Beata Krawczyk - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

dr hab. Beata Krawczyk, prof. uczelni

Stopnie naukowe, wykształcenie, kwalifikacje

Beata Krawczyk uzyskała tytuł magistra biologii na Wydziale Biologii (wówczas: Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), Uniwersytetu Gdańskiego w 1986 roku, a doktorat z biologii molekularnej na Wydziale Biologii (wówczas: Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii) Uniwersytetu Gdańskiego w 1996 roku. Stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk biologicznych w dyscyplinie biologia uzyskała na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin, w 2009 r.
W 2012 r. odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Śródziemnomorskim na Wydziale Lekarskim w Marsylii (Francja) jako profesor wizytujący.
Od 1991 do chwili obecnej pracuje na Politechnice Gdańskiej jako nauczyciel akademicki i naukowiec. 2016 -2017  Pełniący obowiązki Kierownika Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii, Politechnika Gdańska. Od 2016 roku jest profesorem uczelni w Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii na Politechnice Gdańskiej.

Reprezentatywne dyscypliny naukowe: nauki biologiczne; nauki chemiczne; inżynieria biomedyczna.

Informacje o dotychczasowym zatrudnieniu w jednostkach naukowych: Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii, Zakład Biologii Molekularnej (1986-1988); Okręgowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (dawniej: Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Gdańsku, Polska) (1988-1991)

Zainteresowania zawodowe

Beata Krawczyk jest mikrobiologiem i biologiem molekularnym, której praca koncentruje się na diagnostyce molekularnej i analizie filogenetycznej szczepów bakteryjnych, mikrobiologii klinicznej i epidemiologii molekularnej, biotechnologii (nowe polimerazy DNA i zastosowanie, testy molekularne do wykrywania i różnicowania szczepów oraz różnych gatunków bakterii i grzybów). Jej badania związane są głównie z epidemiologią i patogenezą E. coli, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella oxytoca, Enterococcus spp. Staphylococcus spp., Acinetobacter spp.
Jej ostatnie badania dotyczą infekcji dróg moczowych i zagrożeń sepsą/urosepsą. Badania skupione są na patogenezie bakterii, wykrywaniu czynników wirulencji istotnych dla ZUM
i sepsy oraz badaniu mechanizmów oporności na antybiotyki.
Autorka książek akademickich i skryptów dla studentów, artykułów oryginalnych związanych z mikrobiologią i diagnostyką molekularną oraz artykułów przeglądowych publikowanych w czasopismach naukowych i branżowych.
Jej publikowane prace dotyczą projektowania testów molekularnych, oceny i zastosowania metod typowania molekularnego bakterii i grzybów, problemów z sepsą i oceną wrażliwości na antybiotyki różnych grup drobnoustrojów.  

Członkostwo w stowarzyszeniach i organizacjach: 2009-2019 - członek Rady Wydziału Chemicznego PG; 2021 - członek Rady Naukowej Inżynierii Biomedycznej PG; 2001-obecnie - działalność w Polskim Towarzystwie Mikrobiologów; 2008 -2012 sekretarz Oddziału Gdańsk PTM, od 2012 do 2022 - przewodnicząca  Oddziału Gdańsk PTM; 2012-2015 - członek Komitetu Mikrobiologii PAN; 2021 - 2022 członek Rady Towarzystw Naukowych Polskiej Akademii Nauk reprezentujący Federację Polskich Towarzystw Medycznych.

Prywatne zainteresowania: joga, podróże, projektowanie ogrodów, narciarstwo

Rodzina: zamężna, 3 dzieci

 

wyświetlono 4227 razy