Zieleń miejska a poprawa jakości powietrza - kontynuacja lokalnych pomiarów jakości powietrza przy Al. Gen. Hallera w Gdańsku. prowadzonych w ramach prac badawczych realizowanych na Politechnice Gdańskiej. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Zieleń miejska a poprawa jakości powietrza - kontynuacja lokalnych pomiarów jakości powietrza przy Al. Gen. Hallera w Gdańsku. prowadzonych w ramach prac badawczych realizowanych na Politechnice Gdańskiej.

Sieć nisko-kosztowych mierników jakości powietrza została już zamontowana przy Al. Gen. Hallera w Gdańsku w związku z realizacją na Wydziale Architektury oraz we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej projektu pt. Zieleń miejska a poprawa jakości powietrza /Urban greenery for air quality improvement (UG-4-AQI), finansowanego w ramach programu Cuprum supporting research team building in emerging areas (Program finansujący: „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)). Sieć jest zlokalizowana przy skrzyżowaniu Al. Gen. Hallera w Gdańsku i ul. Mickiewicza. 5 nisko-kosztowych mierników zostało zamontowanych na elewacjach budynków mieszkalnych, na przystanku tramwajowym oraz na drzewach. Budżet projektu przewidywał wykonanie jedynie pilotażowych, kilkumiesięcznych badań mających na celu przetestowanie zaproponowanego podejścia. Po zebraniu wstępnych wyników okazało się, że zaprojektowana sieć pomiarowa działa bardzo skutecznie, a wyniki dostarczają bardzo ciekawych informacji o lokalnej jakości powietrza w kanionie ulicznym. Do tej pory w Gdańsku nie prowadzono tego typu długotrwałych badań związanych z lokalną jakością powietrza. Wyniki mogą stanowić podstawę do dalszych badań, w tym z wykorzystaniem metod statystycznych i symulacji środowiskowych, które pozwolą na sformułowanie wytycznych w zakresie projektowania zielonej infrastruktury przy drogach. Dlatego wnioskuje się o dofinansowanie na kontynuację tych badań w kolejnych miesiącach i dalsze utrzymanie tej sieci przez kolejny rok kalendarzowy. Zakłada się 13-miesięczny okres trwania projektu (1 miesiąc na uzyskanie pozwoleń i przeprowadzenie procedur przetargowych oraz 12 miesięcy prowadzenia pomiarów).

Informacje szczegółowe

Akronim projektu:
Brak
Program finansujący:
WFOŚ
Instytucja:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
Okres realizacji:
2023-12-18 - 2024-12-31
Kierownik projektu:
dr inż. arch. Joanna Badach
Realizowany w:
Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych
Wartość projektu:
78 600.00 PLN
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 19 razy