Innowacyjna powłoka stentu z kompleksem polifenol-rapamycyna o ulepszonych właściwościach uwalniania leku w celu zwalczania restenozy
PoRaCoat ma na celu opracowanie innowacyjnej powłoki stentu uwalniającej lek, zawierającej lek rapamycynę wbudowaną w kompleks polifenol-Cu2+, o znanym działaniu przeciwzapalnym i antymitotycznym oraz przewodzącą matrycę polimerową na bazie poli(3,4-etylenodioksytiofenu) (PEDOT), będącego bardzo obiecującym materiałem powłokowym do zastosowań biomedycznych ze względu na wysoką biokompatybilność. Celem jest poprawa uwalniania rapamycyny podczas degradacji w sposób zależny od stężenia, aby osiągnąć korzystne efekty promowania przyrostu śródbłonka, przy jednoczesnym hamowaniu nowego pogrubienia ściany naczynia w wyniku adhezji i proliferacji komórek mięśni gładkich. Po przeprowadzeniu testów zgodności hemo- i cytokompatybilności przeanalizowany zostanie wpływ na funkcje komórek śródbłonka i mięśni gładkich. Na koniec opracowany zostanie demonstrator powlekania stentów, który zostanie poddany testom przedklinicznym z wykorzystaniem komórek pochodzących od pacjentów z PAD. Konsorcjum pięciu partnerów projektu, Instytutu Fraunhofera ds. Technologii i Systemów Ceramicznych IKTS oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Dreźnie Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Wewnątrznaczyniowej z Niemiec, Politechniki Gdańskiej i firmy Balton z Polski oraz Uniwersytetu POLITEHNICA w Bukareszcie z Rumunii, posiada wszelkie niezbędne kompetencje i doświadczenie do wykonania proponowanego badania.
Projekt pozwoli na przeprowadzenie ważnych badań, które będą mogły być stopniowo publikowane w prestiżowych czasopismach w tej dziedzinie (z listy JCR). Opracowana technologia zostanie opatentowana. Wyniki projektu będą prezentowane na konferencjach narodowych i międzynarodowych. Dodatkowo z projektu zostaną zakupione urządzenia i akcesoria laboratoryjne.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- PoRaCoat
- Program finansujący:
- ERA-NET COFUND
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (The National Centre for Research and Development)
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik zespołu badawczego:
- dr inż. Karolina Cysewska
- Realizowany w:
- Laboratorium Materiałów Funkcjonalnych ETI
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Politehnica University of Bucharest (Rumunia)
- Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems IKTS (Niemcy)
- University Hospital Dresden, Department of Visceral-, Thoracic and Vascular Surgery, Division of Vascular and Endovascular Surgery (Niemcy)
- Balton sp. z o.o. (Polska)
- Typ zgłoszenia:
- Międzynarodowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt zagraniczny/międzynarodowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 1 razy