Sławomir Milewski - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Zdjęcie profilowe: prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski

prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski

Biogram

Sławomir Milewski, urodzony w 1955 r. w Pucku (woj. pomorskie), ukończył w 1979 r. studia magisterskie na kierunku Chemia, w specjalności Chemia i Technologia Organiczna, na Wydziale Chemicznym PG. Po ukończeniu Studium Doktoranckiego w 1984 r., został zatrudniony na macierzystym wydziale w Katedrze Technologii Leków i Biochemii, początkowo na stanowisku naukowo-technicznym, a od r. 1986 jako nauczyciel akademicki. W 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora, w 1994 r. – doktora habilitowanego, a w 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych.

Od 2008 r. zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego PG. Kierownik Katedry Technologii Leków i Biochemii. W kadencji 1999–2002 był Prodziekanem ds. Nauki a w kadencji 2002–2005 Dziekanem Wydziału Chemicznego. Obecnie Dziekan Wydziału Chemicznego (kadencja 2012–2016). Kierownik Centrum Doskonałości ChemBioFarm (2004–2010). Członek Senatu PG od 2002 r. W kadencji 2011–2012 prof. Milewski był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. W latach 2008–2014 przedstawiciel PG w Radzie Nadzorczej spółki Bio-Baltica (później Inno-Baltica).

Działalność naukowa prof. Milewskiego i współpracowników skupiona jest na poszukiwaniu i racjonalnym projektowaniu potencjalnych chemoterapeutyków mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu grzybic układowych powodowanych przez patogenne drobnoustroje grzybowe, w tym szczególnie szczepy wielolekoporne. Głównymi obiektami badań są pochodne antybiotyków przeciwgrzybowych z grupy makrolidów polienowych oraz związki o strukturze aminokwasowej i peptydowej. Ważnym elementem prac badawczych grupy prof. Milewskiego jest identyfikacja i charakterystyka nowych celów molekularnych dla chemoterapii przeciwgrzybowej, w tym szczególnie enzymów uczestniczących w szlakach biosyntezy aminokwasów oraz składników grzybowej ściany komórkowej. Dorobek publikacyjny prof. Milewskiego obejmuje około 230 pozycji, w tym ponad 90 artykułów w czasopismach naukowych z bazy JCR, 2 rozdziały w książkach, 3 skrypty akademickie oraz 14 patentów krajowych i zagranicznych. Recenzent w postępowaniach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich (w sumie 25), wniosków grantowych krajowych i zagranicznych (15) i manuskryptów publikacji w czasopismach z listy JCR (ponad 70). Kierownik grantów KBN, MNiSW i NCN (w sumie 11) oraz 3 grantów inwestycyjno-aparaturowych na kwotę ogólną blisko 4,5 mln zł.  Publikacje prof. Milewskiego uzyskały ponad 1000 niezależnych cytowań (indeks Hirscha 21). Członek Editorial Board czasopisma Frontiers in Microbiology. Prof. Milewski wypromował 14 doktorów; jest obecnie opiekunem naukowym lub promotorem 4 doktorantów, a ponadto był opiekunem ponad 80 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. W latach 1993–1994 odbył staż podoktorski w Uniwersytecie Aberdeen, Wlk. Brytania, jako stypendysta The Royal Society of London, ponadto przebywał na stażach krótkoterminowych, w tym także jako visiting professor, w Uniwersytecie Walijskim w Bangor (Wlk. Brytania), Uniwersytecie Guanajuato w Meksyku, Uniwersytecie Camerino (Włochy) i Uniwersytecie Jawaharlal Nehru w New Delhi (Indie). Prof. Milewski wraz ze swoim zespołem naukowym prowadzi intensywną współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi, w tym m.in. z USA, Kanady, Włoch, Francji, Niemiec, Brazylii, Republiki Czeskiej, Meksyku i Indii.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał kilkanaście nagród Rektora PG.

wyświetlono 4018 razy