Joanna Janczewska - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Joanna Janczewska odbyła studia wyższe magisterskie na kierunku Matematyka w latach 1994–1999 z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała w 1999 roku tytuł magistra.

W 2002 roku na Uniwersytecie Gdańskim uzyskała stopień naukowy doktora nauk matematycznych w zakresie matematyki. Promotorem w przewodzie doktorskim był dr hab. Andrzej Borysowicz, prof. UG.

W październiku 2004 roku podjęła pracę na stanowisku adiunkta w Katedrze Algebry (obecnie Analizy Nieliniowej i Statystyki) na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. W tym samym czasie zaczęła zajmować się badaniem homoklinicznych i heteroklinicznych rozwiązań układów Hamiltona.

Ponadto, w latach 2008–2010 pracowała na okresowym stanowisku badawczym adiunkta w Zakładzie Równań Różniczkowych Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Bezpośrednią konsekwencją realizowanego przez nią na stażu w Instytucie projektu badawczego było przygotowanie rozprawy habilitacyjnej nt: Rozwiązania prawie homokliniczne i heterokliniczne w równaniach Hamiltona drugiego rzędu – metody wariacyjne, którą obroniła 19 stycznia 2012 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obecnie pracuje w Katedrze Rachunku Prawdopodobieństwa i Biomatematyki na WFTiMS PG.

Jej zainteresowania matematyczne zawsze koncentrowały się wokół metod wariacyjnych i topologicznych w analizie nieliniowej. Od 2000 roku jest aktywnym uczestnikiem seminarium z analizy nieliniowej kierowanego przez prof. Kazimierza Gębę i prof. Marka Izydorka. W jej pracy naukowej można wyróżnić dwa główne nurty. Pierwszy dotyczy wariacyjnego podejścia do zagadnień związanych z problemami istnienia i krotności rozwiązań homoklinicznych i heteroklinicznych w równaniach Hamiltona drugiego rzędu, a drugi zjawisk bifurkacyjnych w równaniach von Karmana. Najważniejszym osiągnięciem w ramach pierwszego nurtu jest opracowanie aproksymacyjnej metody wyznaczania rozwiązań prawie homoklinicznych w zaburzonych układach Hamiltona drugiego rzędu.

Natomiast w ramach drugiego kierunku badań podała warunek konieczny i wystarczający dla bifurkacji w zbiorze rozwiązań równań von Karmana na dysku oraz lokalną charakteryzację tego zbioru w przypadku, gdy przestrzeń linearyzacji jest jednowymiarowa. W szczególności, wykryła zjawisko bifurkacji podkrytycznej, które nie występowało w badanych wcześniej zagadnieniach von Karmana. W maju 2013 r. za pracę Multiple bifurcation in the solution set of the von Kármán equations with S1-symmetries otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Uczonej w ogólnopolskim konkursie Centrum Zastosowań Matematyki PG na najlepsze prace dotyczące matematyki i jej zastosowań.

Na dotychczasowy dorobek naukowy dr hab. Joanny Janczewskiej składa się 29 prac. Wzięła udział w ponad 30 międzynarodowych konferencjach i warsztatach w kraju i za granicą, na większości których wygłaszała odczyty. Uczestniczyła w trzech projektach badawczych jako współwykonawca.

Ostatnio jej uwaga koncentruje się na układach Hamiltona z osobliwościami i potencjałem spełniającym warunek Gordona.

 

wyświetlono 5648 razy