Nagrania i modulacja neurofizjologicznych aktywności wysokich częstotliwości w kodowaniu i przywracaniu pamięci.
Obecnie mamy bardzo niewiele możliwości terapeutycznych w leczeniu problemów z pamięcią i funkcjami poznawczymi, które są upośledzone nie tylko w chorobach mózgu, ale także pogarszają się wraz z naturalnym starzeniem. Pojawienie się nowych technologii stymulacji elektrycznej umożliwia zastosowanie leczenia w określonych obszarach mózgu zamiast wpływania na cały organizm za pomocą leków i ich skutków ubocznych. Problem z leczeniem funkcji pamięci polega na tym, że nie znamy ani obszarów mózgu, ani czynności elektrycznych, które są odpowiedzialne za tworzenie i odzyskiwanie naszych wspomnień. W związku z tym technologie stymulacji okazują się bardziej skuteczne w leczeniu zaburzeń ruchu i nastroju, które mają znane regiony i mechanizmy w mózgu. Nasza wiedza na temat obszarów mózgu i czynności elektrycznych zaangażowanych w tworzenie naszej pamięci dla określonych faktów i zdarzeń jest znacznie bardziej ograniczona i wymaga wszczepienia elektrod w środku ludzkiego mózgu.
Projekt wykorzystuje najnowszą technologię rejestracji i stymulacji w ludzkim mózgu z najwyższą możliwą rozdzielczością czasoprzestrzenną. Narzędzia te pozwalają nam wyjaśnić czynności elektryczne, które leżą u podstaw tworzenia i zapamiętywania nowych wspomnień na poziomie określonych neuronów w poszczególnych obszarach mózgu. Czytanie i modulowanie tych czynności za pomocą stymulacji mózgu to najbardziej bezpośredni sposób na poprawę pamięci i deficytów poznawczych w zaburzeniach mózgu. Nasze wyniki przyspieszą rozwój nowych technologii interfejsu mózg-komputer i terapii nie tylko w przypadku padaczki, ale także chorób zwyrodnieniowych, rozwojowych i psychiatrycznych.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- HFO-MEMO
- Program finansujący:
- OPUS LAP
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Okres realizacji:
- 2022-08-29 - 2025-08-29
- Kierownik projektu:
- dr Michał Tomasz Kucewicz
- Realizowany w:
- Katedra Systemów Multimedialnych
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- St. Anne's University Hospital Brno (Czechy)
- Uniwersytet Medyczny we Wroclawiu (Polska)
- Wartość projektu:
- 2 710 200.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Publikacje powiązane z tym projektem
Filtry
wszystkich: 1
Katalog Projektów
Rok 2024
-
High frequency oscillations in human memory and cognition: a neurophysiological substrate of engrams?
PublikacjaDespite advances in understanding the cellular and molecular processes underlying memory and cognition, and recent successful modulation of cognitive performance in brain disorders, the neurophysiological mechanisms remain underexplored. High frequency oscillations beyond the classic electroencephalogram spectrum have emerged as a potential neural correlate of fundamental cognitive processes. High frequency oscillations are detected...
wyświetlono 495 razy