Wyznaczanie wytrzymałości na ścinanie w warunkach bez drenażu dla stabilizowanych gruntów spoistych za pomocą ścinarki obrotowej oraz penetrometru stożkowego. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Wyznaczanie wytrzymałości na ścinanie w warunkach bez drenażu dla stabilizowanych gruntów spoistych za pomocą ścinarki obrotowej oraz penetrometru stożkowego.

Celem projektu jest zbadanie cech wskaźnikowych oraz wytrzymałości na ścinanie bez drenażu gruntów spoistych o dużej ściśliwości, stabilizowanych popiołem oraz wapnem, które pełnić będzie rolę aktywatora reakcji pucolanowych. Badania będą wykonane na pięciu mieszankach gruntu spoistego ze stabilizatorami w trzech seriach badawczych. Zawartość popiołu przewiduje się na stałym poziomie wynoszącym 20%, natomiast różnicowana będzie zawartość wapna – od 0% do 20% co 5%. Dzięki temu uda się określić ilość aktywatora potrzebną do powstania reakcji pucolanowych. Opisane zadanie rozszerza projekt badawczy MINIATURA 6 „Wpływ dodatku w postaci popiołu lotnego na wybrane parametry gruntów organicznych”, którego autorem jest wnioskodawca. Badania w ramach projektu mają na celu pogłębienie wiedzy studentów koła naukowego GeKoN dotyczącej metod badawczych dla nowatorskiego rodzaju wzmocnienia gruntu spoistego jakim jest stabilizacja za pomocą popiołów i wapna oraz sprawdzenie ich skuteczności przez porównanie wyników i trendów z danymi literaturowymi dla gruntów wzmacnianych tradycyjnymi spoiwami hydraulicznymi (wapno, cement, popiół lotny). Zastosowanie wyników badań może pozwolić na zmniejszenie zużycia spoiw tradycyjnych przy wzmacnianiu podłoża, co w efekcie ograniczy ślad węglowy. Wartością dodaną będzie pozyskanie nowoczesnego sprzętu badawczego, który po zakończonym projekcie stanie się częścią laboratorium katedry GiIW. Badania w ramach projektu składają się na dwa etapy. Pierwszy etap dotyczy badań cech wskaźnikowych. W ramach programu przewidziane jest kompleksowe badanie granicy płynności, granicy plastyczności, których połączenie składa się na cechy wskaźnikowe: stopień plastyczności oraz wskaźnik plastyczności. Badania granicy plastyczności realizowane będą wg ASTM D4318, a granica płynności wykonywana będzie metodą penetrometru stożkowego (badania wg BS 1377). Wyniki dotyczące granicy płynności będą porównane z literaturowymi danymi dotyczącymi gruntów organicznych i mineralnych bez wzmocnienia oraz stabilizowanych tradycyjnymi metodami. Druga część badań będzie się składała z wyznaczenia maksymalnej oraz rezydualnej wytrzymałości na ścinanie w warunkach bez odpływu. Badania będą wykonane metodą penetrometru stożkowego oraz przy pomocy laboratoryjnej sondy skrzydełkowej. Wyniki badań będą zestawione i porównane z badaniami bardziej zaawansowanymi - trójosiowe ściskanie w warunkach bez drenażu przy wstępnej anizotropowej konsolidacji - tzw. CK0UC).

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
Studenckie koła naukowe tworzą innowacje
Instytucja:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Porozumienie:
SKN/SP/601088/2024 z dnia 2024-06-05
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
dr inż. Witold Tisler
Realizowany w:
Katedra Geotechniki i Inżynierii Wodnej
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 36 razy