dr inż. Daniel Gromadzki PhD., Eng., Assistant Professor
Zatrudnienie
Obszary badawcze
Biogram
Dr. Daniel Gromadzki, PhD, specjalizuje się w chemii polimerów, biomateriałach i technologiach zrównoważonych. Uzyskał tytuł doktora w dziedzinie chemii makromolekularnej na Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz Uniwersytecie Karola w Pradze, co ugruntowało jego wiedzę w zakresie zaawansowanej syntezy polimerów i ich zastosowań. Biegle włada wieloma językami, w tym polskim, angielskim, niemieckim, czeskim i francuskim, dzięki czemu stanowi międzynarodowy autorytet akademicki, z silnymi powiązaniami z badaniami naukowymi i edukacją w Europie i Kanadzie.
Obecnie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Nauki o Polimerach i Biomateriałach na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Dr Gromadzki wyróżnia się zarówno w dydaktyce, jak i w pracy naukowej. Opracował i prowadzi kursy takie jak Biomateriały, Wprowadzenie do Nauki o Polimerach, Technologia Polimerów, Zaawansowana Technologia Chemiczna i Technologia Farmaceutyczna, angażując zarówno polskich, jak i zagranicznych studentów.
Badania Dr. Gromadzkiego znajdują się na czele rozwoju polimerów bioopartych, koncentrując się na innowacyjnych materiałach do zastosowań biomedycznych i farmaceutycznych. Ostatnio osiągnął przełomowy sukces, syntetyzując pierwsze na świecie biooparte koloidalne nanocząstki polifuranianowe przeznaczone do kontrolowanego dostarczania leków. To osiągnięcie podkreśla jego zaangażowanie w zrównoważoną chemię i zielone technologie.
Jako ekspert oceniający Komisji Europejskiej, Dr Gromadzki brał udział w panelach poświęconych biodegradowalnym nanocząstkom do zastosowań medycznych (np. nanocząstki przekraczające barierę krew-mózg w zaburzeniach demielinizacyjnych centralnego układu nerwowego). Jest również recenzentem wiodących międzynarodowych czasopism z zakresu chemii i technologii polimerów.
Dr Gromadzki aktywnie nadzoruje projekty badawcze studentów, wspierając rozwój kolejnego pokolenia naukowców oraz promując materiały i procesy przyjazne środowisku.
wyświetlono 191 razy