dr inż. arch. Elżbieta Marczak
Zatrudnienie
Obszary badawcze
Biogram
Elżbieta Marczak (dr inż. arch.) - adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, zatrudniona Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych (dawniej Katedra Architektury Morskiej i Przemysłowej, od roku 1997). Studia na Wydziale Architektury PG ukończyła w roku 1995. Stopień naukowy doktora uzyskała w 2006 r. przedstawiając pracę p.t. Architektura statków na tle rozwoju transportu morskiego. Jej badania naukowe i publikacje koncentrują się wokół tematu związanego z architekturą statku i są kontynuacją tematyki, która zapoczątkowana została przez prof. W. Tomaszewskiego i prof. W. Urbanowicza w latach 50-tych, kiedy to została sformułowana przez dyscyplina naukowa architektura okrętów. WA PG, jako jedna z dwóch uczelni w Polsce umożliwia wykonanie projektu dyplomowego w zakresie architektury statków. Jej badania naukowe dotyczą przede wszystkim kształtowania środowiska człowieka na statku oraz relacji zachodzących pomiędzy architekturą obiektu technicznego jakim jest statek, a szeroko pojętym środowiskiem człowieka. W latach 2007-2009 brała udział w realizacji grantu Architektura statku a zagadnienia projektowo-konstrukcyjne. Artykuły i referaty jej autorstwa publikowane są w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Drugim obszarem zainteresowań są badania i działania w zakresie edukacji architektonicznej, realizowane w ramach projektu edukacyjnego Edukator Architektoniczny, powołanego przy Wydziale Architektury PG w r.a. 2011/2012, którego jest koordynatorem. W ramach tej działalności przeprowadzane są zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży oparte na wiedzy z zakresu kształtowania przestrzeni. Wyniki prowadzonych badań i prac posłużyły do przygotowania we współpracy ze studentami publikacji popularno-naukowej: Pomorskie ABC Przestrzeni. Ilustrowany słownik dla dzieci, zawierający pytę CD z materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli (scenariusze lekcji oraz pomoc dydaktyczne z zakresu edukacji architektonicznej). Publikacja finansowana przez POIA RP została wydana w 2016 r.
Zainteresowania pozazawodowe: działalność popularyzatorska w zakresie edukacji architektonicznej, dobra książka, krzyżówki.
wyświetlono 1859 razy