dr inż. Adam Dąbrowski
Zatrudnienie
- Inżynier mechanik w Astronika
Obszary badawcze
Biogram
Adam Dąbrowski uzyskał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna na Politechnice Gdańskiej oraz ukończył studia II stopnia na kierunku mechatronika na Technische Universität Hamburg a także double degree Engineering and Management of Space Systems na Hochschule Bremen. Posiada doświadczenie przemysłowe (Instytut Lotnictwa w Warszawie, SICK AG w Hamburgu, Blue Dot Solutions w Gdańsku, Niemieckie Centrum Rozwoju Sztucznej Inteligencji (DFKI) w Bremie). Jako asystent na Politechnice Gdańskiej, prowadził zajęcia z mechaniki, robotyki, mechanizmów kosmicznych i dynamiki systemów kosmicznych, a także brał udział w przygotowaniu nowych kierunków nauczania "Technologie Kosmiczne i Satelitarne" oraz "Engineering and management of space systems". Zajmował się również popularyzacją i rozwojem edukacji inżynieryjnej, w szczególności kosmicznej jako specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.
- Zdobywca grantu "Rozwój kadr sektora kosmicznego" Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016).
- Team leader i mentor projektów we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną:
- team leader HEDGEHOG REXUS Project - wyniesienie eksperymentu naukowego dotyczącego drgań i przepływu ciepła rakietą sondującej na 82.1 km w marcu 2019.
- team leader GDArms SpinYourThesis Project - odtworzenie środowiska rakiety sondującej w wirówce przeciążeniowej w styczniu 2020.
- mentor STARDUST BEXUS Project - projekt badania mikroorganizmów balonem stratosferycznym w październiku 2022.
- mentor SLugG DropYourThesis Project - badanie wpływu ciśnienia i mikrograwitacji na współczynnik tarcia w wieży zrzutów ZARM Drop Tower w grudniu 2023.
- mentor STORMDUST BEXUS Project - projekt badania mikroorganizmów balonem stratosferycznym w październiku 2024.
- Laureat konkursu "Jutronauci", dzięki czemu odbył staż w NASA Jet Propulsion Laboratory.
Obecnie konstruuje mechanizmy kosmiczne i planetarne w Astronice w Warszawie.
wyświetlono 5035 razy