Agnieszka Kurkowska - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Agnieszka Kurkowska, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej od 2020 roku. W roku 2010 uzyskanie tytułu doktora na Politechnice Gdańskiej, której jest absolwentką. Od 2000 roku członek POIA RP. W latach 2013-2020 praca na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, w tym pełnienie funkcję kierownika Zakładu Architektury Wnętrz. Laureatka nagród Rektora Politechniki Koszalińskiej za pracę naukową i organizacyjną.

Autorką monografii naukowych oraz wielu artykułów i rozdziałów w monografiach wieloautorskich. Kilkukrotne pełnienie roli kuratorki wystaw artystycznych. Uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, także zagranicznych  prezentując prace z zakresu architektury, fotografii, rzeźby i malarstwa. Pomysłodawczyni i współorganizatorka kilku konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Inicjatorka wielu działań w obszarze powszechnej edukacji architektonicznej w ramach współpracy z różnymi instytucjami kultury w Gdańsku. W tej dziedzinie autorka książek dla dzieci i młodzieży  w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Inicjatorka kilku konkursów plastycznych i projektowych, również międzynarodowych. Współpracowała z ośrodkami dydaktycznymi i naukowymi na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii.

Jako architekt posiada wieloletnią praktykę zawodową projektową oraz wykonawczą. Uczestniczka licznych ogólnopolskich konkursów architektonicznych i graficznych oraz fotograficznych (w tym projekty wyróżnione i nagrodzone). Autorka i współautorka wielu projektów koncepcyjnych, budowlanych i wykonawczych obiektów architektonicznych mieszkalnych, usługowych, sakralnych, zespołów budynków mieszkalnych wraz z elementami małej architektury i terenów zielonych, a także projektów wnętrz i elementów wyposażenia obiektów architektonicznych

W pracy badawczej oraz działaniach artystycznych zajmuje się relacjami pomiędzy twórcą a odbiorcą dokonującymi się poprzez obiekt architektoniczny. To aspekt projektowania i istnienia struktur przestrzennych bliski jej wrażliwości i rozumieniu misji architekta. Wiele uwagi poświęca też zagadnieniu procesu zamieszkiwania oraz szeroko rozumianemu zagadnieniu domu także w ujęciu regionalnym odnoszonym do Kaszub.

„Architektura to dla mnie wyzwanie, pasja, odpowiedzialność, twórcze poczucie wolności i trudne kompromisy urzeczywistniania idei w istniejącej przestrzeni społecznej i fizycznej. Architektura to zapis myśli, to komunikat przekazywany odbiorcy, to unikalna kreacja przestrzenna. To urzeczywistnienie idei poddanej graficznemu zapisowi, a następnie przeistoczeniom przestrzennym i ich fizycznemu zaistnieniu.”

wyświetlono 908 razy