Głównym celem projektu jest stworzenie i rozwijanie teoretycznych koncepcji jakościowej i ilościowej analizy niezawodności złożonych systemów z wykorzystaniem podejścia wielostanowego (MSS). Koncepcja tej analizy zostanie zaimplementowana do analizy niezawodności i bezpieczeństwa nowoczesnych sieci i instalacji elektroenergetycznych niskiego napięcia. W ramach realizacji projektu planuje się wykonanie analiz teoretycznych i badań możliwości praktycznego zastosowania nowych wyników, a w szczególności:
1. Stworzenie nowej metodologii opisu nowoczesnych systemów niskiego napięcia w oparciu o zasady MSS. Oryginalność nowej metodologii polega na opisie systemu jako MSS, który pozwala szczegółowo pokazać korelację między składową systemu a zmianami niezawodności systemu "praca poprawna" – "uszkodzenie/awaria".
2. Opracowanie nowych metod analizy MSS w zależności od stanu składników. Zaproponowane zostaną nowe metody analizy biorące pod uwagę niejednorodne właściwości układu i jego komponentów, w szczególności różną podatność na uszkodzenia i starzenie. Nowe wyniki analizy zostaną zaimplementowane do oceny niezawodności nowoczesnych systemów niskiego napięcia.
3. Zastosowanie nowych metod analizy niezawodnościowej do oceny bezpieczeństwa ludzi w nowoczesnych systemach niskiego napięcia. Spodziewaną nowością jest:
• Opracowanie nowej metodologii opisu matematycznego i reprezentacji złożonego systemu technicznego z wykorzystaniem MSS;
• Stworzenie nowego matematycznego podejścia do analizy niezawodności systemów związanych z ochroną przeciwporażeniową.
W trakcie realizacji projektu i jego po zakończeniu planuje się:
- wspólnie aplikować o fundusze międzynarodowe, w szczególności Fundusz Wyszehradzki, ERASMUS,
- wspólnie organizować warsztaty i konferencje,
- przygotowywać wspólne publikacje,
- zintensyfikować wymianę akademicką między Politechniką Gdańską a University of Zilina.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- AMRA
- Program finansujący:
- Programy NAWA
- Instytucja:
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
- Okres realizacji:
- 2022-01-01 - 2023-12-31
- Kierownik projektu:
- prof. dr hab. inż. Stanisław Czapp
- Realizowany w:
- Katedra Elektroenergetyki
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- University of Zilina (Słowacja)
- Typ zgłoszenia:
- Inny
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 177 razy