dr inż. Rafał Łangowski
Zatrudnienie
Obszary badawcze
- modelowanie matematyczne
- identyfikacja
- estymacja stanu
- obserwatory stanu
- monitorowanie procesów
- systemy środowiskowe
- procesy biochemiczne
- systemy dostarczania i dystrybucji wody pitnej
- systemy oczyszczania ścieków
- teoria sterowania
- systemy z niepewnością
- obserwatory przedziałowe
- obserwatory ślizgowe
Biogram
Dr inż. Rafał Łangowski jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej (studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem w 2003 roku). W roku 2015 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka. Pracę doktorską pt. "Algorytmy alokacji punktów monitorowania jakości w systemach dystrybucji wody pitnej" obronił z wyróżnieniem na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. W latach 2007 - 2014 był zawodowo związany ze spółkami Grupy Kapitałowej Energa, gdzie zajmował zarówno stanowiska specjalistyczne jak i menedżerskie. W latach 2014 - 2022 prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Viden oferując usługi z zakresu m. in. doradztwa energetycznego, szkoleń z rynku energii oraz opracowywania szerokiego wachlarza rozwiązań dedykowanych przedsiębiorstwom energetycznym. W roku 2017 związał się z Politechniką Gdańską. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Inteligentnych Systemów Sterowania i Wspomagania Decyzji.
Dr inż. Rafał Łangowski jest autorem i współautorem ponad 30 publikacji naukowych w formie artykułów, referatów i wystąpień konferencyjnych. Główny obszar zainteresowań naukowych to teoria i inżynieria sterowania. Specjalizuje się zwłaszcza w: modelowaniu matematycznym i identyfikacji, metodach estymacji, w szczególności obserwatorach stanu oraz systemach monitorowania stanu. W swojej praktyce brał udział w 3 projektach międzynarodowych, 2 krajowych oraz był kierownikiem projektu finansowanego przez Politechnikę Gdańską w ramach programu Argentum Triggering Research Grants.
Dr inż. Rafał Łangowski jest laureatem nagrody indywidualnej Rektora Politechniki Gdańskiej III stopnia za szczególne osiągnięcia naukowe w 2022 roku. Jest członkiem zwyczajnym Komitetu Automatyki Polskiego Stowarzyszenie Pomiarów, Automatyki i Robotyki (POLSPAR). Pełni funkcję eksperta branżowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest również ekspertem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
wyświetlono 4639 razy