Ryszard F. SADOWSKI - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

ZATRUDNIENIE:
Ks. prof. Ryszard Sadowski jest od roku 2004 zatrudniony na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej (WFCh) w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest członkiem zespołu badawczego Centrum Ekologii i Ekofilozofii (dawnej Instytut Ekologii i Ekofilozofii) UKSW. Od roku 2020 jest kierownikiem Katedry Ekofilozofii w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od roku 2020 jest też dyrektorem Instytutu Filozofii w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Warszawie oraz redaktorem naczelnym czasopisma Studia Ecologiae et Bioethicae (ISSN: 1733-1218)
 
STOPNIE I TYTUŁY NAUKOWE:
  • HABILITACJA: Stopień naukowy doktora habilitowanego z dziedziny nauk humanistycznych z dyscypliny filozofia uzyskany w dniu 9.07.2015 r. decyzją Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie monografii: Filozoficzny spór o rolę chrześcijaństwa w kwestii ekologicznej, Warszawa: TNFS 2015.
  • DOKTORAT: Stopień naukowy doktora z dziedziny nauk humanistycznych z dyscypliny filozofia uzyskany w dniu 1.04.2004 r. decyzją Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie rozprawy: Stanowisko Hansa Jonasa wobec problemu psychofizycznego (promotor ks. dr hab. Zbigniew Łepko; recenzenci: ks. prof. UKSW dr hab. Ryszard Moń; prof. dr hab. Tadeusz Szubka).
  • MAGISTERIUM: Tytuł zawodowy magistra z dziedziny nauk teologicznych z dyscypliny teologia uzyskany w dniu 24.03.1994 r. na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE:

Dorobek prof. Sadowskiego obejmuje antropologiczne i ekofilozoficzne badania kryzysu środowiskowego, ze szczególnym uwzględnieniem roli różnych tradycji religijnych zarówno w sprawstwie, jak i zapobieganiu temu kryzysowi. Główne obszary badań dotyczą zagadnień zrównoważonego rozwoju, różnorodności biokulturowej, ekologii kulturowej i historii środowiskowej. Wprowadza również w Polsce nowy nurt badawczy zwany „religia i ekologia” (religion and ecology) zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez M.E. Tuckera i J.A. Grima.

 

wyświetlono 684 razy