Wpływ parametrów aparaturowo-procesowych na kinetykę krystalizacji wiwianitu w procesie odzysku fosforu i żelaza ze ścieków. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Wpływ parametrów aparaturowo-procesowych na kinetykę krystalizacji wiwianitu w procesie odzysku fosforu i żelaza ze ścieków.

Rosnące zapotrzebowanie na produkcję roślinną powoduje istotny wzrost zapotrzebowania na nawozy a co za tym idzie niepewność podaży makroelementów fosforonośnych (ze względu na wyczerpywanie się zasobów mineralnych fosforu). W związku z czym poszukiwane są nowe, alternatywne źródła pozyskiwania makroelementów takich jak P czy Fe. W myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ścieki bogate w skałdniki odżywcze stanowią potencjalne źródło odzysku P. Jednym z najbardziej obiecujących procesów odzyskiwania fosforu ze ścieków o wysokim stężeniu jest wytrącanie fosforu. Podczas procesu wytrącania fosfor krystalizuje się w postaci minerałów PO4-P, takich jak powszechnie znany struwit czy wiwianit - minerał o wysokiej wartości i najwyższej cenie rynkowej spośód minerałów i produktów zawierających P. Celem niniejszego projektu jest ocena wpływu parametrów aparaturowo-procesowych na kinetykę krystalizacji strąceniowej wiwianitu w procesie odzysku fosforu i żelaza ze ścieków. Projekt składa się z 5 pozdzadań: - WP1/Biologiczna redukcja żelaza (Fe3+ do Fe2+) - w ramach zadania określone zostaną: (1) efektywność procesu biologicznej redukcji Fe3+ do Fe2+ z zastosowaniem zarówno czystych kultur bakterii żelazowych jak i wyhodowanych z osadu nadmiernego KOŚ; - WP2/Odzysk fosforu w postaci wiwianitu w procesie krystalizacji - badania pozwolą określić wpływ wybranych czynników procesowych na kinetykę procesu krystalizacji (szybkość krystalizacji, wielkość cząstek, charakter struktury) oraz na właściwości wykrystalizowanego wiwianitu (czystość, struktura, przysfajalność). -WP3/Krystalizacja wiwianitu z zastosowaniem ścieków po biologicznej redukcji żelaza - W ramach zadania przeprowadzona zostanie (1) ocena wpływu substratu poddanego procesowi biologicznej redukcji żelaza na proces krystalizacji wiwianitu; (2) ocenę wplywu parametrów operacyjnych procesu biologicznej redukcji żelaza na proces krystalizacji wiwianitu. -WP4/Praca zitegrowanego układu na ściekach rzeczywistych - ocena wpływu ścieków rzeczywistych na kinetykę procesów biologicznej redukcji żelaza i krystalizacji wiwianitu. - WP5/ Modelowanie procesu krystalizacji wiwianitu - w ramach zadania zostanie sporządzony model matematyczny charakteryzujący proces krystalizacji wiwianitu. Projekt wpisuje się w priorytetowe obszary badawcze PG. Wyniki projektu zostaną opublikowane w międzynarodowych czasopismach i zaprezentowane na międzynarodowych konferencjach naukowych.

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
SONATA
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
dr inż. Dominika Sobotka
Realizowany w:
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 21 razy