Ewa Wagner-Wysiecka - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Ewa Wagner-Wysiecka absolwentka Wydziału Chemicznego PG (Kierunek Technologia Chemiczna, kierunek dyplomowania: Technologia Nieorganiczna, specjalność: Analityka Techniczna i Przemysłowa). Pracę magisterską pt. ”Identyfikacja zanieczyszczeń występujących w farmakopealnej sulfachinoksalinie” zrealizowała pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Jana F. Biernata. Po ukończeniu studiów magisterskich (1997 r.) rozpoczęła studia doktoranckie. Promotorem pracy doktorskiej „Nowe makrocykliczne chromojonofory, synteza i charakterystyka oddziaływań z kationami” obronionej w 2002 roku był profesor Jan F. Biernat.  Stopień doktora habilitowanego (dziedzina: nauki chemiczne, dyscyplina chemia) uzyskała w roku 2013.

Od roku 2002 zatrudniona na Wydziale Chemicznym początkowo na stanowisku asystenta, potem adiunkta (2003), adiunkta z habilitacją (2013), profesora nadzwyczajnego (2013-2019), a od roku 2019 na stanowisku profesora uczelni. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych. Od roku 2021 jest kierownikiem specjalności „Chemia w medycynie” na Międzywydziałowym Kierunku Inżynieria Biomedyczna. Opiekowała się ponad 70 studentami realizującymi pod jej kierunkiem prace dyplomowe. Była promotorem trzech prac doktorskich, a dwie z nich otrzymały wyróżnienie.

Zainteresowania naukowe obejmują m.in. szeroko pojętą chemię supramolekularną. Prace badawcze koncentrują się na projektowaniu i syntezie związków organicznych, w tym makrocyklicznych, badanych m.in. jako receptory molekularne. Badania dotyczące natury odziaływań w układach supramolekularnych typu gość-gospodarz prowadzi z wykorzystaniem metod spektroskopowych (spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego, spektroskopia w podczerwieni, spektrometria mas, spektroskopia absorpcyjna oraz emisyjna w zakresie UV-Vis). Obszar aplikacyjnej chemii supramolekularnej dotyczy zastosowania odpowiednich receptorów molekularnych do konstrukcji potencjometrycznych oraz optycznych czujników chemicznych. Inny obszar zainteresowań to geochemia organiczna, dotycząca m.in. badania właściwości i identyfikacji żywic kopalnych, subfosylnych i współczesnych. Jest rzeczoznawcą bursztynu w zakresie surowca, półfabrykatów i wyrobów gotowych.

Jest (współ)autorką ponad 60 artykułów naukowych, z czego większość w czasopismach z listy JCR; szeregu opracowań dla przemysłu farmaceutycznego oraz  licznych ekspertyz dla branży bursztynniczej, muzeów i innych jednostek z kraju i zagranicy.

Uzyskała Nagrody Rektora PG za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Odznaczona Medalem KEN (2015) oraz Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę (2022). Uhonorowana także medalem Prezydenta Miasta Gdańska za wieloletnią pracę związaną z badaniem bursztynu (2014),  tytułem Bursztynnik Roku (2015) oraz Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego (2017).

Jest pasjonatką metod spektroskopowych, w szczególności spektroskopii w podczerwieni.  Pozanaukowe zainteresowania to historia starożytna, literatura piękna, ale i dobry kryminał.  

wyświetlono 6617 razy