Nowe Systemy Zarządzania Papierowymi Odpadami Opakowaniowymi - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Nowe Systemy Zarządzania Papierowymi Odpadami Opakowaniowymi

Projekt BePacMan skupia się na wydłużeniu cyklu życia opakowań papierowych poprzez międzysektorowe i transgraniczne podejście do ponownego wykorzystania w regionie Południowego Bałtyku. Kraje partnerskie - Polska, Litwa, Niemcy, Szwecja i Dania - aktywnie opracowują różnorodne koncepcje zrównoważonej logistyki, uwzględniając sektory zaangażowane w cykl życia opakowań, takie jak firmy z branży handlowej, logistyki, gospodarki odpadami oraz dostawcy technologii. Głównym celem jest stworzenie nowych, zrównoważonych zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie modeli biznesowych dotyczących ponownego wykorzystania opakowań. Projekt zakłada, że opakowanie powinno pozostać w swoim kształcie tak długo, jak to tylko możliwe, aby uniknąć generowania odpadów papierowych. W ten sposób projekt wspiera dążenie do przekształcenia gospodarki liniowej w gospodarkę obiegową. Niezwykle istotną korzyścią dla instytucji uczestniczących w projekcie jest możliwość opracowania innowacyjnych koncepcji zarządzania, które pomogą we wsparciu handlu i przemysłu w realizacji strategii ochrony klimatu, szczególnie poprzez redukcję emisji CO2. Projekt BePacMan jest zatem odpowiedzią na coraz bardziej rygorystyczne regulacje dotyczące ochrony klimatu, a wprowadzenie nowych koncepcji ma kluczowe znaczenie dla adaptacji do przyszłych wymogów. Dodatkowo, poprzez promowanie wielokrotnego wykorzystania zasobów, projekt przyczynia się do zoptymalizowania kosztów energii i wody potrzebnych do przetwarzania papieru poprzez recykling. Ponadto, redukcja emisji szkodliwych gazów cieplarnianych jest zgodna z ogólnounijnymi celami na rzecz redukcji emisji do roku 2030. W perspektywie długoterminowej, instytucje zaangażowane w projekcie mogą oczekiwać korzyści zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych, dzięki rozwinięciu nowych, zrównoważonych praktyk biznesowych, które przyczynią się do budowy bardziej zrównoważonych społeczności i środowiska gospodarczego.

Przemysł papierniczy jest jedną z największych branż na świecie. W 2019 r. globalna wielkość produkcji opakowań z papieru i tektury wyniosła ok. 415 mln ton. Przy wielkości produkcji przekraczającej 90 mln ton, Europa odpowiada za ok. 22% światowej produkcji. Oczekuje się, że rynek opakowań papierowych w Europie będzie nadal rósł ze względu na zmiany w zachowaniu konsumentów. Szczyt zużycia opakowań z papieru i tektury na rynku europejskim odnotowano w roku 2020, kiedy to pandemia koronawirusa doprowadziła do wzrostu konsumpcji na rynku e-commerce. Opakowania papierowe pokonują długą drogę, zanim dotrą do miejsca docelowego, od producenta tektury, przez producentów opakowań, po dystrybucję, sprzedaż, aż do klienta końcowego. Ze względu na otwartość rynków, często opakowania wytworzone w jednym kraju stają się problematycznym odpadem w innym kraju.  Miliony opakowań kartonowych są wykorzystywane każdego dnia, a po jednorazowym użyciu trafiają zazwyczaj do systemu recyklingu, podczas gdy w większości przypadków nadawałyby się ponownego użycia.

Project ma na celu opracowanie rozwiązań, które przyczynią się do transformacji modeli biznesowych z liniowych na cyrkularne, wsparcie przedsiębiorców w tym procesie oraz zwiększenie świadomości społecznej i biznesowej w zakresie minimalizacji śladu węglowego poprzez wydłużenie cyklu życia opakowań papierowych zakładając odpowiedzialność jednostek gospodarczych na każdym etapie cyklu życia opakowań.

Projekt ma silne strategiczne podstawy w planie działania UE na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zwiększenie udziału ponownego użycia materiałów. BePackMan może znacząco przyczynić się do efektywnego wykorzystania zasobów, proponując nowe rozwiązania, modele, promocję i wsparcie przedsiębiorstw w zakresie ponownego wykorzystania i redukcji strumienia odpadów opakowań papierowych. W efekcie wdrożenia proponowanych rozwiązań możliwa jest minimalizacja wpływu materiałów opakowaniowych na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii, zużycia wody i emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją, recyklingiem i utylizacją opakowań papierowych. Projekt stwarza możliwości dla lokalnych przedsiębiorstw, w tym w tworzeniu miejsc pracy, zwiększeniu konkurencyjności i rozwoju przedsiębiorstw nastawionych na zrównoważone rozwiązania.

Całkowity budżet projektu: 1 452 835,00 EUR

Dofinansowanie: 1 162 268,00 EUR

Ilustracja publikacji

Informacje szczegółowe

Akronim projektu:
BePacMan
Program finansujący:
Europejska Współpraca Terytorialna 2021-2027
Instytucja:
Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Południowy Bałtyk
Okres realizacji:
2024-07-01 - 2027-06-30
Kierownik projektu:
dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska
Realizowany w:
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej
Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie:
  • Hochschule Wismar, University of Applied Sciences: Technology, Business and Design (Niemcy)
  • City disposal Rostock LLC (Niemcy)
  • CLEAN - Environmental Cluster Denmark (Dania)
  • Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości (Polska)
  • enviMV (Niemcy)
  • Klaipeda Science and Technology Park (Litwa)
Typ zgłoszenia:
Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Brak weryfikacji

wyświetlono 114 razy