Współpraca międzynarodowa będzie miała ogromne znaczenie, aby przyszłe systemy produkcji żywności i leżące u jej podstaw systemy były stabilne, zrównoważone, zdrowe i przyjazne dla środowiska. Każdy kraj w UE ma swoje unikalne kompetencje i zasoby, ale tylko dzięki wykorzystaniu tych kompetencji poprzez współpracę międzynarodową będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjał każdego regionu w UE.
Dlatego zainicjowano to przedsięwzięcie, aby wspólnie pracować nad wyzwaniami określonymi w kilku unijnych programach ramowych, takich jak Farm to Fork, gdzie zajmiemy się następującymi wyzwaniami:
- Brak wsparcia udzielanego MŚP na ulepszanie, certyfikację i dalszy rozwój ich systemów produkcji żywności
- Niska ogólna wiedza na temat tego, jak produkować żywność, która ma niewielki wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zachowaniu przystępności cenowej żywności, generowaniu sprawiedliwszych zysków ekonomicznych i wspieraniu konkurencyjności unijnego sektora zaopatrzenia.
- Dostępnych jest niewiele wytycznych strukturalnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia publicznego oraz zapewnienia każdemu dostępu do wystarczającej ilości bezpiecznej, pożywnej i zrównoważonej żywności.
Biorąc pod uwagę złożoną strukturę wyzwań przedstawionych powyżej, chcielibyśmy zaprosić interesariuszy do wstępnego dialogu w celu oceny, w jaki sposób ich organizacja może wesprzeć nas w naszej pracy i ewentualnie zostać włączona do nadchodzącego projektu. Wstępne segmenty projektu obejmują następujące kluczowe filary/pakiety robocze:
- Budowanie potencjału kompetencji technicznych i biznesowych MŚP poprzez dostęp do ekspertów branżowych i międzynarodowych sieci/platform rozwoju.
- Analiza użytkowników końcowych w celu podniesienia świadomości na temat warunków wstępnych koniecznych do wywarcia wpływu na międzynarodowe rynki żywności podczas pracy z innowacyjnymi, zrównoważonymi, sprawiedliwymi i odpornymi procesami produkcji żywności.
- Dokumentacja doświadczeń i tworzenie wytycznych w oparciu o wyniki projektu i wnioski w celu zwiększenia zasięgu i wpływu naszego przedsięwzięcia.
Politechnika Gdańska ma ogromny potencjał do przyłączenia się i koordynowania tego przedsięwzięcia na polskim rynku, będąc centrum technologicznym i informacyjnym dla potencjalnych interesariuszy. Co więcej, możemy wykorzystać budżet z funduszu zalążkowego na szeroką współpracę międzynarodową w proponowanym projekcie, jak również w innych unijnych projektach prośrodowiskowych.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- FEA
- Program finansujący:
- Europejska Współpraca Terytorialna
- Instytucja:
- Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Południowy Bałtyk
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik zespołu badawczego:
- dr inż. Andrzej Rogala
- Realizowany w:
- Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Innovation Skane (Szwecja)
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 65 razy