Technologia wirtualnej rzeczywistości w dziedzictwie architektonicznym i jej wpływ na podejście do konserwacji zabytków. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Technologia wirtualnej rzeczywistości w dziedzictwie architektonicznym i jej wpływ na podejście do konserwacji zabytków.

Technologia rzeczywistości wirtualnej w dziedzictwie architektonicznym i jej wpływ na Projekt zatytułowany „Technologia rzeczywistości wirtualnej w dziedzictwie architektonicznym i jej wpływ na podejście konserwatorskie” ma na celu zajęcie się szybkim postępem technologii rzeczywistości wirtualnej i jej potencjalną integracją z praktykami konserwatorskimi. Badania te koncentrują się na wyjątkowym architektonicznym i historycznym znaczeniu zabytków dziedzictwa kulturowego i badają, w jaki sposób rzeczywistość wirtualna może zapewnić nowe spojrzenie i doświadczenia związane z tymi obiektami. Projekt podejmuje również złożone wyzwanie rekonstrukcji nieistniejących zabytków architektury, biorąc pod uwagę koncepcję kreacjonizmu konserwatorskiego i proponując jako rozwiązanie niematerialne naukowe rekonstrukcje wirtualne. Ponadto nowoczesne narzędzia cyfrowe, takie jak skanery laserowe i drony, zostaną wykorzystane do tworzenia cyfrowych inwentaryzacji (cyfrowych bliźniaków) obiektów dziedzictwa architektonicznego, techniki wizualizacji, informatyka i grafika 3D zostaną wykorzystane do opracowania interdyscyplinarnego i innowacyjnego podejścia badawczego. Proponowany projekt ma znaczną wartość naukową, ponieważ bada temat niematerialnych wirtualnych rekonstrukcji i ich potencjalnego wpływu na podejście konserwatorskie, oferując innowacyjne narzędzia do ochrony dziedzictwa. Przyjmując podejście interdyscyplinarne, które integruje literaturę, badania historyczne, badania architektoniczne, techniki skanowania, wizualizację, informatykę i grafikę 3D, projekt ma na celu wniesienie znaczącego wkładu w dziedziny ochrony dziedzictwa oraz technologii rzeczywistości wirtualnej i konserwacji.

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
PRELUDIUM
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Porozumienie:
UMO-2023/49/N/HS2/03520 z dnia 2024-10-15
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
mgr inż. arch. Szymon Kowalski
Realizowany w:
Katedra Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 17 razy