prof. dr hab. inż. Adam Barylski
Publications
Filters
total: 351
Catalog Publications
Year 2004
-
Badania chropowatości powierzchni płaskich docieranych narzędziami ścierno-metalowymi.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań jednotarczowego docierania powierzchni płaskich. Analizowano wpływ nacisku jednostkowego, prędkości i czasu docierania na wydajność i chropowatość powierzchni. W badaniach stosowano niekonwencjonalne narzędzia ścierno-metalowe.
-
Badania docierania powierzchni płaskich docierakami żeliwnymi i dwumetalowymi.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania powierzchni płaskich narzędziami żeliwnymi i dwumetalowymi. Analizowano wydajność i jakość obróbki oraz zużycie narzędzi tarczowych w obróbce żeliwa sferoidalnego.
-
Badania docierania powierzchni płaskich elementów z ceramiki technicznej.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania jednotarczowego drobnych elementów ceramicznych. Analizowano wydajność i jakość obróbki płaskich elementów z ceramiki tlenkowej w warunkach swobodnego zbrojenia docieraka ścierniwem. Oceniono wpływ podstawowych parametrów technologicznych i kinematycznych pierścieniowego układu wykonawczego docierarki.
-
Badania kształtowania powierzchni materiałów ceramicznych przez docieranie
PublicationPrzedstawiono wyniki badań jednotarczowego docierania płaskich elementów ceramicznych i węglików spiekanych w warunkach swobodnego zbrojenia docieraka ścierniwem. Oceniono wpływ podstawowych warunków technologicznych i kinematycznych dla niestandardowego układu wykonawczego docierarki.
-
Badania wydajności i jakości docierania elementów ze stali ŁH15 na docierarce dwutarczowej.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań powierzchni docieranych na docierarkach dwutarczowych o obiegowym układzie kinematycznym. Określono wpływ nacisku jednostkowego i czasu obróbki na jakość powierzchni w aspekcie współzależności dokładności kształtu powierzchni czynnych tarcz docierających i powierzchni obrabianych.
-
Jakość docierania powierzchni płaskich elementów ceramicznych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania jednotarczowego drobnych elementów ceramicznych. Analizowano wpływ warunków docierania na jakość powierzchni dla pierścieniowego układu kinematyczego docierarki.
-
Jubileusz 80-lecia urodzin profesora Mieczysława Felda
PublicationOmówiono uroczystość 80-lecia urodzin prof. Mieczysława Felda, która odbyła się w ramach Sympozjum "Wybrane problemy projektowania procesów technologicznych", zorganizowanego w dniach 18-19 maja 2004 roku w Sopocie przez Katedrę Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PG
-
Jubileusz profesora Mieczysława Felda.
PublicationPrzedstawiono dorobek dydaktyczny, naukowy i organizacyjny profesora Mieczysława Felda w 80. rocznicę urodzin, a związany z 30. letnim okresem pracy w Politechnice Gdańskiej, 11. letnim w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i 9. letnim w Politechnice Koszalińskiej.
-
Konstrukcja i montaż narzędzi segmentowych do mikroszlifowania na docierarkach do płaszczyzn.
PublicationPrzedstawiono konstrukcję i montaż segmentowych narzędzi tarczowych do obróbki na docierarkach jednotarczowych. Przedstawiono punktową analizę technologiczności konstrukcji opracowanych narzędzi oraz wskazano na zalety i wady poszczególnych koncepcji.
-
Machining by abrasive-metallic lapping tools.
PublicationPrzedstawiono kontrukcję niekonwencjonalnych narzędzi ścierno-metalowych do docierania. Opracowane narzędzia wykorzystano do badań wydajności i jakości docierania elementów ceramicznych. Określono wpływ podstawowych warunków docierania na efekty obróbki powierzchni płaskich.
-
Machining of the flat surfaces with abrasive-metallic lapping tools.
PublicationPrzedstawiono konstrukcje narzędzi ścierno-metalowych do obróbki powierzchni płaskich na docierarkach jednotarczowych. Przeprowadzono badania wydajności i jakości powierzchni elementów ceramicznych o małych gabarytach.
-
Models of the kinematics of lapping machines.
PublicationPrzedstawiono wyniki analiz symulacyjnych układów kinematycznych docierania jednotarczowego powierzchni płaskich. Analizowano układ standardowy i układy niekonwencjonalne, zmieniając ich parametry geometryczne i kinematyczne. Wytypowano układ optymalny w aspekcie równomierności zużycia tarczy docierającej.
-
Nowe konstrukcje narzędzi ściernych do obróbki na docierarkach tarczowych.
PublicationPrzedstawiono nowe konstrukcje tarczowych narzędzi jednolitych i składanych do obróbki powierzchni płaskich na docierarkach jedno- i dwutarczowych. Podano przykłady regulacji wkładek ściernych w narzędziach modułowych oraz porównano proces docierania standardowego z mikroszlifowaniem. Szlifowanie z kinematyką docierania to jedna z tendencji rozwoju obróbki bardzo dokładnej powierzchni płaskich i płasko-równoległych.
-
Obróbka powierzchni płaskich narzędziami segmentowymi na docierarkach jednotarczowych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań jednotarczowego docierania powierzchni płaskich elementów żeliwnych. W badaniach stosowano niekonwencjonalne narzędzia ścierno-metalowe.
-
Ocena technologiczności konstrukcji oprzyrządowania na przykładzie uchwytów frezarskich.
PublicationPrzedstawiono problematykę oceny technologiczności konstrukcji na przykładzie specjalnych uchwytów frezarskich. Zaprojektowano je wariantowo dla dwóch operacji procesu technologicznego dźwigni. W analizie wykorzystano punktowy sposób oceny zaproponowanych kryteriów funkcjonalnych.
-
Planläppen mit Schleif-Metall Läppscheibe von flachen Oberflächen.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania powierzchni płaskich narzędziami ścierno-metalowymi. Analizowano wpływ warunków obróbki na wydajność i jakość powierzchni elementów ceramicznych tlenkowych.
-
Rezultaty akredytacji KAUT na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.
PublicationW pracy scharakteryzowano systemy oceny jakości kształcenia w szkołach wyższych w krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Przedstawiono też krótką charakterystykę Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Został opisany przebieg i zakres akredytacji kieunku kształcenia Mechanika i Budowa Maszyn oraz jej rezultaty.
-
Sposoby chłodzenia docieraków tarczowych.
PublicationPrzedstawiono sposoby chłodzenia tarcz docierających docierarek do obróbki powierzchni płaskich. Omówiono chłodzenie powietrzne i wodne narzędzi obrabiarek jedno- i dwutarczowych. Podano konkretne rozwiązania konstrukcyjne układów chłodzenia.
-
Surfaces formability of PM parts by lapping.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania elementów spiekanych. Określono wpływ podstawowych warunków obróbki na jakość powierzchni płaskich oraz omówiono sposób wymuszonej aktywizacji powierzchni docieraka metalowego ścierniwem.
-
Symulacja komputerowa kinematyki docierania powierzchni płaskich.
PublicationPrzedstawiono metodę symulacji stanu powierzchni czynnej docieraka dla pierścieniowego układu wykonawczego docierania jednostronnego elementów płaskich. Wyznaczono drogę kontaktu elementów kołowych z punktami tarczy docierającej w przekroju promieniowym oraz wskazano na zmiany zarysu docieraka w wyniku przemieszczeń pierścieni prowadzących i przedmiotów obrabianych w separatorach.
-
Systemy dawkowania zawiesiny ściernej w docierarkach.
PublicationPrzedstawiono systemy dawkowania zawiesiny ściernej w procesie docierania. Wskazano na konieczność racjonalnej gospodarki ścierniwem ze względów technologicznych i ekologicznych.
-
Tendencje rozwoju technologii docierania powierzchni płaskich.
PublicationPrzedstawiono tendencje rozwoju technologii docierania i wyniki badań jednotarczowej obróbki powierzchni płaskich elementów ceramicznych. Badano wpływ prędkości i czasu docierania na wydajność procesu oraz chropowatość powierzchni. W eksperymentach stosowano niekonwencjonalne narzędzia ścierno-metalowe.
-
Udział nośny powierzchni elementów ceramicznych i węglików spiekanych po docieraniu.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania jednotarczowego powierzchni elementów z ceramiki technicznej i węglików spiekanych. Analizowano jakość obróbki i udział nośny powierzchni po docieraniu. Docieranie powierzchni płaskich jest technologią pozwalającą uzyskać duży udział nośny.
-
Wpływ dawkowania zawiesiny ściernej na chropowatość powierzchni docieranej.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań wpływu dawkowania zawiesiny ściernej na efekty docierania powierzchni płaskich. Analizowano parametry chropowatości powierzchni elementów cermaicznych i miedzianych po docieraniu.
-
Zajęcia wyrównawcze na Wydziale Mechanicznym
PublicationPrzedstawiono zmiany w nauczaniu matematyki i fizyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej
-
Zastosowanie metody FMEA w ocenie procesu technologicznego z uwzględnieniem liczb priorytetowych.
PublicationPrzedstawiono wykorzystanie metody FMEA w ocenie technologii dźwigni dwustronnej i tulei rozprężnej. W przeprowadzonej analizie uwzględniono zmienność liczb priorytetowych, wynikającą ze zróżnicowanego doświadczenia członków grupy oceniającej.
Year 2003
-
Analiza warunków i kosztów docierania elementów metalowych.
PublicationPrzedstawiono zasadę doboru warunków docierania powierzchni płaskich elementów metalowych na docierarce jednotarczowej o standardowym układzie kinematycznym. Omówiono wpływ prędkości docierania, nacisku jednostkowego i wielkości ziarna na ruch główny docieraka. Wyznaczono koszty obróbki stali hartowanej z wykorzystaniem docieraka z żeliwa sferoidalnego aktywizowanego w sposób swobodny.
-
Appraisal of the Faculty of Mechanical Engineering of Gdańsk University of Technology in view of domestic education standards
PublicationOpisano doświadczenia Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej wyniesione z akredytacji kierunku studiów: mechanika i budowa maszyn. Skoncentrowano się na przedstawieniu procedury sporządzania raportu samooceny i jego weryfikacji przez komisję zewnętrzną.
-
Docieranie jednostronne płaskich elementów bimetalowych.
PublicationPrzedstawiono ogólne problemy technologiczne wytwarzania płaskich elementów bimetalowych. Omówiono wyniki eksperymentów docierania części brązowej na docierarce jednotarczowej o standardowym układzie kinematycznym. Określono ubytek wagowy oraz chropowatość i nośność powierzchni. Wskazano na niebezpieczeństwo występującego skażenia powierzchni brązu mikroziarnami ściernymi po docieraniu, co ma duże znaczenie eksploatacyjne.
-
Influence on micrograins size on the distance between the workpiece and the lap.
PublicationNa kształtowanie powierzchni docieranej główny wpływ ma błąd kształtu zastosowanego narzędzia. Intensywność docierania zależy od wielkości zastosowanych ziaren ściernych, które również wpływają na błędy kształtu przedmiotu. W referacie przedstawiono wyniki obliczeń odległości przedmiotu od powierzchni narzędzia w funkcji wielkości ziaren ściernych.
-
Komputerowa analiza wielkości mikroziaren ściernych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań wielkości mikroziaren ściernych węglika krzemu, elektrokorundu i węglika boru. W badaniach wykorzystano analizator laserowy firmy Fritsch Gmbh. Wyznaczono rozkład prawdopodobieństwa wielkości mikroziaren oraz liczności skumulowanej szeregów rozdzielczych. Scharakteryzowano zasady pomiaru oraz porównano znane metody badania wielkości ziaren.
-
Lapping of flat surfaces with two metallic tools.
PublicationPrzedstawiono opis docierania powierzchni płaskich docierakami aktywizowanymi w sposób swobodny i wymuszony oraz narzędziami dwumetalowymi i ściernometalowymi. Wyznaczono zużycie docieraków stalowo-żeliwnych oraz wydajność obróbki żeliwa sferoidalnego niestopowego i stali NC6.
-
Obróbka narzędziami segmentowymi na docierarkach jednotarczowych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań jednotarczowego docierania powierzchni płaskich elementów żeliwnych. W badaniach stosowano niekonwencjonalne narzędzia ściernometalowe.
-
Problematyka docierania elementów drobnych na docierarkach jednotarczowych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania stalowych elementów drobnych mikroziarnami elektrokorundu. Eksperymenty wykonano na docierarce jednotarczowej o niestandardowym układzie kinematycznym. W wyniku prób opracowano zależności wpływu nacisku jednostkowego i czasu docierania ubytek liniowy i masowy elementów ze stali St 6. Badania przeprowadzono na zapotrzebowanie przemysłu.
-
Problemy technologicznego docierania powierzchni płaskich w układach jednotarczowych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań własnych docierania powierzchni płaskich elementów metalowych. Badania przeprowadzono w układach jednotarczowych z wykorzystaniem docieraków aktywizowanych ścierniwem w sposób swobodny i wymuszony oraz narzędziami dwumetalowymi i ściernometalowymi. Obejmują one wpływ podstawowych warunków technologicznych na intensywność obróbki i jakość powierzchni po docieraniu.
-
Systemy pomiarowe wielkości mikroziaren ściernych.
PublicationPrzedstawiono skomputeryzowaną analizę wielkości i kształtu mikroziaren ściernych elektrokurundu zwykłego i węglika boru przy użyciu specjalnego oprogramowania MultiScan v 6.08 oraz zautomatyzowane pomiary z wykorzystaniem analizatora laserowego Analysette 22. Analizowano długość, szerokość i pole powierzchni obrazu mikroskopowego mikroziaren.
-
Tarcze docierające z żeliwa sferoidalnego. Właściwości i badania
PublicationW pracy zamieszczono modelowe ujęcie penetracji mikroziaren ściernych węglika krzemu w wydzielaniu grafitu w żeliwie sferoidalnym. Skuteczność zbrojenia docieraków ścierniwem wymaga określenia korzystnych parametrów struktury żeliwa w aspekcie rozmiarów stosowanych mikroziaren ściernych w procesie docierania.
-
Wykorzystanie metody sztucznych baz w badaniach wydajności docierania elementów ceramicznych.
PublicationPrzedstawiono metodę pomiaru ubytku liniowego docieranych elementów z ceramiki tlenkowej. W badaniach wykorzystano bazowe odciski Vickersa wykonane na stalowych próbkach kontrolnych. Pomiary przekątnych odcisków przeprowadzono przy pomocy mikroskopu stereoskopowego i kamery CCD, sprzężonej z programem komputerowym MultiScan v 6.08.
-
Wyznaczanie odległości pomiędzy przedmiotem obrabianym i czynną powierzchnią docieraka tarczowego
PublicationRzeczywista wielkość szczeliny pomiędzy przedmiotem obrabianych i docierakiem zależy od wielkości ziaren ściernych, zastosowanego nacisku jednostkowego jak również od twardości przedmiotu i docieraka. Możliwe jest również wyznaczenie ilości ziaren ściernych biorących udział w procesie mikroskrawania. W referacie przedstawiono jeden ze sposobów wyznaczenia odległości przedmiotu od narzędzia i metodę obliczenia ziaren biorących udział...
-
Zastosowanie metody FMEA w ocenie technologii dźwigni z uwzględnieniem zmie-nności liczb priorytetowych. W: Zagadnienia dydaktyczne w środowisku syste-mów technologicznych. Pod red. A. Świcia. Lublin: Lub. Tow. Nauk.**2003 s. 62-73, 15 rys. 1 tab. bibliogr. 12 poz.
PublicationPrzedstawiono wykorzystanie metody FMEA do oceny technologii dźwigni spawa-nej. Analizowano obróbkę półfabrykatu spawanego, jak również technologię wy-konania półfabrykatu dźwigni dwustronnej. Określono wpływ zmienności liczb priorytetowych na wyniki oceny oraz sprecyzowano skuteczność stosowania FMEAprzez zespoły o różnych kwalifikacjach zawodowych.
Year 2002
-
Analiza procesu docierania porowatej powłoki ceramicznej.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania porowatej powłoki ceramicznej Cr2O3 naniesionej na podłoże stalowe. Analizowano wydajność obróbki i chropowatość powierzchni podłoża. Przeanalizowano jak zmieniała się średnia gęstość badanych powłok w zakresie zmiany ich grubości w czasie docierania. Zasygnalizowano jaki wpływ może mieć porowatość powłoki na zakłócenia związane z odczytem parametrów chropowatości.
-
Analiza rozdrabniania mikroziaren ściernych w docieraniu powierzchni płaskich.
PublicationPrzedstawiono analizę porównawczą mikroziaren przed i po docieraniu. Badania przeprowadzono na skomputeryzowanym stanowisku do automatycznej analizy obrazu mikroskopowego wyposażonego w oprogramowanie Multi Scan. Docierano elementy stalowe w stanie miękkim i po ulepszeniu cieplnym o przekroju kołowym i trójkątnym. Stosowano mikroziarna elektrokorundu i węglika krzemu o różnej ziarnistości. Badano rozdrobnienie mikroziaren przy...
-
Calculation of flatness errors formed on the tool during finishing machining by lapping. Second International Tribology Conference, SITC 2002.
PublicationPłaskość przedmiotów obrabianych zależy głównie od płaskości narzędzia stosowanego w docieraniu. Orientacja przedmiotu na docieraku musi być wyznaczona w celu określenia korelacji pomiędzy błędami płaskości obu powierzchni. Metoda wyznaczania błędów niepłaskości narzędzia przedstawiona została w referacie. Pokazane zostały przykładowe położenia przedmiotów o różnych kształtach na czynnej powierzchni docieraka z błędem wklęsłości.
-
Charging of the cast iron lapping tools.
PublicationPrzedstawiono technikę i technologię zbrojenia wymuszonego powierzchni docieraków tarczowych. Omówiono konstrukcję przyrządu oraz wyniki badań intensywności zbrojenia docieraków mikroziarnami węglika krzemu. Analizowano docieraki z żeliwa szarego i sferoidalnego oraz mikroziaren o numerze 320 i 300.
-
Energochłonność docierania powierzchni płaskich elementów ceramicznych.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań docierania jednotarczowego powierzchni płaskich elementów ceramicznych. Badano wpływ nacisku jednostkowego, prędkości i czasu docierania na wydajność procesu, moc i energochłonność. W badaniach stosowano mikroziarna węglika boru i docieraki żeliwne aktywizowane w sposób swobodny. Minimalizacja energochłonności docierania jest możliwa przez zmniejszenie czasu obróbki, przy zachowaniu maksymalnego...
-
Intensywność skażenia grafitu w żeliwie sferoidalnym niestopowym docieranym luźnym ścierniwem.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań skażenia powierzchni żeliwa sferoidalnego niestopowego docieranego luźnym ścierniwem. Ta wada docierania materiałów miękkich lub zawierających składniki o niskiej twardości ma istotne znaczenie zarówno ze względów technologicznych jak i eksperymentalnych. W przeprowadzonych eksperymentach skażenia grafitu wykorzystano mikroskopy skaningowe i mikroanalizę rentgenowską powierzchniową.
-
Kształtowanie jakości powierzchni w procesach docierania niekonwencjonalnego.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań jakości docierania powierzchni płaskich niekonwencjonalnymi narzędziami ścierno-metalowymi na docierarce jednotarczowej o standardowym układzie kinematycznym. Analizowano obróbkę żeliwa oraz ceramiki tlenkowej. Tabletki ścierne wykonano z mikroziaren węglika boru. Badania przeprowadzono w ramach projektu KBN T07D 041 10.
-
Narzędzia dla docierarek jednotarczowych - modułowe konstrukcje i ich analiza.
PublicationPrzedstawiono konstrukcję ścierno-metalowych narzędzi o średnicy 380 mm do obróbki powierzchni płaskich. Omówiono szczegółowo ich modułową budowę i poddano analizie projektowej technologiczność konstrukcji. W ocenie stosowano kryteria konstrukcyjne i użytkowe
-
Ocena technologii tulei rozprężnej z wykorzystaniem metody FMEA.
PublicationPrzedstawiono wykorzystanie metody FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) do analizy procesu technologicznego tulei rozprężnej jako elementu roboczego docieraka do obróbki maszynowo-ręcznej otworów walcowych. W ocenie technologii uwzględniono symulowaną zmienność liczb priorytetowych, występowania, znaczenia i wykrywalności.
-
Shaping of the workpiece surface in single-disc lapping
PublicationShape errors of the tool exert a dominant influence on the shape accuracy of the workpiece. The correlation between flatness errors of the lap and flatness errors of the workpieces was checked experimentally and determined analytically. Computer model of the workpiece shaping by lapping was developed. Evaluation method of the workpiece orientation as well as some simulation results for a lap with shape errors of convexity and cincavity...
seen 6501 times