Jutro miasta. VI Kongres Urbanistyki Polskiej: Prezentacje – Debaty – Wydarzenia. - Publication - Bridge of Knowledge

Search

Jutro miasta. VI Kongres Urbanistyki Polskiej: Prezentacje – Debaty – Wydarzenia.

Abstract

Towarzystwo Urbanistów Polskich, jedno z najstarszych stowarzyszeń urbanistów w Europie, aktywnie działa od 1923 roku jako rzecznik interesu społecznego oraz profesjonalnego w projektowaniu, planowaniu, zagospodarowaniu i użytkowaniu przestrzeni polskich miast, miasteczek i obszarów wiejskich. Od 2003 roku Towarzystwo organizuje co trzy lata Kongresy Urbanistyki Polskiej, które stanowią platformę dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stają polskie miasta. Pierwszy Kongres odbył się w Gdańsku, kolejny w 2006 roku we Wrocławiu, następny w 2009 w Poznaniu, w 2012 w Lublinie oraz w 2015 roku w Łodzi. Dyskusje kongresowe ogniskowały się wokół następujących tematów: Miasto – wspólne dobro i zbiorowy obowiązek (2003), Urbanistyka w działaniu – teoria i praktyka (2006), Nowa urbanistyka – nowa jakość życia (2009), Odpowiedzialni za miasto (2012) i wreszcie Powrót do centrum (2015).

VI Kongres Urbanistyki Polskiej, który odbył się 20–22 czerwca 2018 roku w Gdyni dotyczył przyszłości miasta. Temat Kongresu – Jutro miasta – jest oczywistym i zamierzonym nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda Miasta-ogrody jutra (Garden Cities of Tomorrow), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących nasze współczesne myślenie o mieście. My jednak odwróciliśmy to pytanie – bardziej niż o wizjach miasta przyszłości chcieliśmy dyskutować o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata. Chcieliśmy zobaczyć w globalnej i europejskiej perspektywie, jak będą funkcjonować nasze miasta za dekadę czy ćwierćwiecze. Co my, jako urbaniści, powinniśmy zrobić, aby funkcjonowały one lepiej, aby stawały się miejscem realizacji życiowych aspiracji wielu ludzi. Co muszą zrobić politycy, zarówno aktywni na szczeblu lokalnym, jak i działający na szczeblu krajowym czy europejskim, by jakość życia w miastach była coraz lepsza? I wreszcie, jak sami mieszkańcy mogą przyczynić się do tego, aby miasta stawały się coraz lepszym miejscem do życia?

Cite as

Full text

download paper
downloaded 419 times
Publication version
Accepted or Published Version
License
Creative Commons: CC-BY-NC open in new tab

Keywords

Details

Category:
Other publications
Type:
Other publications
Title of issue:
Biblioteka Urbanisty, T.17. Warszawa: Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Publication year:
2019
Bibliographic description:
Mironowicz, I. (red.) 2019. Jutro miasta. Biblioteka Urbanisty, T.17. Warszawa: Towarzystwo Urbanistów Polskich. 212 stron. ISBN: 978-83-904276-6-9
Verified by:
No verification

seen 190 times

Recommended for you

Meta Tags