Korzeń tarczycy bajkalskiej jako nowa strategia miejscowego leczenia infekcji pochwy - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Korzeń tarczycy bajkalskiej jako nowa strategia miejscowego leczenia infekcji pochwy

Celem projektu jest opracowanie chitozanowych układów z liofilizowanym wyciągiem z korzeni tarczycy bajkalskiej (Scutellariae baicalensis radix) dedykowanych leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy.

Połączenie liofilizowanego wyciągu z korzeni tarczycy bajkalskiej z chitozanem ma na celu nie tylko zwiększenie jego aktywności w zakresie zaproponowanych badań, ale również otrzymanie układu o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnych, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia częstości przyjmowania leku oraz ograniczy możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

W efekcie realizacji głównych założeń projektu zostanie oznaczona trwałość przygotowanych układów, ich aktywność biologiczna (mikrobiologiczna, antyoksydacyjna i przeciwzapalna) oraz szybkość uwalniania związków czynnych w warunkach in vitro. Stosując metody spektroskopowe ocenione będą odziaływania międzycząsteczkowe pomiędzy substancjami aktywnymi a nośnikami.

Na podstawie uzyskanych wyników prowadzonych badań zostanie wytypowany innowacyjny układ dostarczania liofilizowanego wyciągu z korzeni tarczycy bajkalskiej o najsilniejszej aktywności farmakologicznej, który wykorzystany będzie w dalszych badaniach formulacyjnych.

 

Informacje szczegółowe

Akronim projektu:
JC
Program finansujący:
MINIATURA
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Porozumienie:
2020/04/X/NZ7/01515 z dnia 2020-12-12
Okres realizacji:
2020-12-12 - 2021-12-11
Kierownik zespołu badawczego:
dr n. farm. Justyna Chanaj-Kaczmarek
Realizowany w:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Wartość projektu:
49 999.00 PLN
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Brak weryfikacji

wyświetlono 15 razy