Publications
Filters
total: 771
Catalog Publications
Year 2002
-
Budownictwo morskie na progu XXI wieku
PublicationPrzeanalizowano zjawiska globalne (przyrost ludności, zapotrzebowania na energię i bilans cieplny na ziemi) i na tej podstawie określono zadania stojące przed budownictwem morskim w najbliższej przyszłości. Zadania te to: tworzenie nowych powierzchni lądu w celu dociążenia istniejących aglomeracji nadmorskich, eksploatacja podmorskich złóż węglowodorów, wykorzystanie energii wiatru, falowania morskiego, pływów i prądów morskich...
-
Działalność Profesora Stanisława Hueckla w zakresie hydrotechnicznych konstrukcji stoczniowych
PublicationPublikacja o charakterze okolicznościowym dla uczczenia pamięci Profesora Stanisława Hueckla w 20 rocznicę śmierci. Omawia dokonania Profesora w zakresie hydrotechnicznych konstrukcji stoczniowych. Szczegółowo przedstawiono współpracę autora przy projektowaniu doku suchego SD-I w Gdyni i badaniach z nim związanych.
-
Historia herbu Politechniki Gdańskiej
PublicationOmówiono herby i znaki stosowane w pieczęciach, dyplomach i oficjalnych dokumentach wydawanych przez władze politechniki w Gdańsku w okresie od 1904 do 1989, kiedy to wprowadzony został oficjalnie herb Politechniki Gdańskiej przyjęty przez społeczność akademicką i używany od tego czasu we wszystkich dokumentach, dyplomach itp.
-
Jazy lewarowe na rzece Gwdzie
PublicationPrzedstawiono budowle hydrotechniczne tworzące kaskadę rzeki Gwdy. Omówiono konstrukcję i funkcjonowanie przelewów lewarowych wchodzących w skład urządzeń upustowych stopni wodnych: Podgaje, Jastrowie i Ptusza. Omówiono wady i zalety przelewów lewarowych.
-
Kilka uwag o regionalnych opracowaniach hydrogeologicznych
PublicationOpracowania regionalne stanowią jeden z ważniejszych przejawów działalności hydrogeologicznej obok dokumentacji poświęconych ustalaniu zasobów ujęć podziemnych. Część z nich ogranicza się do ogólnego opisu warunków hydrogeologicznych, w licznych określa zasoby wód podziemnych, znaczna ich część poświęcona jest hydrogeochemii genezie wód podziemnych, a ostatnio ich ochronie.
-
Neue erfahrungen mit der KEM
Publication..
-
Numeryczne rozwiązania jednowymiarowego równania Richardsa
PublicationCelem niniejszego artykułu jest przegląd i ocena właściwości metod numerycznych stosowanych do rozwiązywania jednowymiarowego równania przepływu w strefie nienasyconej gruntu. Wykonane obliczenia i testy numeryczne pozwoliły na sformułowanie kilku spostrzeżeń dotyczących praktycznego zastosowania znanych algorytmów.
-
Określanie nośności pali wierconych na podstawie badań dynamicznych
PublicationPrzedstawiono charakterystykę badań dynamicznych pali (DLT) w odniesieniu do wielkośrednicowych pali wierconych. Na przykładzie badań przeprowadzonych na kilku obiektach mostowych w Polsce omówiono zależność między wynikami próbnych obciążeń statycznych (SLT) oraz wynikami badań dynamicznych.
-
Politechnika Gdańska w latach 1941-1945.
PublicationKontynuacja dziejów Politechniki. Okres 1941-1945 r. to przejęcie Politechniki przez administrację rządową jako Wyższej Szkoły Rzeszy Niemieckiej. Zmieniono statut uczelni i powołano dodatkowo kuratora reprezentującego władzę rządową. Nastąpiły też zmiany w organizacji uczelni.
-
Politechnika w Gdańsku w latach 1904-1921
PublicationOmówiono uwarunkowania prawne dotyczące organizacji uczelni i jej strukturę. Kolejno przedstawiono nakłady finansowe na budowę obiektów i ich wyposażenie do roku 1904 i w następnych, kiedy to budowano kolejne laboratoria. Podano też informacje dotyczące liczby studentów, absolwentów i promocji doktorskich.
-
Politechnika w Gdańsku w latach 1918 - 1941.
PublicationOmówiono polsko-gdańskie starania o politechnikę w Gdańsku i powołanie Wyższej Szkoły Technicznej Wolnego Miasta Gdańska.
-
Powstanie politechniki w Gdańsku
PublicationPrzedstawione w poprzednim artykule rozważania (patrz Pismo PG nr 2/2000) dotyczące formowania się wyższego szkolnictwa technicznego w ścisłym związku z przewodzącym na określonym obszarze przemysłem, przy równoczesnym poparciu ze strony sfer rządzących, odpowiadają w pełni warunkom panującym w Gdańsku w końcu XIX wieku, a więc w okresie realizacji działań mających na celu utworzenie politechniki w Gdańsku.
-
Problemy geotechniczne w projektowaniu i realizacji wykopów obudowanych
PublicationCzęsta lokalizacja obiektów budowlanych z podziemnymi garażami w istniejącej zwartej zabudowie miejskiej powoduje znaczne ograniczenia w technologiach stosowanych przy realizacji oraz stawia wysokie wymagania projektowe i wykonawcze związane z ich wpływem na otoczenie. Na różnych przykładach przedstawiono czynniki i ich strefy oddziałania na obiekty sąsiednie.
-
Przeprowadzanie konserwacji, remontu i przebudowy istniejących morskich konstrukcji hydrotechnicznych
PublicationPrzedstawiono aktualne aspekty prawne, zasady i okresy oraz sposoby konserwacji, remontów i przebudowy istniejących morskich konstrukcji hydrotechnicznych. Podano też przykłady przeprowadzenia remontu i przebudowy istniejących morskich konstrukcji hydrotechnicznych.
-
Techniki oczyszczania podłoża gruntowego z zanieczyszczeń ropopochodnych
PublicationScharakteryzowano najczęstsze rodzaje zanieczyszczeń podłoża gruntowego oraz stopnie degradacji tego podłoża. Omówiono istotę i zakres zastosowań następujących technik oczyszczania gruntu: oczyszczanie naturalne, bioremediacja, biowentylacja, metodę podciśnienia, napowietrzanie, przepłukiwanie wodą przemywanie wodą pod wysokim ciśnieniem, wypompowywanie zanieczyszczonej wody gruntowej. Dokonano analizy skuteczności wymienionych...
-
The concept of weighted mean friction angle in bearning capacity of footings of sands
PublicationZagadnienie średniej ważonej kąta tarcia wewnętrznego w nośności fundamentów posadowionych w gruntach niespoistych.
-
Tworzenie uniwersytetu technicznego w Gdańsku na tle rozwoju uniwersytetów technicznych w Europie
PublicationTworzenie od początku XIX wieku wyższych uczelni technicznych związane było głównie bądź to z planowanym, bądź też z już trwającym procesem industrializacji, przy wzięciu pod uwagę faktu iż najistotniejszą siłą mogła w tym procesie być nauka i to z zależnym od niej kształceniem. Ta sentencja znalazła urzeczywistnienie w powołaniu w Gdańsku wyższej uczelni technicznej.
-
Wpływ zagospodarowania terenu na skład chemiczny wód podziemnych rejonu Jeziora Żarnowieckiego
PublicationW artykule poruszono szereg problemów związanych z wpływem zagospodarowania terenu w rejonie jeziora Żarnowieckiego na skład chemiczny wód podziemnych.
-
Współpraca zagłębionego obiektu kubaturowego z nawodnionym podłożem gruntowym w wodociągach i kanalizacji
PublicationW pracy przedstawiono zagadnienia stateczności obiektów kubaturowych w nawo-dnionym ośrodku gruntowym.
-
Wzmacnianie podłoża gruntowego z zastosowaniem krótkich kolumn żwirowych o małej średnicy
PublicationTechnologia wykonawstwa kótkich kolumn żwirowych. Przedstawienie czterech różnych przykładów wzmocnienia podłoża za pomocą kolumn żwirowych wraz z analizą zmian zachodzących w podłożu. Zakres prowadzonych badań podczas wykonawstwa i eksploatacji budynku.
-
Zjawiska hydrauliczne oraz obciążenia występujące w pośrednich fazach budowy falochronów narzutowych
PublicationPrzeprowadzono analizę przyczyn uszkodzeń, a nawet katastrof falochronów narzutowych. Określono wzajemne oddziaływanie falochronu podłoża gruntowego i falowania w różnych fazach jego budowy i w czasie eksploatacji. Szczegółowo omówiono ten problem w odniesieniu do realizowanego przedłużenia falochronu zachodniego w Łebie.