Molekularny mechanizm wpływu stresu oksydacyjnego na stabilność strukturalną i dynamikę kompleksów telomerowego DNA z białkami
W ramach projektu badaniu poddany zostanie wpływ 8-okso-7,8-dihydroguaniny (8-oxoG) - pochodnej guaniny powstającej w DNA na skutek działania czynników utleniających - na molekularny mechanizm rozpoznania sekwencji telomerowej przez domeny wiążące DNA należące do czterech białek telomerowych: TRF1, TRF2, HOT1 i POT1. Dodatkowo przedmiotem analizy będzie dynamika zmian konformacyjnych indukowanych przez modyfikację kowalencyjną białka TRF1 (fosforylację pT371), związaną z sygnalizacją uszkodzeń DNA. Do przeprowadzenia badań wykorzystane zostaną metody molekularnej biofizyki obliczeniowej oparte na symulacjach dynamiki molekularnej (MD).
Głównym celem projektu jest wyjaśnienie molekularnych podstaw jednego z dwóch potencjalnych mechanizmów wiążących ekspozycję na warunki stresu oksydacyjnego z indukcją stanu senescencji (starości) komórkowej lub apoptozy. Ponadto prowadzone badania mogą przyczynić się do ugruntowania i rozszerzenia stosowalności metod symulacyjnych opartych na koncepcji profilu energii swobodnej do analizowania oddziaływań między biomolekułami.
Jako że wyniki badań opublikowane zostaną w postaci publikacji w prestiżowych czasopismach tzw. Listy Filadelfijskiej, a także prezentowane będą na międzynarodowych konferencjach, realizacja projektu może zwiększyć rozpoznawalność Politechniki jako ośrodka naukowego związanego z zagadnieniami obliczeniowej biofizyki molekularnej.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- DIAMENTOWY GRANT
- Instytucja:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
- Porozumienie:
- 0059/DIA/2014/43 z dnia 2014-09-18
- Okres realizacji:
- 2014-09-18 - 2018-09-17
- Kierownik projektu:
- prof. dr hab. inż. Jacek Czub
- Realizowany w:
- Katedra Chemii Fizycznej
- Wartość projektu:
- 169 400.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 220 razy