Projekt dotyczy kwestii zaadaptowania kształcenia zawodowego i szkoleń dla techników i inżynierów do potrzeb rynku pracy poprzez stworzenie platformy szkoleniowej oferującej imersywne, praktyczne kursy dla operatorów maszyn CNC z zastosowaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR i VR). Zastosowanie tej technologii eliminuje potrzeby zapewnienia fizycznej infrastruktury i urządzeń oraz umożliwia zdalny dostęp do szkoleń, które stają się bardziej dostępne i atrakcyjne dla zainteresowanych osób i instytucji przemysłowych.
Projekt przyczynia się również do realizacji priorytetu zastosowania innowacji w kształceniu i szkoleniach zawodowych poprzez zastosowania technologii rozszerzonej rzeczywistości (XR). Poprzez symulowanie rzeczywistych scenariuszy i warunków, platforma będzie oferować bardziej intuicyjne i realistyczne szkolenia, które wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom i potrzebom dzisiejszych kursantów. Zastosowanie najnowszych technologii VR i AR zapewni imersywne i interaktywne działanie szkoleniowe, które umożliwi kursantom nabycie umiejętności i wiedzy przez aktywne zaangażowanie i uczestnictwo. Takie podejście wpisuje się w coraz popularniejsze trendy nauczania opartego na doświadczeniu i aktywnym działaniom, co z kolei przyczynia się do zwiększonego poziomu retencji i przyswajania wiedzy.
Charakter platformy ma na celu dotarcie do osób posiadających wiedzę techniczną, ale dążących do poszerzenia jej wykorzystując nowatorskie i technicznie zaawansowane metody. Co więcej, skupienie się na bezpieczeństwie jest krytyczne dla funkcjonowania w przemyśle produkcyjnym, gdzie wypadki i uszkodzenia maszyn i urządzeń przekładają się na wysokie koszty i przestoje. Symulowane środowisko zapewni kontrolowane i bezpieczne warunki, w których kursanci będą mogli doskonalić i rozwijać swoje umiejętności, minimalizując jednocześnie ryzyko wypadków i awarii.
Podsumowując, projekt zapewni wszechstronne szkolenia realizowane na dedykowanej platformie stworzonej z myślą o dostosowaniu oferowanych szkoleń, zwłaszcza z obsługi maszyn CNC do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zastosowanie najnowszych technologii XR przyczyni się do realizacji priorytetu zastosowania nowoczesnych i innowacyjnych narzędzi do kształcenia techników i inżynierów obsługujących maszyny CNC.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- XMAN
- Program finansujący:
- ERASMUS +
- Instytucja:
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr inż. Marek Chodnicki
- Członkowie zespołu:
-
- Wykonawca dr hab. inż. Mariusz Deja
- Administracja mgr Maciej Zaremba
- Wykonawca dr inż. Tacjana Niksa-Rynkiewicz
- Wykonawca mgr Alina Guzik
- Wykonawca mgr Kinga Dytrych
- Wykonawca dr hab. inż. Krzysztof Lipiński
- Wykonawca dr inż. Norbert Piotrowski
- Wykonawca dr inż. Jacek Lebiedź
- Realizowany w:
- Zakład Mechatroniki
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Serbian Chamber of Commerce (Serbia)
- RIGP (Polska)
- NTUA (Grecja)
- Uniersytet Techniczny Nisz (Serbia)
- Typ zgłoszenia:
- Międzynarodowy Program Edukacyjny
- Pochodzenie:
- Projekt zagraniczny/międzynarodowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 124 razy