Michał Kacprzyk
Zatrudnienie
Publikacje
Filtry
wszystkich: 6
Katalog Publikacji
Rok 2009
-
Glikoliza odpadów polimerowych
PublikacjaNa podstawie literatury omówiono sposoby prowadzenia glikolizy odpadów poliuretanowych. Opisano procesy zachodzące z wykorzystaniem katalizatorów o różnej szybkości działania: wodorotlenek potasu, octan potas (KAc) i dibutylodilaurynian cyny (IV) (DBTDL). Zaprezentowano aktualny stan wiedzy dotyczący mechanizmów glikolizy odpadów poliuretanowych, w obecności glikoli o różnej budowie chemicznej takich jak glikol etylenowy (EG),...
Rok 2008
-
Thermal analysis and static strength of polyurethanes obtained from glycolysates
PublikacjaPrzeprowadzono analizę termiczną i zbadano właściwości wytrzymałościowe poliuretanów otrzymanych z glikolizatów o różnej budowie chemicznej. Glikolizaty pozyskiwano w procesie recyklingu surowcowego odpadów poliuretanowych o niskiej gęstości. Środkiem glikolizującym był propano-1,3-diol. Poliuretany z glikolizatów syntezowano metodą prepolimerową z MDI i BDO jako przedłużacza łańcuchów. Nie stosowano katalizatorów.
Rok 2007
-
Analiza TG-FTIR poliuretanów otrzymanych z glikolizatów
PublikacjaCelem pracy było zbadanie możliwości wykorzystania glikolizatów otrzymanych w reakcji odpadowej pianki poliuretanowej z 1,3-propanodiolem w syntezie poliuretanów oraz zbadanie budowy i odporności termicznej (TG-FTIR) poliuretanów z glikolizatów.
-
Budowa i analiza termiczna glikolizatów otrzymanych w reakcji odpadów poliuretanowych z 1,3-propanodiolem
PublikacjaW pracy przedstawiono warunki otrzymywania glikolizatów z polieterouretanów i glikolu 1,3-propylowego przy wykorzystaniu KOH jako katalizatora. Scharakteryzowano stabilność termiczną glikolizatów posługując się metodą TG oraz TG-FTIR.
-
Modyfikacja chemiczna poliuretanów przy użyciu glikolizatów
PublikacjaCelem pracy było zbadanie możliwości wykorzystania gikolizatów o masach cząsteczkowych od 200 do 1000 jako substancji modyfikujących właściwości poliuretanów. Glikolizaty otrzymywano w reakcji odpadowej pianki poliuretanowej z 1,3-propanodiolem przy różnym stosunku masowym reagentów. Otrzymane glikolizaty scharakteryzowano poprzez oznaczenie lepkości (wiskozymetrem Brookfielda), gęstości (piknometrem) oraz liczby hydroksylowej...
Rok 2005
-
Strategia nauk technicznych do roku 2020 - propozycje
PublikacjaW pracy przedstawiono strategię proponowaną przez Wydział IV Nauk Technicznych PAN w perspektywie wieloletniej. Opisano założenia, cele strategiczne i uwarunkowania rozwoju nauk informacyjnych (informatyka, automatyka, robotyka, telekomunikacja) mikro- i nanotechnologii, optoelektroniki, bioinżynierii, systemów energetycznych i nowych źródeł energii.
wyświetlono 562 razy