dr hab. Tomasz Wąsowicz
Zatrudnienie
- Dyrektor w Instytut Fizyki i Informatyki Stosowanej
- Kierownik zakładu w Zakład Spektroskopii Układów Złożonych
- Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów w Politechnika Gdańska
Biogram
Absolwent Technikum Elektrycznego w Słupsku (1997 rok) oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego (2002 rok). W 2006 roku obronił dysertację doktorską z fizyki na WMFiI UG. Pracując już w PG, w 2018 roku uzyskał habilitację.
W pierwszym okresie prace badawcze Tomasza Wąsowicza miały związek ze spektroskopią atomową wysokiej zdolności rozdzielczej i koncentrowały się na pomiarze i analizie prawdopodobieństw przejść promienistych, struktury nadsubtelnej i izotopowej linii widmowych pierwiastków ciężkich oraz efektu Starka w atomie helu.
Obecnie Tomasz Wąsowicz bada procesy fizykochemiczne zachodzące podczas oddziaływania różnych form promieniowania na atomy i cząsteczki w fazie gazowej. W szczególności jego prace dotyczą zderzeń jednostek strukturalnych czynnych biologicznie molekuł lub ich analogów z cząstkami obdarzonymi ładunkiem elektrycznym (e–, Hn=1-3+, He+/2+, C+, O+), a także indukowanych promieniowaniem synchrotronowym mechanizmów fotowzbudzenia, fotojonizacji oraz fotodysocjacji cząsteczek przy użyciu emisyjnej spektroskopii zderzeniowej (PIFS), spektroskopii absorpcyjnej NEXAFS i spektrometrii mas. Ponadto w celu zgłębienia i wyjaśnienia natury struktury wysoko położonych poziomów Rydberga, efektów post-kolizyjnych oraz przykrawędziowej dynamiki rozpadu molekuł biologicznych oraz cząsteczek o znaczeniu środowiskowym, T. Wąsowicz zaimplementował lub rozwinął szereg innowacyjnych technik wysokorozdzielczej spektroskopii zderzeniowej wykorzystujących koincydencje: foton-foton (PPCO), fotoelektron-jon dodatni (PEPICO), jon ujemny-jon dodatni oraz spektrometrię mas z analizatorem czasu przelotu (TOF) i jonizacją elektrycznym polem impulsowym (FIS). Dorobek publikacyjny T. Wąsowicza obejmuje 67 artykuły naukowe, z czego 46 w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, a także 12 popularnych, edycję trzech książek oraz 64 wystąpienia na konferencjach międzynarodowych i krajowych. T. Wąsowicz brał udział w 15 projektach badawczych – w 11 zagranicznych, w których pięciokrotnie kierował międzynarodowymi zespołami, a także 4 krajowych, w których dwukrotnie był kierownikiem. Za pracę naukową i organizacyjną otrzymał szereg nagród i wyróżnień oraz stypendium.
Prywatnie T. Wąsowicz z pasją uprawia karate i pływanie. Jest medalistą mistrzostw Polski w karate i trójboju siłowym. Jest entuzjastą badań z zakresu psychologii społecznej, biznesu i motywacji. Angażuje się w działalność wolontariatu.
wyświetlono 5577 razy