Sytuacja pracodawców zatrudniających pracowników na umowy na czas określony po wyroku ETS z dnia 13 marca 2014 r. (C 38/13)
Abstrakt
Wyrokiem z dnia 13 marca 2014 br. (sygn. akt C 38/13) Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał art. 33 kp za niezgodny z prawem unijnym. Wobec takiego stanowiska w artykule przeanalizowano sytuację pracodawców zatrudniających pracowników na umowy na czas określony. W istocie rozwiązanie zawarte przez ustawodawcę we wskazanym przepisie od dawna wzbudzało kontrowersje w doktrynie i orzecznictwie - jednak nie tylko w zakresie jednolitego - niezależnie od okresu zawartej umowy na czas określony, pod warunkiem, że jest on dłuższy niż 6 miesięcy - okresu wypowiedzenia, ale również w zakresie pozostałych różnic, jakie występują pomiędzy tą umową, a umową na czas nieokreślony. W istocie bowiem umowa na czas określony daje pracownikowi jedynie iluzoryczną ochronę prawną. W artykule dokonano analizy następstw wskazanego wyżej wyroku ETS i to zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
Autor (1)
Cytuj jako
Pełna treść
pełna treść publikacji nie jest dostępna w portalu
Słowa kluczowe
Informacje szczegółowe
- Kategoria:
- Publikacja w czasopiśmie
- Typ:
- artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
- Opublikowano w:
-
Pieniądze i Więź
strony 143 - 148,
ISSN: 1506-7513 - Język:
- polski
- Rok wydania:
- 2014
- Opis bibliograficzny:
- Banasik P.: Sytuacja pracodawców zatrudniających pracowników na umowy na czas określony po wyroku ETS z dnia 13 marca 2014 r. (C 38/13)// Pieniądze i Więź. -., nr. 2(63) (2014), s.143-148
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 109 razy
Publikacje, które mogą cię zainteresować
The Handling of Business Lawsuits by Common Courts in Poland: Identification of Transaction Costs
- P. Banasik,
- S. Morawska,
- W. Beata