dr inż. arch. Romanika Okraszewska
Zatrudnienie
- Adiunkt w Katedra Inżynierii Transportowej
Obszary badawcze
Biogram
dr inż. arch. Romanika Okraszewska jest adiunktem w Katedrze Inżynierii Drogowej i Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
W 1996 ukończyła klasę matematyczno-informatyczną w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku. Absolwentka dwóch wydziałów Politechiki Gdańksiej, w roku 2002 ukończyła studia architektury i urbanistyki a w 2004 zarządzania i ekonomii. W latach 2001-2002 uczestniczka studiów inżynierii architektonicznej na Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim/Holzminden/Göttingen w Niemczech. W 2012 ukończyła studium podyplomowe „Zarządzanie projektami badawczymi i komercjalizacja wyników badań” na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zdobytą na studium wiedzę potwierdził uzyskany w 2013 certyfikat na poziomie D International Project Management Association Polska (IPMA).
Doświadczenia dydaktyczne rozpoczęła w roku 2004 jako słuchaczka studiów doktoranckich na Środowiskowym Studium Doktoranckim Wydziału Inżynierii Lądowej i Architektury. W 2005 r. rozpoczęła współpracę z Katedrą Mechaniki Budowli i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. W 2009 uzyskała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury PG na podstawie dysertacji „Przestrzenne sytuacje konfliktowe wywołane rozwojem systemu transportowego w warunkach równoważenia rozwoju”. Ze względu na zainteresowania naukowe związane z transportem w 2015 dołączyła do zespołu Inżynierii Drogowej w Katedrze Inżynierii Drogowej i Transportu na WILiŚ, gdzie pracuje do dziś na stanowisku adiunkta.
W działalności dydaktycznej łączy zainteresowania transportowe oraz architektoniczno-urbanistyczne wykształcenie. Prowadzone przez nią kursy dotyczą zagadnień związanych m.in. z: planowaniem przestrzennym, transportowymi zachowaniami społecznymi, ochroną środowiska w transporcie. Pełniła funkcję promotora trzech prac magisterskich, jedenastu inżynierskich oraz funkcję recenzenta ponad dwudziestu prac dyplomowych.
Angażuje się także, w działalność organizacyjną i stowarzyszeniową: jest członkiem w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji RP o/Gdańsk oraz World Society for Transport and Land Use Research (WSTLUR). Od 2012 pełni funkcje pełnomocnika Dziekana WILiŚ ds. Nauczania na odległość oraz od 2011 pełnomocnika Dziekana WILiŚ ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki na wydziale. Od 2017 pełni funkcje wydziałowego korespondenta biuletynu PG. W dwóch ostatnich edycjach międzynarodowej konferencji GAMBIT pełniła funkcję sekretarza komitetu organizacyjnego.
Autorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym . Tematyka jej badań obejmuje m.in.: społeczne zachowania transportowe oraz możliwości i narzędzia oddziaływania na nie w skali od krajowej, przez lokalną po skalę obiektu. Swoją wiedzą wspierała proces tworzenia SUMP dla Gdyni oraz na zaproszenie prezydenta miasta dołączyła do zespołu ds. opracowania Zrównoważonego Planu Mobilności Miejskiej dla Gdańska (SUMP). Współautorka Strategii Transportu i Mobilności dla GOM, Wzorców i standardów rekomendowanych przez Ministra właściwego ds. transportu w zakresie Wytycznych projektowania infrastruktury dla pieszych, Systemu certyfikacji szkół podstawowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa i komfortu uczniów podróżujących do szkoły na terenie miasta Gdańska, kilku Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, patentu, trzech znaków towarowych. Kilkukrotnie nagradzana przez Rektora Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.
W ramach prac badawczych brała udział w następujących projektach: Prognoza wskaźników motoryzacji w Polsce i ich znaczenie w wyborze środków transportu RID 2A finansowane przez NCBiR i GDDKiA – jako wykonawca, w Policy Evaluation Network PEN, w ramach programu ERA-HDHL - jako lider zadania oraz U-MOB Life w ramach programu LIFE, w którym za zgoda Rektora wprowadziła Politechnikę Gdańską jako partnera do Europejskiej Sieci dla Zrównoważonej Mobilności na Uniwersytetach. Prowadziła przygotowania wniosków i brała udział w budowaniu konsorcjum w projektach TEAM-NET, ERA-NET, GOSPOSTRATEG.
Linki zewnętrzne:
https://publons.com/author/1528959/romanika-okraszewska#profile
https://scholar.google.pl/citations?user=YkuEt8cAAAAJ&hl=pl&oi=ao
https://www.researchgate.net/profile/Romanika_Okraszewska?ev=hdr_xprf&_sg=TVjHoCKMTXv0EyWHQ-bN6j5xx9G3SvlMDrCEvCVbw6rSW6KQt3dDBhXkdm_khBhoKDJ8qbC07qU9IpBpJbaKQaF9
https://www.mendeley.com/profiles/romanika-okraszewska2/
wyświetlono 3707 razy