Tomasz Swebocki - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Tomasz SWEBOCKI urodził się 19 października 1994 roku w Gdyni, w Polsce. 

Studia rozpoczął na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w 2016 roku. W 2019 i 2021 roku uzyskał tytuły licencjata i magistra (z wyróżnieniem), realizując prace dyplomowe w zakresie chemii analitycznej i diagnostyki. W 2024 roku ukończył studia doktoranckie w dziedzinie nauk o materiałach i mikrobiologii na Uniwersytecie w Lille, w Instytucie Elektroniki, Mikroelektroniki i Nanotechnologii (IEMN) we Francji. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni ze stopniem doktora na Politechnice Gdańskiej, gdzie prowadzi badania w ramach pracy w Zakładzie Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni, prowadzonej przez prof. Jacka Ryla.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na opracowywaniu innowacyjnych materiałów do zastosowań biomedycznych, szczególnie w kontekście przeciwdziałania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR). Obejmuje to tworzenie materiałów zapobiegających lub łagodzących skutki działania patogenów opornych na leki. Ponadto aktywnie angażuje się w budowę biomimetycznych systemów rozpoznawania molekularnego – technologii naśladujących naturalne mechanizmy biologiczne w celu selektywnego rozpoznawania i wiązania określonych cząsteczek. Poprzez swoją pracę dąży do wniesienia wkładu w nowatorskie rozwiązania w obszarze opieki zdrowotnej i technologii medycznej. 

W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma prestiżowymi instytucjami, w tym z Uniwersytetem w Gandawie (Belgia), Instytutem Pasteura (Francja), Narodowym Instytutem Badań Rolniczych (Francja), Materia Nova (Belgia), Norweskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Centrum Badań Naukowych (CNRS) we Francji. 

Dr Swebocki jest członkiem Zarządu Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego (YSPCS) oraz członkiem Zarządu Europejskiej Sieci Młodych Chemików (EYCN). W uznaniu za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał pięciokrotnie Nagrodę Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz czterokrotnie Stypendium Rektora. Jest autorem pięciu publikacji naukowych (IF = 6), jednej książki, ponad dwudziestu wystąpień konferencyjnych oraz ośmiu rozdziałów w monografiach naukowych.

wyświetlono 445 razy