Publikacje
Filtry
wszystkich: 388
Katalog Publikacji
Rok 2005
-
Effect of cathode materials on the performance of single chamber solid oxide fuel cell and module
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań nad jednokomorowym ogniwem paliwowym. Badane były ogniwa przygotowane z różnymi rodzajami materiałow katodowych oraz określana była wydajność ogniwa. Zbudowano i zbadano moduł ogniwa paliwowego jednokomorowego.
-
Electrical properties of ceria films prepared by net shape technology
PublikacjaW pracy przedtswiono procedurę przygotowania gęstych warstw elektrolitu z wykorzystaniem technologii Net Shpe. Technologia ta na znaczne obniżenie temperatury przygotania tego typu warst. Okresloślono parametry elektryczne warst domieszkowanego ceru przygotowanych w tej technologii.
-
Electrical properties of YSZ films prepared by netshape technology
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań domieszkowanego tlenku cyrkonu przygotowanego metodą net shape. Materiał został przygotowany w postaci warstwy o grubości 1-10um na szafirze oraz folii platynowej. Zbadano włąsiciwości elektryczne przygotowanych warst.
-
Impedance studies of diffusion phenomena and ionicand electronic conductivity of cerium oxide
PublikacjaW pracy zbadano właściwości elektryczne tlenku ceru z wykorzystaniem spektroskopii impedancyjnej. Badania wykazały występowania zjawiska dyfuzji, które jest prawdopodobnie związane z blokowaiem jonów na granicy faz. Bazując na zaproponowanym modelu obliczono przewodność elektronowa i jonową tlenku ceru.
-
Influence of the grain boundaries on conductivity of yttrium stabilized zirconia
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań przewodności domieszkowanego tlenku cyrkonu. Przygotowano tlenk cyrkonu o krystalitach od 100nm to 10um. Badania impedancyjne pozwoliły na określenie przedności ziaren oraz obszarów międzyziarnowych.
-
Jednokomorowe tlenkowe ogniwa paliwowe
PublikacjaW pracy przedstawiono przegląd dotychczasowego stanu wiedzy i rozwoju jednokomorowych ogniw paliwowych, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych ogniw paliwowych, do katody i anody dostarczana jest taka sama mieszanina powietrza i węglowodorów. W tym przypadku, ogniwo nie wymaga dwóch odseparowanych komór na gaz utleniający i redukujący, co umożliwia pominięcie w ich konstrukcji uszczelniaczy do separacji gazów. Mechanizm działania...
-
Lisicon solid electrolyte electrocatalytic gas sensor
PublikacjaW artykule przedstawiono sposób przygotowania oraz wyniki badań elektrokatalitycznego czujnika gazów na bazie Lisicon'owego elektrolitu stałego. Przedstawiono charakterystyki czujnika w mieszaninie dwutlenku azotu oraz dwutlenku siarki w syntetycznym powietrzu. Odpowiedź I-V czujnika w unikalny sposób zależy od stężenia i rodzaju gazu w otoczeniu czujnika.
-
Low-temperature processed anode for Solid Oxide Fuel Cells
PublikacjaPrzygotowano i przebadano kompozytową anode Ni/YSZ, która została przygotowana z wykorzystaniem technologii net shape. Wyniki potwierdziły, że kompozyt może być wykorzystany jako potencjalna anoda w tlenkowych ogniwach paliwowych.
-
Nanocomposite nickel ceria cermet with low nickel content for anode-supported SOFCs
PublikacjaW pracy przedstawiono badania nanokompozytowego cermetu z zawartościa niklu 7.5, 11, 14% niklu w cermecie. Cermet przygotowno z wykorzystanim technologii net shape.
-
Performance of a Porous Electrolyte in Single-Chamber SOFCs
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań ogniwa paliwowego SOFC zbudowanego na bazie domieszkowanego tlenku cyrkonu, cermetu niklowego oraz perovskitu. Elektrolit został przygotowany jako warstwa porowata o grubości 18um. Ogniwo było badane w konfiguracji jednokomorowej.
-
Simulation of solid state ionic conductors I-V characteristics
PublikacjaW pracy przedstawiono sumulacje charakterystyk prądowo-napięciowych czujników elktrokatalitycznych. Zastosowano metode różnić skończonych.
-
Single chamber solid oxide fuel cell - current stage of development and prospects
PublikacjaOgniwa paliwowe należą do jednego z najbardziej wydatnych żródeł energii. W konwencjonalnych ogniwach paliwo i powietrze są dostarczane do ogniwa oddzielnie. Jednokomorowych ogniwo dziala zasilane mieszanina paliwa i powietrza. W pracy przedstawiono obecny stan i perspektywy dlaszego rozwoju jednokomorowych tlenkowych ogniw paliwowych.
-
The optical properties and band gap energy of nanocrystalline La0.4Sr0.6TiO3 thin films
PublikacjaW pracy zbadano wpływ mikrostruktury na właściwości optyczne La0.4Sr0.6TiO3 przygotowanego w postaci cienkiego filmu. Gęsty film o grubości 200nm i wielkości krystalitów 14-30nm został przygotowany na szafirze.
Rok 2004
-
Anode supported single chamber solid oxide fuel cell in CH4-Air Mixture.
PublikacjaW tej pracy przedstawiono wyniki prac ogniw paliwowych na bazie elektrolitu z tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem o grubości 1-2um wytworzonego na podłożu cermetu z tlenku niklu i tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem. LSCF był wykorzystany jako katoda. Ogniwo paliwowe było testowane w konfiguracji jednokomorowej w mieszaninie powietrza i metanu. Uzyskano napięcie o wartości 0.8V, zaś moc wynosiła 0.12W/cm2. Zbdadano wpływ przepływu...
-
Electrical conductivity of nanocrystalline Sm-doped CeO2 thin film.
PublikacjaGęste i nanokrystaliczne filmy tlenku ceru domieszkowane 20% samarem przygotowane na szafirze oraz próbki ceramiczne zostały przygotowane z prekursorów polimerowych. Ich konduktacja elektryczna była badana w funkcji temperatury i skorelowana z wielkością krystalitów. Model blokowo-warstwowy przewiduje mniejszą konduktacje próbki gdy wielkości krystalitów są mniejsze, w przypadku gdy rezystancja obszarów międzyziarnowych jest większa...
-
Electrocatalytic nitrogen dioxide sensor.
PublikacjaOpisano konstrukcję i właściwości elektrokatalitycznego czujnika gazów na bazie domieszkowanego samarem tlenku ceru. Pomiary przeprowadzono w mieszaninie syntetycznego powietrza i dwutlenku azotu. Kształt odpowiedzi prądowo - napięciowej zależy od stężenia NO2.
-
Filmy polimerowe z modyfikowanej chemicznie polietylenoiminy wykorzystywane w czujnikach wilgotności.
PublikacjaW pracy przedstawione zostały wyniki badań czujników wilgotności z filmami polimerowymi sporządzonymi z modyfikowanej chemicznie polietyloiminy. Zaprezentowano nieco inny niż dotąd sposób modyfikacji filmu polimerowego. Wyniki przedyskutowano w odniesieniu do poprzednich własnych doniesień literaturowych.
-
Impedance spectroscopy of single chamber SOFC.
PublikacjaMechanizm działania jednokomorowego ogniwa paliwowego SOFC, które pracuje w mieszaninie powietrza i paliwa, nie jest do końca zbadany. W tej pracy przedstawiono wyniki badań ogniwa paliwowego zbudowanego z tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem jako nośnego elektrolitu, cermetu z tlenku niklu jako anody i perovskitu LSCF jako katody w temperaturach 500-700C z użyciem mieszaniny propanu i powietrza. Wykorzystując spektroskopię impedancyjną...
-
Low-temperature processing of thin-film electrolyte for electrochemical devices.
PublikacjaPrzygowanie filmów elektrolitu jest jednym z najbardziej istotnych procesów technologicznych wytworzenia urządzeń elektrochemicznych takich jak ogniwa paliwowe. Zmniejszenie grubości filmu jest powiązane ze zmniejszeniem rezystancji elektrolitu, co bardzo korzystnie wpływa na wydajność ogniw paliwowych. W pracy tej przedstawiono niskotemperaturową (<1000C) metodę wytwarzenia filmów elektrolitu z tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem...
-
Properties of humidity sensors with porous Al2O3 as a dielectric layer
PublikacjaPrzedstawiono wpływ wartości wilgotności względnej na charakterystki ceramicznego czujnika z porowatą warstwą Al2O3. Pokazano wpływ wybranych parametrów technologicznych na właściwości czujnika. Wyniki pomiarów dla dwóch grup czujników poddano analizie wykorzystując znane z literatury układy zastępcze.
-
Przegląd czujników gazów ze stałym elektrolitem.
PublikacjaW pracy przedstawiono przegląd konstrukcji elektrochemicznych czujników gazów.
-
Role of composite cathodes in single chamber SOFC.
PublikacjaZbadano wpływ składu katody na napięcie oraz wydajność ogniw paliwowych pracujących w konfiguracji jednokomorowej. W związku z tym, że takie ogniwo pracuje w mieszanienie powietrza i paliwa, napięcie jest określone przez różnice aktywności katalitycznej anody i katody. Typowy cermet na bazie niklu oraz związki perovskitów pracują dobrze odpowiednio jako anoda i katoda. Jednakże perowskity mają również właściwości katalityczne,...
-
Single chamber electrolyte supported SOFC module.
PublikacjaZaproponowano konstrukcję modułu składającego się z dwóch jednokomorowych ogniw paliwowych SOFC na nośnym elektrolicie. Moduł zbudowany jest z jednego substratu z tlenku ceru i domieszkowanym samarem oraz dwóch anod z cermetu na bazie tlenku niklu i dwóch katod z perovskitu LSCF. Przygotowano i zbadano moduły z różną powierzchnią elektrod, które były testowane w mieszaninach powietrza i propanu. Wielkość elektrod miała silny wpływ...
-
Single chamber solid oxide fuel cell - investigation of cathodes
PublikacjaSporo uwagi w ostatnim okresie przykuwają jednokomorowe ogniwa w związku z potencjalnym uroszczeniem konstrukcji w porównaniu z konwencjonalnymi ogniwami. W pracy zbadano wpływ warunków syntezy różnych materiałów katodowych na wydajność ogniw. Ogniwa zbudowane zostały z typowych materiałow stosowanych na ogniwa: stabilizowanego tleneku cyrkonu jako elektrolit, cermetu niklowego jako anody oraz samaru kobaltanu domieszkowanego strontem,...
-
The microstructure effect on the electrical and optical properties of undoped and Sr-doped SmCoO3 thin films.
PublikacjaW pracy przedstawiono elektryczne i optyczne właściwości niedomieszkowanego i domieszkowanego Sr SmCoO3 cienkich filmów. Gęste i przezroczyste filmy o grubościach 80-100nm były przygotowane na szafirze metodą nanoszenia wirowego ciekłych polimerów. Filmy były syntezowane w temperaturach od 500 do 800C co umożliwiło otrzymanie różnych mikrostruktur. Elektryczne właściwości filmów były mierzone w funkcji temperatury. Domieszkowanie...
-
The optical and electrical properties of nanocrystalline La0.4Sr0.6TiO3 thin films.
PublikacjaW pracy badano wpływ mikrostruktury cienkich filmów La0.8Sr0.6TiO3 na właściwości optyczne. Gęste filmy o grubości około 200nm były przygotowane na szafirze z prekursorów polimerowych metodą wirową. Filmy były wypalone w temperaturze 500-800 stC. Badania rentgenowskie wskazały utworzenie kubicznej struktury perowskitowej podobnej do niedomieszkowanego SrTiO3. Wielkość ziaren zależała od temperatury wypalenia osiągając 30nm w 800stC....
-
Thick film Lisicon sensor with gold electrodes.
PublikacjaW pracy przedstawiono preparatykę i badania czujnika gazowego na bazie litowego jonoprzewodzącego elektrolitu stałego. Czujnik został przygotowany w technologii grubowarstwowej. Jego zasada działania polega na pomiarze prądu elektrycznego w czasie liniowych zmian napięcia. Charakterystyki prądowo-napięciowe czujnika mają unikalny kształt, zależny od rodzaju gazu oraz jego koncentracji. Pomiary wykonano w mieszaninach dwutlenku...
-
Właściwości elektrochemicznego czujnika NO2 wykorzystującego kinetykę reakcji na bazie Lisiconu.
PublikacjaW pracy przedstawiono badania elektrochemiznego czujnika gazów wykorzystującego kinetykę reakcji chemicznej. Czujnik wykonany został w technologii grubowarstwowej. Warstwę czynną stanowił elektrolit na bazie Lisiconu. Pomiary prowadzone były w mieszaninach syntetycznego powietrza i dwutlenku azotu o kontrolowanym składzie. Odpowiedź prądowo-napięciowa czujnika zależy od koncentracji NO2. Pokazano wpływ temperatury na właściwości...
Rok 2003
-
Analysis of the grain boundary conductivity for nanocrystalline doped ceria using the brick layer model.
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań elektrycznych i mikrostrukturalnych ceru domieszkowanego itrem. Gęste i nanokrystaliczne filmy przygotowane zostały z użyciem prekursorów polimerowych na szafirze. Konduktancja elektryczna była badana w funkcji temperatury syntezy, która jest skorelowana z wielkością ziaren. Otrzymano mniejszą konduktancję nanokrystalicznego filmu ceru w porównaniu z próbkami ceramicznymi.
-
Badania elektrokatalitycznego czujnika dwutlenku azotu.
PublikacjaW pracy opisano budowę i badania elektrokatalitycznego czujnika gazów skonstruowanego na bazie tlenku ceru domieszkowanego samarem. Elektrokatalityczne czujniki są stosunkowo nową grupą czujników gazu, w których wykorzystuje się kinetykę reakcji elektrochemicznej. Pokazano, że odpowiedź prądowo-napięciowa zależy od dwutlenku azotu.
-
Charakterystyki czujników wilgotności z dielektrykiem z porowatego tlenku glinu.
PublikacjaW pracy przedstawiono rezultaty badań charakterystyk ceramicznych czujników wilgotności z dielektrykiem z elektrolitycznie wytworzonego tlenku glinu.Pokazano wpływ doboru niektórych parametrów procesu elektro-katalitycznego na użytkowe charakterystyki czujników. Dokonano oceny dopasowania danych doświadczalnych, uzyskanych dla przedstawicieli dwóch grup czujników o różnych charakterystykach, do odpowiedzi dwóch znanych...
-
Comparison of anode and electrolyte support configuration of single- chamber SOFC.
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań jednokomorowych ogniw paliwowych SOFC, wytworzonych na podłożu z anody i elektrolitu. Użyto typowych materiałów wykorzystywanych do budowy dwukomorowych ogniw paliwowych SOFC: elektrolit - domieszkowany tlenek cyrkonu, anoda - cermet niklowo cyrkonowy, katoda - lantanian strontowo manganowy. Ogniwa były przygotowane w technologii odlewania ceramicznego i sitodruku. Parametry syntezy katody były...
-
Computer simulation of current voltage response of elektrocatalytic sensor.Optoelectronic and Electronic Sensors V.
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki symulacji komputerowej działania czujnika elektrokatalitycznego. Do badań wykorzystano program D. Gossera opierający się na metodzie różnic skończonych.
-
Impedance spectroscopy of undoped cerium oxide.
PublikacjaW pracy przedstawiono badania impedancyjne niedomieszkowanego tlenku ceru. Wyniki wskazują na występowanie zjawiska dyfuzji,???? które nie są (.. jest.?)związane z odpowiedzią elektrodową. Rozważania teoretyczne dopuszczają obserwowanie impedancji Warburga, która reprezentuje zjawisko dyfuzji w przewodnikach mieszanych, jednakże niewiele informacji na ten temat można znaleźć w literaturze. W związku z tym szczegółowe badania zródła...
-
Nanocrystalline undoped ceria oxygen sensor.
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań struktury i elektrycznych właściwości nanokrystalicznego czujnika na bazie niedomieszkowanego tlenku ceru. Zbadano wpływ ciśnienia parcjalnego tlenu na rezystancję cienkowarstwowego tlenku ceru. Konduktancja tlenku ceru w zakresie stężeń tlenu od 10ppm do 100% ma charakter eksponecjalny z parametrem -0.25. Zbadano szybkość odpowiedzi oraz wpływ dwutlenku azotu oraz dwutlenku siarki na odpowiedź...
-
Optical and electrical properties of Pr0.8Sr0.2MnO3 thin films.
PublikacjaPrzedstawiono preparatykę, strukturę oraz optyczne i elektryczne właściwości cienkowarstwowego Pr0.8Sr0.2MnO3. Gęste filmy o grubości 50-70nm zostały naniesione na monokrystaliczne podłoże szafirowe metodą odwirowania prekursora polimerowego. Wyniki optycznych pomiarów zostały skorelowane z temperaturą syntezy filmów. Pokazano, że optyczne spektra zmieniają kształt wraz ze zmianą struktury filmu z amorficznej do krystalicznej....
-
The influence of the choice of the cross linking agent on the electrical properties of polyethyleneimine based humidity sensors. Optoelectronic and Electronic Sensors V.
PublikacjaW pracy przedstawiono wyniki badań impedancyjnych polimerowych czujników wilgotności.Czujniki zostały wykonane z chemicznie modyfikowane polietylenoiminy. Przedstawiono wpływ środków sieciujących na właściwości czujników.
Rok 2002
-
Rozdz.5.3. Standardowe interfejsy aparatury i systemów akwizycji danych. W:Systemy komputerowe i teleinformatyczne w służbie zdrowia. Red. E. Kącki, J.L. Kulikowski, A. Nowakowski, E. Waniewski. Warszawa: Akad. Ofic. Wydaw. EXIT88@2002 t. 7 s. 401-430. Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna 2000. Red. M. Nałęcz.
PublikacjaOmówiono podstawowe interfejsy stosowane w cyfrowej transmisji danych w sys-temach informatycznych i w aparaturze pomiarowej rozpatrując ich usytuowaniew ogólnym schemacie ISO OSI. Uwagę skupiono na rozwiązaniach stosowanych wsystemach laboratoryjnych, w systemach intensywnego nadzoru pacjenta i wtransmisji danych EKG. Podkreślono znaczenie prac nad systemami łącznościbezprzewodowej z wykozrystaniem łącz w podczerwieni...