Celem badań jest opracowanie technologii syntezy, przestrzennego kształtowania i funkcjonalizacji powierzchni warstw diamentowych na potrzeby systemów opto-elektro-sensorycznych. Cel ogólny składa się z trzech integralnych części:
1. Opracowanie efektywnych metod zarodkowania i nukleacji diamentu, w wyniku czego zostanie uzyskana dobra adhezja warstw diamentu do podłoży optycznych (szkła kwarcowego).
2. Uzyskania w procesie chemicznego osadzania z fazy gazowej wspomaganego plazma mikrofaiowq (ang. Microwave Plasma Assisted Chemical Vapour Deposition, pPA CVD) pófprzewodnikowych/półmetalicznych warstw sensorycznych (diamentowych) domieszkowanych o niskim współczynniku absorpcji optycznej.
3. Kształtowania i strukturyzowania powierzchni umożliwiającej budowę różnego rodzaju sensorów (włókna, mikrokanały, mikroreaktoryj. Opracowanie stabilnej i powtarzalnej technologii pokrywania włókien światłowodowych pozwoli uzyskiwać mikroczujniki pracujące w systemach analitycznych do badania nanolitrowych objętości próbek.
Rozwiązanie stawianego, nietrywialnego problemu naukowego otwiera drogę do wytwarzania nowej klasy materiału do sensorów optoelektronicznych opartych na strukturach diamentowych funkcjonujących w wymagających warunkach środowiskowych (biologiczne, medycyna, chemiczne, utylizacja odpadów niebezpiecznych). Jest to temat wpisujący się w zintegrowany europejski program finansowania badań Horyzont 2020, w ramach którego Unia Europejska potwierdziła w grudniu 2011, iż wspierać będzie kluczowe technologie - m.in. mikro - i nanoelektronikę, fotonikę, nanotechnologle, technologie kosmiczne, biotechnologię oraz zaawansowane materiały.
W projekcie realizowane będą unikalne I Innowacyjne badania na skalę światową. W ramach projektu powstaną istotne publikacje w wysoce ocenianych czasopismach indeksowanych na liście ISI. Osiągnięcia technologiczne będą przedstawiane na międzynarodowych konferencjach. Uczestnictwo w projekcie badawczym pozwoli na przygotowanie Istotnych części prac habilitacyjnych wnioskodawców tj. dra inż. Roberta Bogdanowicza, dra inż. Mateusza Śmietany oraz dra inż. Marcina Gnyby. W ramach pracy przy wnioskowanym projekcie powstaną co najmniej 4 prace magisterskie oraz dwie prace doktorskie.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- SONATA
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Porozumienie:
- UMO-2011/03/D/ST7/03541 z dnia 2015-08-31
- Okres realizacji:
- 2012-08-31 - 2016-06-30
- Kierownik projektu:
- dr hab. inż. Robert Bogdanowicz
- Realizowany w:
- Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
- Wartość projektu:
- 998 410.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 203 razy