prof. dr hab. inż. arch. Romana Cielątkowska
Zatrudnienie
Publikacje
Filtry
wszystkich: 41
Katalog Publikacji
Rok 2015
-
Możliwości ochrony drewnianych zespołów miejskich w kontekście doświadczeń autorskich
PublikacjaPublikacja zawiera międzynarodowe doświadczenia autora dotyczące ochrony zespołów, obiektów architektury drewnianej w zakresie planów zarządzania, organizacji prac, kontekstu społecznego, działań konserwatorskich (ciesielskich) - w odniesieniu do osiedla Warburga w Brześciu
Rok 2014
-
Plan zarządzania obiektem zabytkowym - Muzeum architektury i kultury materialnej we Lwowie (Ukraina)
PublikacjaCelem Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa jest spojrzenie na obiekt w szerszym kontekście zarówno terytorialnym jak i interdyscyplinarnym. Ma posłużyć to do uaktywnienia zróżnicowanych grup społecznych odpowiedzialnych za ochronę, zarządzanie, popularyzowanie obiektu. Stanowi również podstawę do dystrybucji i pozyskiwania środków finansowych.
-
Plan zarządzania zespołem Muzeum architektury ludowej i kultury materialnej we Lwowie - Ukraina
PublikacjaOpracowanie stanowi publiacje dokumentu Planu Zarządzania Obiektem Muzeum we Lwowie. Dokument stanowi podsumowanie serii warsztatów mających miejsce w lutym 2014r. Jednocześnie dokument stanowi przykład Planu Zarządzania Obiektem Zabytkowym opracowanego zgodnie z zaleceniami ICOMOS.
-
Translocatio : Przeniesienie drewnianych świątyń trzech obrządków
PublikacjaKsiążka przedstawia autorskie doświadczenia z translokacji sakralnych obiektów drewnianych w trzech państwach: Polsce, Ukrainie i Rosji. Prace zarówno inwentaryzacyjne jak i projektowe oraz realizacja projektów miała miejsce w latach 2010-2013. Przedstawiono tło społeczne procesów, sam proces. Dokumentacja zawiera dodatkowo wiele rysunków specjalistycznych, pokazujących rozwiązania ciesielskie. Jest dowodem na możliwość stosowania...
Rok 2009
-
Sacrum - Profanum, Profanum-Sacrum, Przemiany funkcji budowli sakralnych w XX wieku = Sacrum-Profanum, Profanum-Sacrum, Transformations of function of sacral buildings in 20th century
PublikacjaPublikacja dotyczy aktualnych problemów zwiazanych z procesami desakralizacji i resakralizacji obiektów. złozony problem dotyczy krajów zarówno Europy wschodniej i zachodniej. Ulegają mu obiekty różnych obrządków i wyznań. Problem dotyczy zarówno samej architektury jak i przemian społecznych.
-
The heritage of wooden architecture in Poland
PublikacjaArtykuł przedstawia dziedzictwo polskiej architektury drewnianej, granicah obecnych. Obejmuje okres historyczny od powstania do dnia dzisiejszego. Wyodrebniono jako osobny problem ochrony dziedzictwa w ujęciu konserwatorskim oraz rolę skansenów - muzeów na swiezym powietrzu. Opracowanie dotyczy zarówno architektury jak i wnętrz obiektów.
-
The role of a planned management in the protection and preservation of wooden architecture
PublikacjaArtykul dokumentuje role i zasady ochrony dziedzictwa architektury drewnianej przy uzyciu nowego instruumentu jakim jest plan zarzadzania obiektem zabytkowym. Przedstawione zostalo w powiazaniu z Planem Zarzadzania Koscioła Gotyckiego w Mariance koło Pasłeka, wykonanego we wspolpracy Politechniki Gdańskiej oraz SBH ICOMOS, PKN ICOMOS.
-
Wprowadzenie
PublikacjaPublikacja dotyczy szeroko rozumianego kontekstu prac związanych z malowidłami kościoła gotyckiego w mariance. Jest materiałem posesyjnym, bedacym punktem nalezącym do realizacji Planu zarzadzania Obiektem Zabytkowym w Mariance oraz efektem harmonijnej współpracy trzech instytucji: Politechniki Gdańskiej, Urzedu Miasta i Gminy w Pasłęku oraz PKN ICOMOS. Pokazuje zwiaski merytoryczne między architektami a konserwatorami zabytków.
Rok 2007
-
Minimalizm jako aktualny nośnik piękna - "uderzenie w duszę" = Minimalism as the current carrier of beauty - "a punch in the soul"
Publikacjazgodnie z założeniami konferencji rozpatrzono minimalizm w kontekście piękna zarówno poszukiwanego przez odbiorcę jak i deklarowanego przez autorów.uznano minimalizm za współcześnie jedyny nurt architektury w którym atrybut ten ma znaczenie i jest niezbędny do jej poprawnego definiowania.
-
Problemy rewitalizacji silnie zdegradowanych obiektów modernistycznych o wysokich walorach historycznych w tkance miejskiej na przykładzie Charkowa, Mińska i Moskwy
PublikacjaPublikacja przedstawia stan obecny, zniszczenia i mozliwości rewitalizacji zdegradowanych obiektów modernistycznych Charkowa, Mińska i Moskwy w kontekscie ogólnoeuropejskim. Połozono nacisk na specyfikę systemu politycno-ekonomicznego wpływającego na mozliwości utrzymania wspomnianych obiektów. Przeprowadzono wartościowanie stanu wyjsciowego jak i obecnego.
-
Trzy historyczne miejsca kultu - włączone-wyłączone a przestrzeń miasta Gdańska = Three historic sities for religious cult - included-excluded in the space of the city of Gdansk.
Publikacjapublikacja przedstwia historię 3 wybranych świątyń w gdańsku, które zmieniały obrządek oraz ich deklaratywną rolę we współczesnym mieście wynikajacą z potrzeb i możliwości obrządku oraz lokalizacji.trzy obiekty to: cerkiew prawosławna ul. traugutta w gdańsku-wrzeszczu,synagoga w gdańsku-wrzeszczu, kośiół-cerkiew unicka w gdańsku głównym. autor zwraca uwagę na wartości zarówno formalne jak i duchowe oraz związki nieformalne.
-
Wprowadzenie : introduction
PublikacjaWprowadzenie do numeru składającego się z szeregu artykułów traktujących tematykę architekturę modernizmu powojennego. Autor eksponuje międzynarodowa rolę tematu oraz zainteresowanie nim zarówno krajowych jak i międzynarodowych instytucji.
-
Współczesne tendencje zabezpieczania zabytkowych ruin w kontekście polskich potrzeb i możliwości
PublikacjaPublikacja przedstawia polskie możliwości adaptacji ruin w kontekście doświadczeń miedzynarodowych, z podkresleniem dokonań realizacji norweskich. Omawiając szczegółowo projekt i realizację w Hamar, autorka eksponuje rolę jakości zabezpieczeń (zarówno w fazie projektowej jak i realizacyjnej) oraz wysoki koszt tego rodzaju pozytywnych przedwsięzięć.
Rok 2006
-
Detal architektury mieszkaniowej Lwowa XIX i XX wieku
PublikacjaMonografia detalu kamienicy lwowskiej w okresie późnego klasycyzmu, historyzmu, secesji, modernizmu, socrealizmu i czasów współczesnych.
-
Już nie ma dzikich plaż
PublikacjaZagadnienie współczesnej zabudowy mieszkaniowej w pasie nadmorskim.
-
Na ratunek moskiewskiemu dziedzictwu
PublikacjaInformacja o konferencji ''Dziedzictwo i ryzyko''
Rok 2005
-
Budowniczy Carl Kupperschmitt
PublikacjaOmówienie wystawy dotyczącej twórczości gdańskiego architekta Carla Kupperschmitta.
-
Detal wielorodzinnej architektury mieszkaniowej Gdańska okresu miedzywojennego
PublikacjaDetal architektury mieszkaniowej w Gdańsku okresu 20-lecia międzywojennego występuje sporadycznie i nie przedstawia specjalnej wartości estetycznej. Brakuje też publikacji na ten temat.
-
Możliwości logiki metody kreowania przestrzeni jako definicja architektury
PublikacjaPolemika przedstawiająca rozumienie architektury jako procesu projektownia jako materialno-racjonalną metodę stawiającą architekta na równi z rzemieślnikiem.Przedstawiana -omawiana ''metoda pięciu struktur jest jedną z wielu praktycznych metod projektowania.
-
Rezolûciâ meždunarodnoj naučno-praktičeskoj konferencii ''Konstruktivizm v Ukraine'' 2004 g. [Rezolucja międzynarodowej naukowo- praktycznej konferencji ''Konstruktywizm w Ukrainie'' 2004 r.]
PublikacjaWspółautor rezolucji mówiącej o konieczności i metodach badan stanu istniejącego, roli , ochronie dziedzictwa, konstruktywizmu ukraińskiego.
-
Utracone przekazy
PublikacjaOmówienie seminarium naukowego dotyczącego utraconych przekazów i historycznych kanonów w kościołach współczesnych.
-
Word Heritage List Possibilities of the Inscription = Vozmožnosti vklûĉeniâ ob`ektov v Spisok Mirovogo Naslediâ . [Możliwości wpisu obieków na Listę Swiatowego Dziedzictwa]
PublikacjaDotyczy przrdstawienia potencjlnych ''obiektów'' aplikujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. przykłady omówione sa w kontekście nie spełniania szczegółowych zaleceń oraz możliwości wpisu. Dotyczy Gdańska, Lwowa, Czernowiec, Odessy.
-
Z ziemi lwowskiej do Gdańska
PublikacjaOpracowanie jest monografią przbiegu twórczego życia architekta Witolda Minkiewicza na Politechnice Lwowskiej i Gdańskiej z wyeksponowaniem jego roli w odbudowie miasta Gdańska
Rok 2004
-
Architekt Adolf Bielefeld 1876-1934.
PublikacjaRecenzja książki''Architekt Adolf Bielefeld 1876-1934''.
-
Architektura modernistyczna w Trójmieście.
PublikacjaSprawozdanie z międzynarodowej sesji zorganizowanej przez Zakład Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
-
Architektura współczesnych świątyń chrześcijańskich versus sztuka czy architektura wnętrz - studium dwóch przykładów.
PublikacjaArtykuł przedstawia porównanie dwóch kościołow w zakresie obrzadku, architektury, aranżacji wnętrz w aspekcie sacrum, ''swietości i możliwości definiowanie sztuki przez duże S. podkreśla rolę i odczucia odbiorcy.
-
Gdańskie Centrum Handlowe - Manhattan.
PublikacjaOpis realizacji obiektu zaprojektowanego przez arch. arch. W Targowskiego, A. Taraszkiewicz i P. Mazura.
-
Metoda rewitalizacji osiedli socjalnych w kontekście zakresu działań samorządów lokalnych.
PublikacjaArtykuł przedstawia autorską metodę rewitalizacji w kontekście możliwości realizacyjnych przez Samorządy lokalne. Problem aktualny i ważny w kontekście aktualnego zarządzania, szczególnie mniejszymi ośrodkami miejskimi.
-
Nieproszony gość z Charkowa.
PublikacjaAnaliza mozliwości wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa budynku Derżpromu w Charkowie.
-
Sacrum północy.
PublikacjaOmówienie współczesnej norweskiej architektury sakralnej na wybranych przykładach.
-
Trójmiejski architekt.
PublikacjaRecenzja wystawy ''Adolf Bielefeld 1876-1934'' w Domu Uphagena w Gdańsku i w Muzeum Sopotu.
Rok 2003
-
Czy definiowanie sakralności architektury cerkwi Zachodniej Ukrainy lat 90-tych służy poznaniu rzeczy? Sama rzecz bowiem wymyka się.
PublikacjaArtykuł przedstawia złożoność problemów procesu powstawania nowych cerkiew na Ukrainie Zachodniej w kontekście analogicznych zmian w Polsce w latach osiemdziesiątych. Porusza problemy z pogranicza kultury, tradycji, kanonu, sztuki i estetyki.
-
Miasteczko akademickie Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie w kontekście funkcjonowania campusów uniwersyteckich w świecie
PublikacjaPraca prezentuje realizację nowych obiektów architektury użyteczności publi-cznej w Kortowie w kontekście współczesnej architektury tego rodzaju za gra-nicą i w Polsce. Zawiera zdjęcia i rysunki realizacyjne ukazujące charakterprojektowanych i istniejących obiektów. Tekst eksponuje specyfikę założeńtypu ''campus'' uniwersytecki.
-
The Protection of the Heritage of Selected Ukrainian Cities - Lvov,Chernivtsi and Odessa - in the light of the 19th-20th Century.
PublikacjaArtykuł przedstawia uwarunkowania historyczne, stan istniejący oraz możliwości prewencji zasobów wybranych miast Ukrainy - Lwowa, Czerniowiec i Odessy, w kontekście autorskich 12 lat pracy naukowo - badawczej związanej z wymienionymi miastami. Jest to podsumowanie działalności na Ukrainie jako członek Zarządu PK ICOMOS.
Rok 2002
-
Charakterystyki osiedli.
PublikacjaArtykuł zawiera opis obecnego stanu wybranych osiedli socjalnych okresu dwudziestolecia międzywojennego w Gdańsku. Omówione zostały zagadnienia odnoszące się do układu urbanistycznego osiedla, stanu zachowania architektury poszczególnych obiektów jak i stanu własności''
-
Historia pewnego teatru - następstwo czasu
PublikacjaArtykuł jest opracowaniem krytycznym i ustosunkowaniem się autora do formy przebudowy teatru Wybrzeże w Gdańsku.
-
Koncepcje przekształceń i rewitalizacji osiedli.
PublikacjaArtykuł zawiera opisy autorskich koncepcji przekształceń wybranych osiedli socjalnych Gdańska okresu dwudziestolecia międzywojennego, opracowanych przez M. Radziwiłowicz i M. Moczorata.
-
Metoda rewitalizacji osiedli socjalnych.
PublikacjaPraca zawiera autorską metodę rewitalizacji ''głębokiej'', obejmującej zarówno konserwację krajobrazu miejskiego jak i ramy ekonomiczne i organizacyjne dla rozwoju zabudowy mieszkaniowej. Metoda ta wypracowana została specjalnie na potrzeby zasobów osiedli socjalnych okresu dwudziestolecia międzywojennego.
-
Podsumowanie.
PublikacjaPodsumowanie zawiera krótkie przypomnienie treści rozpatrywanych oraz materiału ilustracyjnego z wyeksponowaniem możliwości realizacji przez odpowiednio stworzony aparat zarządzania.
-
Problemy rewitalizacji osiedli socjalnych okresu XX-lecia międzywojennego we Francji i Holandii.
PublikacjaPrzedstawiono szeroko sytuację rewitalizacji osiedli socjalnych w Holandii Francji. Przedstawiono konkretne przykłady, specyfikację i szeroki materiał ilustracyjny.
-
Wprowadzenie - o ważności tematu i zasadności jego podjęcia.
PublikacjaAutor przedstawia wytłumaczenie terminów użytych w pracy, cele i strukturę pracy oraz wstępne dywagacje historyczne w kontekście Francji i Holandii,program naukowy, elementy wyjściowe dla rewitalizacji, przesłanki budowy metody rewitalizacji.
wyświetlono 1080 razy