Projekt zawiera propozycję kompleksowych badań interdyscyplinarnych mających na celu ocenę molekularnych podstaw racjonalnego projektowania nowych środków przeciwgrzybiczych ukierunkowanych na grzybową topoizomerazę II (topoII). Wysokie podobieństwo biochemiczne między komórkami grzybów i ssaków oraz powstawanie oporności na już stosowane środki chemioterapeutyczne sprawiają, że poszukiwanie nowych celów molekularnych jest pożądane. Topoizomerazy należą do rodziny enzymów biorących udział w procesach związanych z metabolizmem DNA: transkrypcją, replikacją, rekombinacją
i kondensacją chromosomów. Chociaż są ważnymi celami molekularnymi w chemioterapii przeciwbakteryjnej i przeciwnowotworowej, niewiele wiadomo na temat możliwości ich
wykorzystania w leczeniu grzybic. Badania wskazują jednak, że topoizomerazy grzybowe są niezbędne dla przeżywalności niektórych szczepów, enzymy ssaków i grzybów wykazują różnorodność pod względem struktury molekularnej i wrażliwości na niektóre inhibitory.
Zasadniczy cel projektu zostanie zweryfikowany w wyniku realizacji trzech linii działań badawczych: opartych na metodach in silico (modelowanie molekularne, skrining struktur oraz techniki „dokowania”), związanych z testami inhibicyjnymi enzymu oraz końcowej ocenie właściwości biologicznych zsyntetyzowanych inhibitorów (selektywność działania).
Przeprowadzenie wszystkich planowanych badań powinno umożliwić uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy związki hamujące topoizomerazę II mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w leczeniu grzybic.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- TopFUNG
- Program finansujący:
- OPUS
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Porozumienie:
- UMO-2022/45/B/NZ6/01149 z dnia 2023-07-03
- Okres realizacji:
- 2023-07-04 - 2027-07-02
- Kierownik projektu:
- dr hab. inż. Iwona Gabriel
- Realizowany w:
- Katedra Technologii Leków i Biochemii
- Wartość projektu:
- 1 610 400.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 169 razy