Układ do odśnieżania i oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego i ogniwa fotowoltaicznego - Wynalazek - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Układ do odśnieżania i oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego i ogniwa fotowoltaicznego

Wynalazek

Informacje szczegółowe

Twórcy
Własność
Politechnika Gdańska
Jednostka nadzorująca

Ochrona prawna 225388

Status
Chroniony
Instytucja udzielająca praw wyłącznych
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Numer zgłoszenia
P.405713 21-10-2013
Numer prawa wyłącznego
225388
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

Oferty komercjalizacji

Oferta

Przedmiotem wynalazku jest układ odśnieżania oraz oczyszczania płaskiego kolektora słonecznego oraz ogniwa fotowoltaicznego. Najnowsze badania przeprowadzone na Berne University of Applied Sciences(Szwajcaria) dowiodły, że czyszczenie takich urządzeń jest konieczne ze względu na spadek wydajności produkcji energii (w ciągu pierwszych 3 lat o nawet 14%). Urządzenie ma za zadanie automatycznie usunąć tworzące się warstwy kurzu i zanieczyszczeń pochodzenia atmosferycznego oraz śniegu w okresie zimowym. Do tej pory nie było rozwiązania stosowanego do oczyszczania zarówno kolektorów słonecznych jak i ogniw fotowoltaicznych, łączącego w sobie aż trzy elementy stosowane w konkurencyjnych urządzeniach indywidualnie. Urządzenie jest przeznaczone do zamontowania na ramie kolektora/ogniwa. Zaletą wynikającą z zastosowania wynalazku jest maksymalizacja wydajności i czasu pracy urządzenia bez jakiegokolwiek wysiłku fizycznego podejmowanego przez użytkownika. 

Zastosowanie rynkowe i odbiorcy

Oczyszczanie płaskich kolektorów słonecznych z zanieczyszczeń pochodzenia atmosferycznego Wydłużenie czasu pracy i podniesienie wydajności kolektora słonecznego lub/i ogniwa fotowoltaicznego; Zainteresowani kupnem takiej technologii mogą być: Producenci kolektorów słonecznych, Producenci ogniw fotowoltaicznych, Producenci systemów czyszczących.

Aspekty innowacyjne i główne zalety

Połączenie trzech rozwiązań w jednym urządzeniu (przy obserwowanym dotychczas u konkurencji jedynie myciu „ręcznym”); W pełni automatyczny proces czyszczenia; Prosta konstrukcja urządzenia (mała liczba elementów składowych); Wytrzymałość urządzenia odpowiednia do pracy w warunkach zewnętrznych; Małe zużycie energii elektrycznej, wody i środków czyszczących.

wyświetlono 234 razy