu rowerowego na podstawie danych zbieranych przez czujniki znajdujące się w rowerze. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Analiza poziomu bezpieczeństwa i warunków ruchu rowerowego na podstawie danych zbieranych przez czujniki znajdujące się w rowerze.

Badania, w których zamierzam uczestniczyć w ramach stażu opierają się na wykorzystaniu danych gromadzonych przez czujniki znajdujące się w pojeździe do klasyfikacji sprawności funkcjonalnej infrastruktury drogowej pod kątem bezpieczeństwa i komfortu poruszania się. Pomiary uzyskiwane przez czujniki obecne w pojeździe (ADAS), smartfon, systemy monitorujące lub uzyskiwane za pośrednictwem API z chmury, muszą umożliwiać ciągłe monitorowanie dynamiki pojazdu w celu rejestrowania drgań przenoszonych przez nawierzchnię drogi lub nagłych zmian prędkości i trajektorii, która może np. być generowana przez kolizje ruchu z innymi użytkownikami drogi. Celem badania jest analiza potrzebnych danych i możliwości identyfikacji zdarzeń krytycznych (konfliktowych lub przed konfliktowych) podczas jazdy na rowerze w środowisku miejskim. Wyniki działania badawczego Miniatura będą stanowić wstęp do dalszych badań na badawczym poligonie w Polsce. Wyniki badania pilotażowego planuję rozwinąć później we wniosku, planowanym do złożenia do kolejnych edycji konkursu OPUS z Narodowego Centrum Nauki jak również w programie IDUB. Planowany projekt zakłada analizę zachowań rowerzystów w Polskich warunkach drogowych na podstawie zbieranych danych cyfrowych. Do tego konieczny będzie rower wyposażony w odpowiedni osprzęt pomiarowy. Dzięki zdobytej wiedzy na stażu będę miała wiedzę o specyfikacji takiego roweru oraz sprzętu. Będę mogła również w jasny i wyczerpujący sposób przedstawić we wniosku o grant założony plan prac w projekcie i metodykę badań. W przyszłym projekcie planuje dalszą współpracę z Uniwersytetem w Katanii i być może innymi partnerami zagranicznymi. Efektem współpracy będą wspólne publikacje w wysoko punktowanych czasopismach zagranicznych. W perspektywie kilkuletniej, rozwój badań zapoczątkowanych przez MINIATURĘ może doprowadzić do rozwoju naukowego kierownika i powstania monografii, co będzie podstawą do złożenia wniosku w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
MINIATURA
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
dr inż. Joanna Wachnicka
Realizowany w:
Katedra Inżynierii Transportowej
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 83 razy