Przebieg wpracowywania kwarcowych złóż filtracyjnych przeznaczonych do usuwania manganu i azotu amonowego z wód podziemnych.The course of ripenining of quartz sand filter beds used for manganese and ammonium nitrogen removal from the groundwaters.
Abstrakt
Przeprowadzone badania wykazały, ze czas wpracowywania się kwarcowego złoża filtracyjnego w procesie odmanganiania i nitryfikacji trwał od 7 do 8 tygodni (złoże wpracowywało się jednocześnie w obu procesach) Wpracowanie uzyskano filtrując napowietrzoną wodę podziemną o stosunkowo wysokich stężeniach manganu (0,6 - 1,1 mg/l) i azotu amonowego (0,4 - 1,4 mgN/l) i niewielkich stężeniach żelaza (poniżej 0,5 mg/l). Po wpracowaniu stężenie manganu po filtracji wynosiło 0,04 - 0,02 mg/l a azotu amonowego nie przekraczało 0,1 mg N/l. W pierwszych 4 miesiącach filtracji zawartość manganu w złożu filtracyjnym ulegała podwojeniu co około 7-10 dni, osiągając po 15 tygodniach filtracji 16 mg Mn/g złoża (w górnych warstwach), przy czym najprawdopodobniej to tempo wzrostu jest uzależnione od stężenia manganu w filtrowanej wodzie. Zawartość manganu w złożu w chwili uzyskania pełnej skuteczności odmanganiania (po 8 tygodniach filtracji) wynosiła średnio 0,9 mg Mn/g złoża. Na skutek narastania na ziarnach piasku warstewki tlenków manganu, wysokość złoża powiększyła się o około 10 %.
Autorzy (2)
Cytuj jako
Pełna treść
pełna treść publikacji nie jest dostępna w portalu
Słowa kluczowe
Informacje szczegółowe
- Kategoria:
- Aktywność konferencyjna
- Typ:
- publikacja w wydawnictwie zbiorowym recenzowanym (także w materiałach konferencyjnych)
- Język:
- polski
- Rok wydania:
- 2004
- Opis bibliograficzny:
- Bray R., Olańczuk-Neyman K.: Przebieg wpracowywania kwarcowych złóż filtracyjnych przeznaczonych do usuwania manganu i azotu amonowego z wód podziemnych.The course of ripenining of quartz sand filter beds used for manganese and ammonium nitrogen removal from the groundwaters.// / : , 2004,
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 84 razy