dr inż. Joanna Czerska
Zatrudnienie
- Adiunkt w Katedra Inżynierii Zarządzania i Jakości
Biogram
Joanna Czerska jestem człowiekiem, którego misją i pasją jest rozwój ludzi i organizacji. Moje motto to: „Nie ma takiej fantazji, której wola i rozum ludzki nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość.” William Shakespeare
W życiu kieruję się wartościami szacunku, pracy zespołowej i pozytywnego nastawienia. To one mnie definiują i decydują o tym jakim jest człowiekiem.
Moja przygoda z Lean rozpoczęła się, podczas pisania pracy dyplomowej na studiach na WZiE PG w 1997 roku. Od tego czasu lean towarzyszy mi każdego dnia na różnych polach działania
W latach 1998-2008 pracowałam jako wykładowca na WZiE PG szerząc kiełkującą w Polsce wiedzę o Lean Management wśród studentów i pracodawców. Tu także obroniłam doktorat nauk ekonomicznych pt. Koncepcja Lean Management w podnoszeniu efektywności ekonomicznej produkcji”, w którym, pod przewodnictwem dr hab. inż. Olgierda Downarowicza, prof. nadzw. PG, badałam możliwości zastosowania rozwiązań stosowanych przez Toyotę w firmach o produkcji jednostkowej, małoseryjnej i wielkoseryjnej.
Wiedzę i doświadczenie z zakresu Lean Management i Zarządzania Organiczeniami (TOC) zdobywałam w Cardiff Business School, (UK) we współpracy z Goldratt Group i Lean Enterprise Institute, poprzez badania firm polskich wdrażających Lean w swoich organizacjach, wizyty studyjne w japońskich firmach, realizację kilkudziesięciu projektów wdrożeniowych w firmach krajowych i korporacjach międzynarodowych, a także w toku ponad 10-letniej współpracy w partnerskiej sieci europejskich firm doradczych Sustainable Performance Improvement Network (aktualna nazwa: Xeleratia).
Swoje doświadczenie zawodowe budowałam na stanowiskach specjalisty ds. doskonalenia produkcji, dyrektora produkcji, konsultanta lean management, dyrektora merytorycznego i właściciela przedsiębiorstwa LeanQ Team sp. z o.o. oraz Prezesa Fundacji Lean Education.
Wyniki doświadczenia zdobytego w toku pracy zawodowej znajdują odbicie w moich 4 publikacjach książkowych z zakresu Lean Manufacturing i licznych artykułach w czasopismach branżowych oraz naukowych. Na stałe współpracuję z takimi czasopismami jak „Finanse i Controlling”, „Production Management” i „Logistics Management”. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, ponieważ uważam, że należy dzielić się z innymi tym co wartościowego przynosi nam życie.
Dlatego również od 2014 roku, w ramach utworzonej przeze mnię i innych praktyków lean management Fundacji Lean Education, szerzę ideę lean thinking wśród młodzieży (13-18 lat) i ich nauczycieli, a także studentów i ich wykładowców z całej Polski, ponieważ wiem jak ważne są te kompetencje w codziennym życiu człowieka.
Na co dzień, pracując w LeanQ Team, wspieram rozwój przedsiębiorstw i ich zespołów, pomagając im w osiąganiu wspólnych celów i czerpaniu satysfakcji z uzyskiwanych rezultatów. Robię to, ponieważ ogromną przyjemność sprawiają mi sukcesy innych ludzi!
Od 2020, ponownie na Politechnice Gdańskiej dołączyłam do zespołu Katedry Zarządzania w przemyśle, by zarażać pozytywnym duchem Kaizen oraz wspierać studentów na ich ścieżkach rozwoju.
Zainteresowania naukowe
- Lean Management w powiązaniu z innymi koncepcjami zarządzania tj. TOC, Agile i in.
- Lean Management w produkcji jednostkowej
- Lean Management w usługach
- Lean Management w łańcuchu dostaw
- Lean Education
- Throughput Accounting w praktyce przedsiębiorstwa
Prace dyplomowe – przykładowe obszary tematyczne
- Obecnie nie prowadzę prac dyplomowych
wyświetlono 2977 razy