Publications
Filters
total: 352
Catalog Publications
Year 2004
-
Uwarunkowania propagacyjne w współczesnej łączności morskiej.
PublicationW pracy omówiono uwarunkowania propagacyjne z akwenami morskimi objętymi współczesną radiokomunikacją morską. Wskazano na znaczne zróżnicowanie propagacji fal radiowych wynikające z konieczności zapewnienia łączności z różnie odległymi akwenami. Powoduje to wykorzystanie różnych zjawisk propagacyjnych i stosowania różnych zakresów fal radiowych w łączności morskiej. Omówiono również uwarunkowania propagacyjne w łączności podwodnej.
Year 2003
-
Admission control method based on effective delay for flows using EF PHB.
Publication.
-
Admission control method based on effective delay for flows using EF PHB.
Publication.
-
Cyfrowy system do pomiarów przebiegów niepożądanych w odbiornikach radiokomunikacyjnych.
PublicationZaprezentowano sposób rozwiązywania funkcjonalnego cyfrowego systemu do pomiarów przebiegów niepożądanych na wyjściu odbiornika radiokomunikacyjnego. Omówiono zalety prezentowanego systemu pomiarowego w porównaniu z zalecanymi w odnośnych normach układami pomiarowymi. Podano wybrane wyniki pomiarów parametrów określających intensywność szumów i zakłóceń na wyjściu odbiornika.
-
Dwustopniowy algorytm zmiany szybkości próbkowania bazujący na filtrach ułamkowo-opóźniających
PublicationW pracy przedstawiono dwustopniowy algorytm zmiany szybkości próbkowania zrealizowany w oparciu o filtry ułamkowo-opóźniające. W pierwszym stopniu algorytm ten realizuje wstępną klasyczną interpolację. Dopiero w drugim stopniu wykonywane jest właściwe przepróbkowanie sygnału. Takie rozbicie algorytmu na dwa etapy przetwarzania pozwala na znaczące zmniejszenie jego złożoności numerycznej oraz wymagań pamięciowych. Zwiększa ono również...
-
Elektroenergetyczne kable hybrydowe z włóknami światłowodowymi.
PublicationPrzedstawiono opracowane konstrukcje kabli energetycznych z wbudowanymi włóknami światłowodowymi. Zaprezentowano i omówiono przeprowadzone badania wykonanego prototypu, oceniono możliwości zastosowań w sieci telekomunikacyjnej i pomiarowej oraz dla sterowania wyposażeniem budynków inteligentnych monitoringu obiektów chronionych i świadczenia telekomunikacyjnych usług szerokopasmowych, w tym usług multimedialnych. Omówiono...
-
End-to-end packed delay distribution of flows using EF PHB.
Publication...
-
Ewolucja systemu zaliczania metodą multimetringu w centralach telekomunikacyjnych.
PublicationPublikacja ta opisuje dziedziny ewolucji multimetringu. Ukazuje jak rozwijał się multimetring w przeszłości oraz oczekiwane kierunki jego rozwoju w niedalekiej przyszłości. Poniższy tekst może być pomocny dla deweloperów multimetringu oraz dla inżynierów systemowych by poznać ważne dziedziny multimetringu i móc się na nich skoncentrować. Może być również użyteczny dla operatorów sieciowych i dostawców usług na dzisiejszym...
-
Identyfikacja personalna jako element sterowania siecią telefoniczną.
PublicationArtykuł związany jest z problemem identyfikacji osób znajdujących się w budynkach z przekazaniem informacji o identyfikacji sieci inteligentnego budynku. Przeanalizowano stosowane sposoby przeprowadzenia identyfikacji i następnie wybrano rozwiązanie wykorzystujące radiowy scalony nadajnik/odbiornik do zastosowania przy identyfikacji przemieszczających się osób w inteligentnym budynku.
-
Krajowe sympozjum telekomunikacji KST´2003.
PublicationZaprezentowano problematykę Krajowego Sympozjum Telekomunikacji KST´2003. Omówiono problematykę sesji plenarnych, w tym prezentowany przez prof. referat: ''Perspektywy rozwoju optycznych sieci transportowych'', omówiono obrady sekcyjne i prezentacje firmowe poświęcone nowoczesnym systemom telekomunikacyjnym.
-
Metoda cyfrowego znakowania obrazów wykorzystująca filtrację wszechpasmową i wybielanie
PublicationPrzedstawiono nową metodę cyfrowego znakowania obrazów nieruchomych w której przed procesem znakowania obraz jest poddawany filtracji wszechpasmowej i wybielaniu (za pomocą losowych permutacji elementów obrazu). Dzięki tym operacjom przekształcony obraz, stanowiący dla dodawanego dla niego sygnału znakującego, zakłócenie, może być uznany za realizację gaussowskiego białego szumu. W związku z tym detektor korelacyjny cyfrowego znaku...
-
Miary jakości transmisji głosu w technologii VoIP.
PublicationPrzedstawiono i omówiono czynniki decydujące o jakości mowy takie jak: opóźnienie tak charakterystyczne dla sieci IP a głównie jego fluktuacja, utraty pakietów podczas transmisji, rozmiar pakietu oraz zjawisko echa zbliżonego jadalnego. Jakość transmisji uzależniono od elementów występujących w łącznej sieci telekomunikacyjnej typu PSTN, bram oraz sieci IP.
-
Modelowanie transmisji sygnałów cyfrowych w szerokopasmowej optycznej sieci dostępowej.
PublicationW referacie przedstawiono typowe rozwiązania szerokopasmowych optycznych sieci dostępowych (FTTH/O) i czynniki wpływające na ich parametry transmisyjne. Opisano model symulacyjny, zastosowany do określenia oddziaływania wybranych parametrów sieci i jej elementów składowych na jakość transmisji,zasięg i ograniczenia przepływności dla różnych wariantów realizacji sieci.
-
Problem jakości usług w sieci opartej na platformie IP.
PublicationW referacie przedstawiono znaczenie miar i opisu jakości usług w sieci IP QS oraz ich związek ze specyfikacjami definiującym sposób realizacji gwarancji jakości usług w tej sieci.
-
Rozwój mediów i systemów transmisyjnych.
PublicationPrzedstawiono rys historyczny rozwoju przewodowych technik transmisji sygnałów. Omówiono media transmisyjne: kable symetryczne i współosiowe o przewodach miedzianych oraz kable optotelekomunikacyjne ze światłowodami. Scharakteryzowano techniki transmisyjne: wielokrotne systemy analogowe FDM oraz systemy cyfrowe PCM, PDH i SDH oraz ATM.
-
Symulacja pracy sieci MPLS.
PublicationPrzewiduje się, że technika MPLS będzie przyszłą platformą dla sieci szkieletowych z gwarancją jakości usług. Wymaga to opracowania szeregu metod umożliwiających efektywne zarządzanie zasobami sieci. Należy do nich kierowanie ruchem (ruting), który odpowiada za gospodarkę pasmem. W pracy przedstawiono założenia w oparciu o które wykonano program symulacyjny. Omówiono implementację pod kątem zastosowania w sieci MPLS i opisano...
-
Synchronizacja i detekcja danych w asynchronicznej transmisji szeregowej między mikrokontrolerami.
PublicationW artykule przedstawiono wybrane metody synchronizacji i detekcji danych stosowane w transmisji szeregowej, realizowanej między mikrokontrolerami w linii przewodowej bądź radiolinii. Omówiono algorytmy synchronizacji polegającej na: rozpoznaniu bitów startu (logiczne ''0'') i stopu (logiczna ''1'') dodanych na początku i końcu każdego słowa, próbkowaniu nadmiarowym ciągu danych i przyporządkowaniu wartości bitów przez podjęcie...
-
Szerokopasmowe wielousługowe sieci dostępowe.
PublicationSieć telekomunikacyjna jest zwykle dzielona na sieć szkieletową i dostępową.Stosowane obecnie rozwiązania integrują dostęp do różnych usług w ramach jednej sieci wielousługowej.Upowszechnienie usług szerokopasmowych oraz wzrostu działu danych przesyłanych przy wykorzystaniu transmisji pakietowej opartej na IP i związana z tym zmiana charakteru transmisji sygnałów w stosunku do sieci PSTN/ISDN wymaga nowych rozwiązań w obszarze...
-
Techniki transmisji informacji w systemie komórkowym UMTS.
PublicationW pracy przedstawiono potencjalne możliwości realizacji różnych rodzajów usług telekomunikacyjnych o odmiennych wymaganiach jakościowych w systemie UMTS. W pracy są też analizowane zagadnienia pojemności systemu dla usług rozmów, różnych środowisk propagacyjnych i szybkości poruszania się terminali ruchomych. Rozważania zostały zilustrowane wynikami badań jakości transmisji i pojemności systemu.
-
Technologie informacyjne w zarządzaniu domeną systemów DGT.
PublicationW referacie przedstawiono metody zbierania, przekazywania oraz sposoby interpretacji informacji wykorzystywane w zarządzaniu domeną systemów DGT.
-
Wybrana metoda badania i oceny jakości realizacji usług VoIP.
PublicationPrzedstawiono syntetyczną metodę badania i oceny jakości realizacji usługi transmisji głosu w sieci IP opracowana przez ITU-T. Metoda zwana E-model jest narzędziem wspomagającym planowanie transmisji en-to-end dla usługi telefonicznej. Parametrami wejściowymi E-modelu są informacje o terminach użytkowników oraz o elementach pośredniczących w sieci, co umożliwia oszacowanie wpływu poszczególnych składników na wynikowa jakość...
-
Wykorzystanie cyfrowej sieci ISDN do sterowania europejską magistralą instalacyjną EIB.
PublicationW artykule przedstawiono koncepcje wykorzystania cyfrowej sieci ISDN do przesyłania informacji sterujących magistralą inteligentnego budynku EIB. W części wstępnej scharakteryzowano obie sieci a następnie określono sposób dostępu do nich oraz zasadę wymiany informacji pomiędzy tymi sieciami.
-
Zabezpieczenie i odtwarzanie zasobów w warstwie optycznej.
PublicationWprowadzenie warstwy optycznej do sieci telekomunikacyjnych oznacza możliwość rozszerzenia zdolności sieci pod względem zabezpieczenia i odtwarzania zasobów. W referacie przeanalizowano zasady funkcjonowania warstwy optycznej sieci szkieletowej przedstawiono metody zabezpieczenia transmisji w tej warstwie oraz przedstawiono porównanie mechanizmów m.i. pod względami skuteczności i, efektywności, złożoności oraz kosztów.
-
Zasługi Profesora Michała Białki w kształtowaniu krajowej kadry naukowej w zakresie miernictwa półprzewodników.
PublicationPrzedstawiono działalność naukowo-badawczą w Ośrodku Miernictwa Półprzewodników w Politechnice Gdańskiej w latach 1955-2003. Omówiono zakres tema- tyki naukowej podejmowanej z inicjatywy prof. zw. dr hab. Michała Białki i Jego zasługi i osiągnięcia w kształceniu krajowej kadry na poziomie doktora i doktora habilitowanego.
-
Zwielokrotnienie kodowe CDMA w szerokopasmowych pasywnych optycznych sieciach dostępowych.
PublicationW wielousługowej sieci dostępowej, wykonanej jako optyczna sieć pasywna(PON) wielodostęp ze zwielokrotnieniem kodowym CDMA wykazuje zalety przy transmisji pakietowej i umożliwią łatwą wymianę pomiędzy liczbą aktywnych użytkowników, szybkością transmisji i jej jakością.
Year 2002
-
Badania systemu radiowego dostępu abonenckiego eMGW firmy Innowaneli Wireless Systems Ltd.
PublicationPrzeanalizowano i przeprowadzono badania systemu radiowego dostępu abonenckiego EMGW. Zakres analizy obejmował: opis systemu i jego budowę; architekturę systemu, ich funkcje oraz typowych aplikacji; system zarządzania.Przedstawiono konfigurację badanej instalacji systemu, omówiono metodologię i przedstawiono wyniki badań, wraz z testami jakości usług. Zaprezentowano opracowane wnioski.
-
Krajowe Sympozjum Telekomunikacji KST 2002
PublicationOmówiono problematykę XVIII KST. Zwrócono szczególną uwagę na sesje plenarne: realizacja prawa telekomunikacyjnego; usługi w sieciach następnej generacji; zarządzanie usługami i sieciami telekomunikacyjnymi. Podkreślono wpływ KST na realizowaną w kraju strategię rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych.
-
Multistage optical switching networks
PublicationEwolucja sieci szkieletowej w kierunku sieci DWDM o dużych szybkościach generuje nowe problemy dla kontynuacji. Ten element funkcjonalny musi także być oparty na technologii optycznej. Dla dużych pojemności nie może on być zrealizowany jako pojedynczy komutator, lecz jako wielosekcyjne pole komutacyjne. W artykule opisano trzy typy komutatorów: komutator światłowodów(FX), komutator długości fal (WSX) i komutator z konwersją długości...
-
Pole akustyczne źródeł szerokopasmowych i ich zespołów
PublicationWspółczesne systemy komunikacyjne i echolokacyjne w coraz szerszym zakresie korzystają z sygnałów specjalnych o korzystnych własnościach autokrelacyjnych. W zastosowaniach akustycznych sygnały takie nie są wąskopasmowe, co powoduje potrzebę nowego spojrzenia na pola anten promieniujących i odbierających, ze względu na zniekształcenia liniowe, jakim ulegają w polu sygnały szerokopasmowe. Referat wskazuje na mający miejsce...
-
Regionalne Centrum Zarządzania w Gdańsku - system zarządzania centralami EWSD
PublicationPrzedstawiono system zarządzania centralami EWSD stanowiący część Regionalnego Centrum Zarządzania w Gdańsku. Omówiono funkcje i strukturę systemu oraz aplikacje stanowiące jądro systemu NodeComander, jak również wymagania niezawodnościowe systemu. Zaprezentowano możliwości styków z innymi systemami, a zwłaszcza z systemami zarządzania wyższych warstw wg modelu TMN. Przedstawiono specyfikację zarządzania centralami EWSD i opisano...
-
Rozwój technologii wytwarzania szerokopasmowych kabli telekomunikacyjnych
PublicationPrzedstawiono nowe konstrukcje kabli optoelektrokomunikacyjnych: kabel energetyczny z modułem światłowodowym i kable światłowodowe przeznaczone do instalacji w kanalizacji ściekowej. Omówiono metodykę badań i czujniki wpływające na niezawodność produkowanych kabli, w tym mechanizm kompleksowego zarządzania jakością TQM.
-
System zarządzania centralami 5ESS - doświadczenia wdrożeniowe i eksploatacyjne
PublicationOpisano system NFM-SE wykorzystywany do zarządzania centralami 5ESS w Regionalnym Centrum Zarządzania w Gdańsku. Proces wdrażania systemu został ujęty zarówno w aspekcie technicznym (konfiguracja sprzętowa, funkcje systemu) jaki zastosowania procedur. W artykule zostały zawarte spostrzeżenia będące wynikiem wiedzy zdobytej podczas eksploatacji systemu.
-
Wprowadzenie do sesji 2002
PublicationOmówiono koncepcję sieci zarządzania telekomunikacją TMN, a także zaprezentowane referaty: zarządzanie usługami i sieciami telekomunikacyjnymi; Regionalne Centrum Zarządzania w Gdańsku - narzędzie usprawniające proces utrzymania elementów sieci telekomunikacyjnej; Regionalne Centrum Zarządzania w Gdańsku - system zarządzania centralami EWSD; system zarządzania centralami 5ESS.
-
Zarządzanie usługami i sieciami telekomunikacyjnymi - stan i kierunki rozwoju
PublicationPodjęto próbę systematycznego przedstawienia modelu odniesienia telekomunikacyjnych systemów zarządzania. Wskazano wszystkie konieczne elementy takiego modelu, omówiono obszary opisywane dokumentami normalizacyjnymi oraz obszary, w których takiej powszechnie uznawanej normalizacji wciąż brakuje. Kontekstem dla przedstawionych rozważań jest syntetyczny opis ewolucji wymagań nakładowych na systemy zarządzania oraz sposobu podejścia...
Year 2001
-
Analiza właściwości oraz badania systemu szerokopasmowego dostępu ATM ALR- 1250 oraz współpracy z wąskopasmowym systemem dostępowym UMUX (współpraca z UMUX)
PublicationPrzedstawiono wyniki badań oraz analizę właściwości systemu szerokopasmowego dostępu ATM ALR-1250 i współpracy z wąskopasmowym systemem dostępowym UMUX. Oceniono współpracę urządzeń UMUX 1500 i ALR 1250 oraz opracowano wnioski szczegółowe
-
Badanie i analiza właściwości szeroko pasmowej sieci dostępowej BROADACCESS firmy ACNET
PublicationPrzedstawiono wyniki badań i analizę właściwości szerokopasmowej sieci dos-tępowej BROADACCES firmy ACNET. Zaprezentowano ogólną charakterystykę i ar-chitekturę systemu, badano instalację i realizowane usługi. Opracowano wnio-ski szczegółowe
Year 2000
-
Badania i analiza szerokopasmowej sieci dostępowej Litespan firmy Alcatel
PublicationZaprezentowano studium właściwości systemu dostępowego Litespan oraz wyniki badań i analizy właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej Litespan, ze szczególnym uwzględnieniem łączy ADSL i HDSL oraz systemu zarządzania. Badania przeprowadzono na instalacjach testowych w Warszawie i Madrycie. Przedstawiono opracowane wnioski szczegółowe i ogólne
-
Badania i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej SDA firmy DGT
PublicationPrzedstawiono przeprowadzone badania i analizę właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej SDA - DGT. Zaprezentowano: architekturę systemu, możliwe topologie, oferowane usługi oraz system zarządzania DGT-SDA.Omówiono opracowaną metodologię badań i uzyskane wyniki. Przedstawiono opracowane wnioski szczegółowe i wnioski ogólne.
-
Badanie i analiza właściwości radiowego systemu dostępu abonenckiego DMS firmy Marconi
PublicationPrzedstawiono wyniki badań i analizę właściwości radiowego systemu dostępu abonenckiego DMS. Omówiono architekturę systemu, oferowane usługi i sposób ich realizacji. Przedstawiono metodologię badań i uzyskane wyniki. Zaprezentowano opracowane wnioski szczegółowe i ogólne
-
Badanie i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej ACCESS 300 firmy Ericsson
PublicationZaprezentowano sieć dostępową w systemie ACCESS 300. Przedstawiono: elementy systemu, typowe zastosowania, funkcje użytkowe i eksploatacyjno-utrzymaniowe, funkcje pomiarowe oraz system zarządzania. Omówiono opracowaną metodologię badań i uzyskane wyniki. Przedstawiono wnioski szczegółowe i wniosek końcowy
-
Badanie i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej ANS firmy Marconi
PublicationPrzedstawiono wyniki badań i analizę właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej ANS. Zaprezentowano ogólną charakterystykę i architekturę systemu,badaną instalację i realizowane usługi. Zaprezentowano badania systemu: usług podstawowych, poprawności działania łącza dostępu podstawowego ISDN, szybkiej transmisji danych. Przedstawiono opracowane wnioski szczegółowe i wnioski ogólne.
-
Badanie i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej UMUX 1500 firmy ASCOM
PublicationPrzedstawiono opis systemu, metodologię badań i wyniki badań obejmujących usługi podstawowe, dostęp podstawowy ISDN,usługi szybkiej transmisji danych,system zarządzania i utrzymania. Przeanalizowano uzyskane wyniki i opracowano wnioski.
-
Badanie systemu FASTLINK zainstalowanego w gdańskim węźle telekomunikacyjnym
PublicationPrzedstawiono opracowaną metodologię badań i badania systemu FastLink. Przeanalizowano opracowane wyniki i opracowano wnioski dla operatora
-
Studium właściwości, badanie systemu szerokopasmowego dostępu ATM firmy Siemens oraz jego współpracy z wąskopasmowym systemem FASTLINK
PublicationOpracowano metodologię badań systemu szerokopasmowego dostępu ATM współpracującego z wąskopasmowym systemem FASTLINK. Przedstawiono: opis systemu, wyniki badań usług podstawowych, dostępu podstawowego ISDN, łączy cyfrowych: Nx64 kbit/s, 2 Mbit/s. Zaprezentowano opracowane wnioski
Year 1999
-
Badania i analiza właściwości pilotowego systemu radiowego dostępu abonenckiego FAAIRSPAN
PublicationPrzedstawiono metodologię badań i analizę właściwości pilotowego systemu radiowego dostępu abonenckiego FAAIRSPAN. Przeanalizowano uzyskane wyniki badań i zaprezentowano wnioski szczegółowe
-
Badania i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej ANYMEDIA firmy Lucent Technology
PublicationWykonano analizę szerokopasmowej sieci dostępowej ANYMEDIA firmy Lucent Technology. Opracowano metodologię badań systemu i wykonano badania instalacji pilotażowej. Przeanalizowano wyniki badań i opracowano wnioski
-
Badania i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej FASTLINK firmy Siemens
PublicationPrzedstawiono opis systemu FASTLINK i szczegółową metodologię badań szerokopasmowej sieci dostępowej FASTLINK firmy Siemens. Zaprezentowano wyniki badań i opracowano wnioski.
-
Badania i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej FDS-1 HL firmy BIATEL
PublicationDokonano analizy szerokopasmowej sieci dostępowej FDS-1HL firmy Biatel i opracowano szczegółową metodologię badań. Przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań i opracowane wnioski dot.: parametrów styku abonenckiego, jakości transmisji danych, poprawności działania łącza dostępu podstawowego ISDN oraz systemu zarządzania i utrzymania
-
Badania i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej UMC 1000E firmy AFC
PublicationPrzeanalizowano szerokopasmową sieć dostępową UMC 1000E firmy AFC. Opracowano metodologię badań instalacji pilotowej sieci z systemem UMC 1000E i przeprowadzono badania. Opracowano wyniki badań i wnioski szczegółowe dotyczące architektury, dostępnych usług, pojemności systemu i jakości obsługi.
-
Badanie i analiza właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej C-MUX firmy Marconi Communications
PublicationPrzeanalizowano właściwości szerokopasmowej sieci dostępowej C-MUX firmy Marconi Communications i opracowano szczegółową metodologię badań. Przedstawiono i omówiono wyniki badań sieci C-MUX i opracowano wnioski szczegółowe.