Warunki opłacalności zastosowania częściowego skojarzenia w elektrowni jądrowej pracującej w systemie zasilania w energię odbiorców zewnętrznych.
Abstrakt
W niniejszym artykule zaprezentowano metodykę badawczą mającą na celu określenie warunków opłacalności zastosowania częściowego skojarzenia w elektrowni jądrowej. Elektrownia ta będzie oddawać energię elektryczną do krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE), natomiast ciepło będzie dostarczane do rejonów zasilania. Sformułowano kryteria opłacalności zastosowania częściowego skojarzenia w EJ oraz warunki, jakie muszą być spełnione, aby to porównanie było prawidłowe. W/w kryteria obejmują porównanie całkowitych kosztów rocznych wytwarzania i dostawy energii elektrycznej i ciepła z trzech układów zasilania, z których jeden to uciepłowniona elektrownia jądrowa, drugi – elektrociepłownia klasyczna oraz moc wyrównawcza dostarczana z KSE, a trzeci to układ rozdzielony, składający się z klasycznej elektrowni kondensacyjnej oraz ciepłowni klasycznych. Zaproponowano kryterium pomocnicze, które porównuje jednostkowy koszt ciepła z uciepłownionej elektrowni jądrowej z jednostkowym kosztem wytwarzania ciepła z klasycznej elektrociepłowni lub ciepłowni. Z punktu widzenia inwestora istotne jednak będą kryteria oparte na wskaźnikach ekonomicznych w postaci zaktualizowanej wartości netto (NPV), wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) oraz zdyskontowanego okresu zwrotu (DPBP), które również zaprezentowano w tym artykule.
Autorzy (4)
Cytuj jako
Pełna treść
pełna treść publikacji nie jest dostępna w portalu
Słowa kluczowe
Informacje szczegółowe
- Kategoria:
- Publikacja monograficzna
- Typ:
- rozdział, artykuł w książce - dziele zbiorowym /podręczniku o zasięgu krajowym
- Tytuł wydania:
- W : Rynek Ciepła 2014: Materiały i Studia strony 173 - 189
- Język:
- polski
- Rok wydania:
- 2014
- Opis bibliograficzny:
- Reński A., Duzinkiewicz K., Jaskólski M., Kaczmarek-Kacprzak A.: Warunki opłacalności zastosowania częściowego skojarzenia w elektrowni jądrowej pracującej w systemie zasilania w energię odbiorców zewnętrznych.// W : Rynek Ciepła 2014: Materiały i Studia/ ed. H. Kaproń Lublin: Wydawnictwo KAPRINT, 2014, s.173-189
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 150 razy