dr inż. Waldemar Targański
Employment
- Assistant professor at Institute of Energy
Publications
Filters
total: 31
Catalog Publications
Year 2018
-
Smart heating system for home extending utilization of renewable energy sources
PublicationIn the paper a modern approach to smart home heating is presented. Proposed solution utilizes at least two low-polluting energy source technologies. The main idea is to connect well known ecological energy sources in a way that they can support each other and minimize risks of failure when using single system or even both of them but managed in separate way. Considered energy technologies, used separatelly, have disadvan-tages,...
Year 2012
-
Wykorzystanie silnika spalinowego do napędu sprężarkowej pompy ciepła w systemie ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego
PublicationPrzedstawiono projekt koncepcyjny wraz z oceną techniczno-ekonomiczną systemu ogrzewania wolnostojącego budynku mieszkalnego, opartego na pompie ciepła, której sprężarka napędzana jest silnikiem spalinowym z odzyskiem jego ciepła odpadowego. Przedstawiono ocenę techniczną zastosowania silnika spalinowego do napędu pompy ciepła, zwracając uwagę m.in. na możliwość odzysku ciepła ze spalin i ody chłodzącej. Podano elementy niezbędne...
Year 2011
-
Kriokomory w medycynie
PublicationOpisano urządzenia do krioterapii ogólnej, w tym różne konstrukcje kriokomór i konfiguracje układów ich chłodzenia. Podano ogólne wskazania i przeciwwskazania do krioterapii ogólnej oraz metody weryfikacji jej skutków.
-
Odzysk ciepła z instalacji chłodniczych w przemyśle owocowo-warzywnym
PublicationPrzedstawiono ideę, metody realizacji i możliwości odzysku ciepła z układów chłodniczych zainstalowanych w takich obiektach, jak zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego. Opisano wymienniki do odzysku ciepła i zbiorniki buforowe do jego akumulowania.
-
Wykorzystanie odzysku ciepła z instalacji chłodniczych w przetwórstwie spożywczym
PublicationPrzedstawiono ideę, metody realizacji i możliwości odzysku ciepła z układów chłodniczych zainstalowanych w takich obiektach, jak zakłady przemysłu mięsnego. Opisano wymienniki do odzysku ciepła i zbiorniki buforowe do jego akumulowania.
Year 2010
-
Zamienniki ''serwisowe'' czynnika R 22. Część 2
PublicationWłasności termodynamiczne i użytkowe czynników chłodniczych R 422A, R 422D oraz MO89.
-
Zamienniki ''serwisowe'' czynnika R 22. Część 3
PublicationWłasności termodynamiczne i użytkowe czynników chłodniczych R 417A, R 419A, R 424A oraz R 434A.
-
Zamienniki ''serwisowe'' czynnika R 22. Część 4
PublicationWłasności termodynamiczne i użytkowe czynników chłodniczych R 428A, R 427A i R 438A.
-
Zamienniki ''serwisowe'' czynnika R 22. Część 5
PublicationPodano najistotniejsze własności termodynamiczne i użytkowe czynników chłodniczych R 421A, R 421B, R 431A, R 432A, R 433A oraz AT-22. Podsumowano informacje zawarte w poprzednich częściach cyklu, porównując wybrane własności opisanych czynników chłodniczych oraz zestawiając wymagania i wnioski na temat procedur wymiany czynnika R 22 na mieszaniny ''serwisowe''.
Year 2009
-
Odzysk ciepła - przegląd metod. Cz.1
PublicationW artykule zdefiniowano pojęcie odzysku ciepła w układach wentylacji i klimatyzacji oraz pojęcie sprawności tego procesu. Przedstawiono klasyfikację metod i urządzeń do odzysku ciepła w układach wentylacji. Opisano ich budowę, zasadę działania i cechy charakterystyczne.
-
Odzysk ciepła - przegląd metod. Cz.2
PublicationW artykule porównano cechy techniczne, energetyczne i użytkowe układów odzysku ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zawarto uwagi na temat zasad doboru tych urządzeń.
-
Zamienniki ''serwisowe'' czynnika R 22. Część I
PublicationW pierwszej części artykułu zestawiono dostępne na rynku czynniki chłodnicze przeznaczone do zastąpienia czynnika R 22 w istniejących układach chłodniczych bez konieczności przezbrajania instalacji. Wskazano miejsce tych mieszanin typu ''drop-in'' w technice chłodniczej. Podano skład i zasadnicze przeznaczenie poszczególnych płynów.
Year 2008
-
Dwutlenek węgla jako naturalny płyn roboczy w kaskadowych systemach chłodzenia.
PublicationNa tle najistotniejszych własności dwutlenku węgla ( R 744 ) przedstawiono racje techniczno-ekonomiczne przemawiające za stosowaniem tego płynu roboczego w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych i sprężarkowych pompach ciepła, ze szczególnym uwzględnieniem kaskadowych urządzeń chłodniczych.
Year 2007
-
Horizontal flow boiling of R22, R134a and their mixtures with oil in smooth and enhanced tubes
PublicationOpisano stanowisko i procedurę badawczą. Przedstawiono wyniki badań wrzenia czynników R 22 i R 134a oraz ich mieszanin z olejem wewnątrz dwóch rur gładkich i dwóch rur o rozwiniętej powierzchni. Zweryfikowno wybrane korelacje współczynnika przejmowania ciepła podczas wrzenia czystych czynników chłodniczych w rurach gładkich.
-
Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
PublicationTreść książki podzielono na dwie części. Część pierwsza traktuje o odzysku ciepła z instalacji chłodniczych. W rozdziale 1, na tle teoretycznych podstaw działania parowego sprężarkowego urządzenia chłodniczego, zwrócono uwagę na możliwości pozyskania i wykorzystania ciepła oddawanego przez czynnik chłodniczy w skraplaczu. Ponieważ odzysk ciepła nie może zakłócać podstawowej funkcji urządzenia chłodniczego, jaką jest odprowadzanie...
-
Przenoszenie ciepła przy wrzeniu w przepływie. Część 2
PublicationArtykuł poświęcono zjawiskom i problemom związanym z wrzeniem czynników chłodniczych podczas przepływu w rurach. Zwrócono uwgę na wrzenie zaolejonych czynników na powierzchniach rozwiniętych, wrzenie czystych i zaolejonych czynników w rurach o rozwiniętej powierzchni wewnętrznej oraz omówiono koncepcje mechanizmów przejmowania ciepła przy wrzeniu mieszanin z olejem.
-
Przenoszenie ciepła przy wrzeniu w przepływie. Część I
PublicationArtykuł poświęcono zjawiskom i problemom związanym z wrzeniem czynników chłodniczych podczas przepływu w rurach. Przytoczono podstawowe parametry opisujące proces wrzenia oraz opisano poszczególne jego etapy. Zestawiono zasadnicze metody obliczania współczynnika przejmowania ciepła po stronie wrzącego czynnika. Zwrócono uwagę na trudności, na jakie napotykają próby stworzenia uniwersalnego modelu wrzenia.
Year 2006
-
Zaleganie skroplin na powierzchni rur gęstożebrowanych
PublicationW artykule przedstawiono aktualny stan wiedzy w zakresie skraplania na rurach poprzecznie ożebrowanych. Zwrócono uwagę na wpływ gęstości ożebrowania na zjawisko zalegania skroplin w kanałach międzyżebrowych tego typu rur. Jednym ze sposobów ułatwiających spływ cieczy z powierzchni rur o dużej gęstości żeber jest zastosowanie specjalnej wzdłużnej płetwy drenującej. Dla oceny skuteczności jej działania przeprowadzono badania modelowe...
Year 2004
-
Badanie wrzenia w przypływie zaolejonych czynników chłodniczych w rurach orozwiniętej powierzchni wewnętrznej.**2004, 154 s. 159 rys. 6 tab. bibliogr. 155 poz. maszyn. Rozprawa doktorska /24.01.2004/. P. Gdań., Wydz. Mechaniczny. Promotor: dr hab. inż. J. Cieśliński, prof. nadzw. PG.
Publication.
-
Doświadczenia w stosowaniu bezchlorowych mieszanin zeotropowych - zamienników czynnika R 22.
PublicationOmówiono zagadnienie substytucji czynnika chłodniczego R 22. Podano podstawowe własnosci długoterminowych zamienników tego płynu, w szczegolności R 404A, R 407 C i R 410A. Zestawiono dostępne dane eksperymentalne o stosowaniu tych mieszanian. Zaakcentowano problem mozliwych zmian składu mieszaniny zeotropowej i w konsekwencji jej własności.
-
Efektywność intensyfikacji przejmowania ciepła na skutek rozwiniecia powierzchni.
PublicationZdefiniowano współczynnik intensyfikacji cieplno-hydraulicznej i zaproponowano jego wykorzystanie jako miary efektywności intensyfikacji przejmowania ciepła podczas wrzenia czynników chlodniczych w przepływie. Opracowaną metodę zastosowano w analizie wyników wlasnych badań wrzenia czynników R22, R134, i R407C w wybranych rurach o rozwiniętej powierzchni wewnętrznej. Dla ruruy nisko żebrowanej stwierdzono większą efektywność ontensyfikacji...
-
Flow boiling of R22, R134a and R 407C inside horizontal smooth tubes.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań współczynnika przejmowania ciepła i spadku cisnienia podczas wrzenia czynników R22, R134a i R407C w rurach gładkich, wykonanych z miedzi i ze stali nierdzewnej.Opisano stanowisko i procedurę badawczą. Temperatura wrzenia wynosiła 0 st.C, stopień suchości na wlocie do odcinka pomiarowego był równy O, a na wylocie 0,7. Badania prowadzono w zakresie gestości strumienia masy od 250 do 500 kg/m2s. Zaobserwowano...
Year 2003
-
Badania wrzenia czynników chłodniczych w rurach o rozwiniętej powierzchni. Część I
PublicationPrzedstawiono wyniki pomiarów średniego współczynnika przejmowania ciepła oraz spadków ciśnienia przy wrzeniu w przepływie R22, R134a oraz R407c w dwóch rurkach gładkich (miedzianej i stalowej) oraz w rurce niskożebrowanej i śrubowo-formowanej.
-
Badania wrzenia czynników chłodniczych w rurach o rozwiniętej powierzchni. Część II
PublicationPrzedstawiono porównanie wyników eksperymentalnych dla trzech badanych czynników chłodniczych: R22, R134a oraz R407c. Omówiono zgodność przewidywań teoretycznych wybranych korelacji z danymi doświadczalnymi.
-
Flow boiling of oil-refrigerant mixtures in smooth tubes
PublicationPrzedstawiono wyniki badań współczynnika przejmowania ciepła i spadku ciśnienia podczas wrzenia czynników R 22, R 134a i R 407C i ich mieszanin z olejem w rurach gładkich. Opisano procedurę badawczą. Udział masowy oleju w mieszaninie z czynnikiem wynosił 0,1% i 5%. Zaobserwowano negatywny wpływ obecności środka smarnego we wrzącym czynniku chłodniczym.
-
Flow boiling of R22 and R134 a in enhanced tubes.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań wrzenia R22 oraz R134a w rurkach gładkich i o rozwiniętej powierzchni: mikrożebrowanej i śrubowo-formowanej. Podano opis stanowiska badawczego, procedury pomiarowej oraz metody obliczania średniego współczynnika przejmowania ciepła. Omówiono wyniki badań eksperymentalnych na tle danych cytowanych w literaturze, a także w porównaniu do wybranych korelacji.
-
Influence of wall temperature on heat transfer coefficient during R 22 boiling in microfin tube
PublicationPrzedstawiono wyniki badań współczynnika przejmowania ciepła i spadku ciśnienia podczas wrzenia czynnika R 22 w rurze nisko żebrowanej. Opisano stanowisko i procedurę badawczą. Zaobserwowano spadek współczynnika przejmowania. Opisano stanowisko i procedurę badawczą. Zaobserwowano spadek współczynnika przejmowania ciepła wraz ze wzrostem temperatury ścianki rury.
-
Investigation of R 22 and R 134a flow boiling in enhanced tubes
PublicationPrzedstawiono wyniki pomiarów współczynnika przejmowania ciepła i spadków ciśnienia podczas wrzenia w przepływie R22 oraz R134a. Do badań użyto dwie rurki o rozwiniętej wewnętrznej powierzchni, tj. rurkę śrubowo-formowaną i rurkę niskożebrowaną oraz dwie rurki gładkie, jako rurki referencyjne. Eksperymenty przeprowadzono przy temperaturze nasycenia ok. zero stopni Celsjusza i końcowym stopniu suchości ok. 0.7. Wyniki badań eksperymentalnych...
-
Wrzenie mieszanin czynnika chłodniczego i oleju w rurach gładkich.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań współczynnika przejmowania ciepła i spadku ciśnienia podczas wrzenia czynników R22, R134a i R407C oraz ich mieszanin z olejem w rurach gładkich. Opisano procedurę badawczą. Podczas badań udział masowy oleju w mieszaninie z czynnikiem wynosił 0,1% i 5%. Zaobserwowano negatywny wpływ obecności środka smarnego we wrzącym czynniku chłodniczym.
Year 2002
-
Experimental investigations of R22 flow boiling in enhanced tubes.
PublicationPrzedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wrzenia R22 podczas wrzenia w przepływie wewnątrz rur o rozwiniętej powierzchni przejmowania ciepła: miedzianej rury niskożebrowanej wewnętrznie, stalowej rury formowanej śrubowo oraz stalowej rury z pokryciem porowatym. Przeprowadzono także badania na dwóch rurach gładkich, o średnicy odpowiadającej maksymalnej średnicy wewnętrznej rur o rozwiniętej powierzchni. Średnie wartości...
-
Wpływ rozwinięcia powierzchni na przenoszenie ciepła podczas wrzenia R 22 wewnątrz rur
PublicationPrzedstawiono wyniki badań przejmowania ciepła i spadku ciśnienia podczas wrzenia czynnika chłodniczego R 22 w przepływie wewnątrz rur poziomych. Badanymi rurami były: rura miedziana niskożebrowana typu "micro-fin", rura ze stali nierdzewnej śrubowoformowana, a także miedziana i stalowa rura gładka. Średnica zewnętrzna rur wynosiła 10 mm. Eksperymenty prowadzono przy temperaturze nasycenia 0 stopni C, stopniu suchości na wlocie...
seen 1785 times