Dagmara Nikulin - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Dagmara Nikulin jest zatrudniona na Wydziale Zarządzania i Ekonomii na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego od 2014 roku. Początkowo pracowała w Katedrze Nauk Ekonomicznych, a obecnie w Katedrze Statystyki i Ekonometrii.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (2009) oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2010). W latach 2006-2007 studiowała na uniwersytecie w Hannowerze. W latach 2007-2010 pracowała w dziale księgowości w międzynarodowym koncernie MAN w Poznaniu. W latach 2010-2014 była doktorantką na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, gdzie 15.maja 2014 obroniła pracę doktorską pt. Przyczynowo-skutkowa analiza poziomu i dynamiki płac w Polsce i w Niemczech: studium porównawcze i uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia. W roku 2015 odbyła staż naukowy na Uniwersytecie w Glasgow w ramach programu Dekaban. W roku 2022 realizowała grant naukowy na Uniwersytecie w Sheffield w ramach stypendium Bekkera przyznanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Specjalistka w obszarze ekonomii rynku pracy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół empirycznych analiz współczesnych rynków pracy. Dotychczasowe publikacje dotyczyły głównie problemów związanych z identyfikacją rozmiarów i przyczyn szarej strefy oraz pracy nierejestrowanej w Polsce oraz wpływu międzynarodowych procesów fragmentaryzacji produkcji na płace oraz warunki pracy w krajach europejskich.

Zaangażowana w projekty badawcze dotyczące pracy nieformalnej (Informal work definition, measurement methods and solutions realizowany w ramach Dekaban Liddle Fellowship Award na Uniwersytecie w Glasgow; False self-employment as a part of shadow economy in Poland. Identification of the size and causes: grant Miniatura Narodowego Centrum Nauki, Undeclared work in the European Union: reasons, scope and consequences: grant badawczy realizowany na Uniwersytecie w Sheffield w ramach stypendium Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) oraz wpływu Globalnych Łancuchów wartości na rynek pracy (projekt Narodowego Centrum Nauki: Effects of global production networks on employment, earnings and factor allocation in the presence of workers, firms and tasks heterogeneity). Była zaangażowana w opracowanie Planu Równości Płci na Politechnice Gdańskiej.

Zainteresowania naukowe

  • Szara strefa i praca nieformalna
  • Samozatrudnienie
  • Analizy empiryczne płac i warunków pracy
  • wpływ Globalnych Łańcuchów Wartości na rynek pracy

Prowadzone przedmioty

  • Podstawy statystyki
  • Ekonometria
  • Zastosowanie metod ekonometrycznych w zarządzaniu i ekonomii
  • Współczesne rynki pracy
  • Analiza rynku pracy

Tematy prac dyplomowych

  • analizy empiryczne rynku pracy (aktywność zawodowa, sytuacja kobiet, luka płacowa, bezrobocie, płace)
  • współczesne rynki pracy (gig ekonomia, prekariat etc.)
  • szara strefa (przyczyny, rozmiary, skutki) - ujęcie teoretyczne i empiryczne
  • praca nierejestrowana (rozmiar, sposoby pomiaru, przyczyny i skutki)

Godziny konsultacji

Piątki  g.11-12, p.312, lub online. Wskazany wcześniejszy kontakt mailowy dagmara.nikulin@pg.edu.pl

wyświetlono 3440 razy