Kazimierz Kosmowski - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Kazimierz Tadeusz Kosmowski (ur. 12 maja 1947 r. w Nakle nad Notecią) – specjalizacja z zakresu niezawodności i bezpieczeństwa systemów technicznych. Prowadzi badania dotyczące metod identyfikacji zagrożeń oraz analizy i oceny ryzyka ukierunkowanych na obiekty przemysłowe i systemy infrastruktury krytycznej w cyklu życia. Aktualne zainteresowania naukowe dotyczą współdziałania systemów OT i IT oraz bezpieczeństwa funkcjonalnego i cyberbezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania i sieci komputerowych w nawiązaniu do idei Przemysł 4.0. Prowadzone badania obejmują systemy proaktywnego zarządzania procesami eksploatacji i obsługi profilaktycznej instalacji podwyższonego ryzyka oraz zagadnienia kształtowania kultury bezpieczeństwa w firmach i korporacjach. Podkreśla się znaczenie właściwego kształtowania czynników ludzkich i organizacyjnych, a także celowości przeprowadzania analiz niezawodności człowieka ukierunkowanych na kognitywne aspekty działań zespołu operatorów w potencjalnych sytuacjach nienormalnych i awaryjnych.

Studia ukończył w roku 1972 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, obecnie Wydział Elektrotechniki i Automatyki. W roku 1978 uczestniczył w semestralnych studiach na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Osace, Japonia, a następnie odbył roczny staż badawczy na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu w Kioto (stypendium Monbusho). W 1987 roku prowadził badania w Ośrodku Badań Jądrowych w Jülich, RFN, kontynuowane następnie w 1990 roku w Centrum Naukowo-Badawczym Jülich, Instytut Badań Bezpieczeństwa i Techniki Reaktorowej. W ramach kilkutygodniowej wizyty naukowej przebywał na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH Zürich) oraz w Instytucie Paula Scherrera (PSI), Szwajcaria. W latach 1986-1996 uczestniczył z zespołem w dwóch projektach badawczych koordynowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Jądrowej (IAEA) z siedzibą w Wiedniu.

Od roku 1972 prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Pełnił przez kilka lat funkcję kierownika Katedry Automatyki. Przebieg kariery naukowej: doktorat (1981), habilitacja (2003), profesor tytularny (2013). Autor i współautor 350 publikacji i kilku monografii. Promotor dwóch doktorów. Kierował i uczestniczył w ponad 20. projektach badawczych krajowych i międzynarodowych. Ostatnio brał udział z zespołem w projekcie HAZARD, koordynowanym w kraju przez Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa i Niezawodności, w ramach programu współpracy transnarodowej Interreg. Przesłaniem tego programu jest wspieranie rozwoju integracji i współpracy terytorialnej w celu zwiększenia innowacyjności, dostępności oraz zrównoważonego rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego.

Brał udział w pracach zespołów organizujących liczne konferencje międzynarodowe i krajowe, w tym warsztaty dla specjalistów z przemysłu. Zainicjował w kraju w połowie lat 80-tych działalność komitetu ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego z udziałem przedstawicieli Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz specjalistów zainteresowanych instytucji i firm. Był kilka lat przewodniczącym Komitetu Programowego nr 8 przy Urzędzie Dozoru Technicznego, który opracował merytorycznie i nadzoruje obecnie realizację krajowego programu certyfikacji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonalne. Kursy szkoleniowe w ramach tego programu, przeznaczone dla specjalistów z zainteresowanych instytucji i krajowego przemysłu, odbywają się nadal na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Od szeregu lat bierze udział w pracach Rady Technicznej Polskiego Rejestru Statków S.A. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa i Niezawodności.

Otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień Rektora Politechniki Gdańskiej z tytułu osiągnięć dydaktycznych i badawczych, nagrodę indywidualną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrny Krzyż Zasługi.

wyświetlono 2111 razy