SimLE SimBa: Start eksperymentalnych rakiet sondujących z ładunkiem naukowym na międzynarodowych konkursach konstruktorskich.
Głównym celem projektu SimBa jest doskonalenie i poszerzanie wiedzy w sektorze rakietowym oraz rozbudzenie zainteresowania studentów zakresem inżynierii kosmicznej.
W 2017 roku założyliśmy zespół konstrukcji rakietowych. Każdego roku skupialiśmy się na ulepszaniu dotychczasowych rozwiązań, by dojść do obecnej - szóstej iteracji rakiety, która umożliwia nam kolejny start w międzynarodowych konkursach konstruktorskich takich jak Spaceport America Cup (SAC). Uczestnictwo w konkursie pozwoli wykorzystać doświadczenie i umożliwi dalszy rozwój konstrukcji. Wyniki i doświadczenia uzyskane w konkursach i w ramach przygotowań do konkursów przedstawiamy na konferencjach i w ramach tego działania uczestniczyliśmy m.in. w International Astronautical Congress 2022, gdzie prezentowaliśmy szereg naszych artykułów z zakresu projektów rekietowych.
Celem konkursu SAC jest zaprojektowanie, budowa, lot i bezpieczne lądowanie rakiety wraz z ładunkiem naukowym. Kategorie konkursu przewidują podział ze względu na budowę i rodzaj silnika oraz dwa różne pułapy osiąganej wysokości. Ważne jest wypracowanie rozpoznawalności polskich zespołów konstruktorskich i nawiązanie międzynarodowej współpracy bazując na naszych sukcesach. Dzięki temu tworzymy kolejne projekty rozwijające sektor kosmiczny i wpływające na rozpoznawalność polskich zespołów konstruktorskich na arenie międzynarodowej. Planujemy osiągnąć wyniki pozwalające na prezentowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań i na uczestnictwo w bardziej prestiżowych kategoriach, co bezpośrednio przełoży się na możliwości i perspektywy badawcze realizowane na Uczelni. Samo uczestnictwo w tak rozpoznawalnych i globalnie cenionych konkursach i idącymi za nimi konferencjach jest ogromnym polem do poszerzania perspektyw i współprac.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- SimLE SimBa
- Program finansujący:
- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
- Instytucja:
- Ministerstwo Edukacji i Nauki
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr inż. Wiktor Sieklicki
- Realizowany w:
- Sekretariat Dziekana WIMiO
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 69 razy