Wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego - Wydarzenia - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na gościnny wykład otwarty prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego zatytułowany „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”, który odbędzie się 30 stycznia 2018 r. o godz. 15.30 w Sali 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
Celem wykładu jest dotarcie do istoty procesu modelowania oraz takie ujęcie definicji modelu, które zachowuje swoje znaczenie i ważność nie tylko w technice, inżynierii i fizyce, ale również w innych, nieraz zupełnie odmiennych formach ludzkiej aktywności. Aby uczynić rozważania bardziej przekonującymi prof. K. Kluszczyński sięgnie nie tylko po przykłady z inżynierii, ale odwoła się również do wielu gatunków sztuki: malarstwa, grafiki, muzyki i sztuk użytkowych.
Wykład wzbogaci dwudziestominutowy recital pianistyczny w wykonaniu Prof. Kluszczyńskiego zatytułowany ,,Modelowanie w muzyce”. Wcześniej pianino zostanie wykorzystane do przeprowadzenia interesujących eksperymentów.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kluszczyński (ur. 11 lipca 1950 roku) to niezwykle barwna postać w świecie nauki, ale również kultury i sztuki. W 1973 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej na specjalności ,,Maszyny i Urządzenia Elektryczne” (Odznaka Kopernikowska ,,Primus Inter Pares”). Dyplom doktora nauk technicznych z wyróżnieniem w dyscyplinie Elektrotechnika uzyskał w 1978 roku, stopień doktora habilitowanego - w 1988 roku, zaś tytuł profesora nauk technicznych - w 1996 roku, co uczyniło go w wieku 46 lat najmłodszym profesorem maszyn elektrycznych w Polsce.
Jest uczonym o bogatym dorobku naukowym w zakresie elektrotechniki i maszyn elektrycznych, jak też mechatroniki i nowatorskich systemów mechatronicznych. Jest autorem oryginalnych modeli i metod projektowania różnych typów silników indukcyjnych, aktuatorów liniowych z SMA (Shape-Memory Alloy) i cieczami magnetoreologicznymi (RM), przetworników obrotowo-liniowych, czy też hybrydowych wyrzutni (dział) elektromagnetycznych. W roku 2014 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej.
Zainteresowania profesora Krzysztofa Kluszczyńskiego filozofią nauki i inżynierii oraz psychologią odkryć i wynalazków zaowocowały licznymi zaproszeniami do wygłoszenia ,,invited lectures” o charakterze interdyscyplinarnym. Bez wątpienia wpływ na charakter i metodologię Jego pracy naukowej ma wykształcenie muzyczne Profesora (Szkoła Muzyczna I i II stopnia w klasie fortepianu) oraz wieloletnia współpraca z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
To połączenie dwóch, jakże odmiennych dziedzin, ukształtowało Postać wyjątkową, godną przybliżenia, zwłaszcza osobom zagłębionym tylko w szeroko rozumianą technikę. Jako przykłady łączenia rożnych dyscyplin w działalności naukowej Profesora można przytoczyć dwa Jego wykłady: „Modelowanie w nauce i sztuce” oraz „Elektrotechnika użyteczna i magiczna – dlaczego inżynier powinien być humanistą”. Wykład „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”, który Profesor wygłosi na Politechnice Gdańskiej, będzie okazją do kolejnych niezwykle ciekawych rozważań dotyczących relacji między techniką a sztuką.

Wstęp wolny. 

Informacje szczegółowe

Data rozpoczęcia:
30-01-2018 15:30
Data zakończenia:
30-01-2018 16:30
Kategoria:
Nauka
Strona domowa:
https://pg.edu.pl/otwarta otwiera się w nowej karcie
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 26 razy